Maminka.czZdraví

Dětská lékárnička: Co by v ní nemělo chybět? Praktické tipy od maminek

7. 11. 2018
Dětská lékárnička: Co by v ní nemělo chybět? Praktické tipy od maminek
Odřeniny, kašel i horečky přicházejí často bez ohlášení. Připravte se na nečekané situace a aktualizujte svou lékárničku. Co by v ní nemělo chybět?

S přibývajícím věkem dítěte bude pravděpodobně růst co do rozměrů i vaše lékárnička. Zatímco jste si v prvních měsících života vašeho potomka možná vystačili jen s čípky proti horečce či kapkami do nosu, jakmile vytáhne vlastní paty z domu, musíte být připraveni na všechno. 

Lékárnička pro děti

Štěstí přeje připraveným, a tak i když vyrážíte jen s kočárkem na procházku nebo na delší výlet mimo domov s větším capartem, přibalte kromě nutností na přebalování i pár základních lékárnických kousků, které vám vytrhnou trn z paty, když dojde na bolístky i nečekané úrazy.

Osobně se mi vyplatilo zavést dvě lékárničky: jednu jen na běžné použití na dětská hřiště nebo jednodenní výlety, druhou na delší pobyty mimo domov. Vše v průhledných taštičkách. Pokud vaše dítě ještě nezmobilizovalo vlastní síly natolik, aby se odhodlalo k prvním krůčkům, stálicí v lékárničce pro děti do jednoho roku by měl být rozhodně teploměr, dále čípky proti bolesti či horečce a také kapky do nosu, případně odsávačka. 

AKCE NA PÍSKOVIŠTÍCH

Hry, boje o lopatičky nebo dohadování se o houpačku přitahují úrazy raz dva. Pokud neteče krev, vypomůžete si ke zklidnění dítěte s homeopatiky Arnica montana 9 C, která zabírají jako první pomoc při všech nepříjemnostech. Písek z očí vypláchnou kapky do očí (například Euphrasia od Weledy) a malé šrámy může spravit chladivý sprej z aloe vera. 

Jakmile je dítě už natolik pohyblivější, že testuje i pevnost a možnosti vlastního těla, přibudou vám další položky jako sterilní obvazy, vata a dezinfekce, ideálně takové, které neštípou, například Betadine nebo Octenisept. Při letních radovánkách samozřejmě dochází i k odřeným loktům a kolenům, proto přibalte jemný kartáček pro vyčištění rány a obrázkové náplasti. 

Také myslete na to, že se v teplém období mnohem častěji vyskytují bodavý hmyz i klíšťata, proto by vaše běžná lékárnička měla obsahovat i uklidňující krém na štípance, případně léky proti alergii a pinzetu. Důležitou položkou je samozřejmě ochranný krém proti slunci. 

Lékárnička na dovolenou s dětmi: Na co byste neměli zapomenout?

Lékárnička na cesty

Delší výlety už vyžadují důkladnější přípravu lékárničky, která by se měla rozrůst o očkovací průkaz, elektrolytový nápoj v případě průjmů a o větší množství utěšujících prostředků při horečce a bolestech. Navíc pokud cestujete do teplých krajin, raději přibalte sirup než čípky, které by se mohly v teple rychle roztavit.

Také si v místě pobytu zjistěte, kde se nachází nejbližší klinika nebo lékař. Případně si přímo do lékárničky vložte důležitá telefonní čísla. V případě nouze je někdy lepší sáhnout po již napsané informaci než ji vyhledávat pod stresem v mobilu. 

SEZONNÍ LÉKÁRNIČKY 

Lékárnička na léto by měla být oproti té zimní posílená co do péče o pokožku. Zejména ochranné krémy proti slunečnímu záření a krémy s panthenolem, které ochladí spálenou pokožku od slunce. Dále krémy na zklidnění podrážděné pokožky po komářím štípnutí, žahnutí kopřivou nebo na spálené prstíky od teplých špekáčků. Také se hodí i mastičky na zapařeniny. Při cestě letadlem se hodí nosní kapky v příručním zavazadle: Těsně před startem nebo přistáváním kápněte dítěti do nosu, abyste předešli bolestem uší. 

Pozor na uchovávání lékárničky! 

VERONIKA HOLUBOVÁ, produktová specialistka Feedo.cz 

Klepněte pro větší obrázek


Které faktory lékárničce nesvědčí a proč? 

Léky, stejně jako třeba krémy na opalování, se vyplatí uchovávat v suchu a za nižší pokojové teploty, to znamená nevystavovat je teplotám nad 25 stupňů. To může být docela problém, pokud cestujete například do tropických destinací. Řešení představuje termotaška. 

Jak vybavit lékárničku při cestování s dětmiNa co bychom neměli v lékárničce zapomenout? 

Na prevenci, třeba na vitaminy. Nezapomeňte také na teploměr. Udělejte si seznam léků, které vozíte na dovolenou pravidelně, a nechte ho v lékárničce, pak už stačí jen vybrat ty správné. Řadu let ho nebudete muset aktualizovat, když vytvoříte ten správný, nebo na něj po dovolené připíšete to, co vám chybělo. Osobně na cestách často dokupuji pastilky proti bolesti v krku, brzy nás rozbolí z klimatizace. 

Homeopatická lékarnička na dovolenou. Poradíme vám, co vám pomůže na běžné obtíže
Chvála přírodním antibiotikům! Známe 10 nejdostupnějších
Už zase máte doma maroda? Posilujte imunitu, poradíme jak!
Témata: Video, Zdraví, Děti, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Kapka, Aloe vera, Maminka, Ochranný krém, Sluneční záření, Čípek, Letní radovánky, Radovan, Běžné použití, Jednodenní výlet, První krůček, Teplé období, Přibývající věk, Horečka, Bolest, Lékárnička, Komáři, Bodavý hmyz, Sprej, Krém

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
S kůží na trh: Fotka těhotenského bříška se striemi spustila lavinu reakcí. Jak vypadá tělo bez retuší?
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné