Maminka.czpokožka

Dětská pokožka potřebuje speciální péči až do 6 let. Víte proč a jak na to?

Aneta Mrazilová 17.  10.  2023
Každá maminka ví, že pokožka jejího miminka je citlivá a vyžaduje šetrnou péči. Je mnohem tenčí, citlivější a méně odolná proti vnějším vlivům. Stejně tak je důležité pečovat o dětskou pokožku také u větších dětí, protože kožní mikrobiom se mění až do konce puberty.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Maminky jsou dnes dobře informované a vědí, že kůže jejich dětí vyžaduje specifický přístup. Povědomí o tom, do kdy je vlastně nutné věnovat dětské kůži zvláštní péči, ale bohužel ještě tak rozšířené není. Mnoho maminek přestává používat skincare produkty pro děti brzy poté, co dítě dosáhne věku 3 let. „Maminky jsou si vědomy nutnosti péče o pokožku u miminek a batolat, předškolní dítě však v tomto ohledu již téměř považují za dospělého,“ potvrzuje pediatrička MUDr. Kateřina Konopásková. Tento přístup přitom není dle současných odborných znalostí nejvhodnější. Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, kůže jako celek se však dále vyvíjí a strukturou a funkcí se kůži dospělého podobá až přibližně od 6. roku života. Kožní mikrobiom se vyvíjí ještě déle – až do konce puberty.

MUDr. kateřina konopásková

Vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2004 složila atestaci II. stupně z pediatrie. Přes 25 let působí ve FN v Motole v Praze jako praktický lékař pro děti a dorost a je členem lékařského týmu Opatovská pediatrie.

Nezralou kůži ohrožuje infekce

Když se miminko narodí, je jeho pokožka podstatně tenčí než ta naše. A proto je mnohem zranitelnější. Citlivost přetrvává i v batolecím věku. „Dětská pokožka je až pětkrát tenčí než kůže dospělého, takže neplní tak dobře ochrannou funkci vůči UV záření, dehydrataci nebo vzniku infekce, a to zejména u novorozenců a menších dětí. Kůže miminek je zároveň ještě imunologicky nezralá a zvýšeně propustná pro možné dráždivé a toxické látky. Častěji hrozí vznik infekcí a intoxikace. Proto je důležitá velmi šetrná péče o pokožku nedráždivými hydratačními a mycími prostředky. V případě zánětu je osvědčeným pomocníkem například zinková mast s měsíčkem lékařským, který má navíc schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrků,“ popisuje dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Jak dítě roste, jeho kůže se stává odolnější, až do dospívání je však zranitelnější a náchylnější ke vzniku kožní infekce. „U dětí do 6 let stále přetrvává vyšší citlivost kůže vůči dehydrataci, vzniku ekzému nebo infekce. Pravidelným promašťováním kůže se posílí kožní bariéra a odolnost kůže, přičemž promazávaná a opečovávaná pokožka je zároveň i lepší mechanickou bariérou proti drobným poraněním, jimiž by se do kůže mohla dostat infekce, například impetigo,“ upozorňuje Lucia Mansfeldová a dodává: „U dětí předškolního věku se také často setkáváme se sklonem k vyšší suchosti kůže a až u pětiny dětí s atopickým ekzémem, kdy je nutné velmi časté promazávání kůže i několikrát denně. Po koupeli doporučuji pokožku ošetřit vhodným promašťovacím přípravkem ideálně do tří minut. Pravidelnou péčí, šetrným mytím a promazáváním můžeme posílit kožní bariéru a zabránit iritaci kůže.“

MUDr. lucia mansfeldová

Atestovaná lékařka v oboru dermatovenerologie a korektivní dermatologie. Je zakladatelkou institutu Almiaderm. Působí jako estetický dermatolog a dermatovenerolog pro děti a dospělé.

Vsaďte na přírodu

S ohledem na speciální potřeby dětské pokožky je důležité vybrat si správné skincare pomocníky. Přednost by jednoznačně měla dostat kvalita před kvantitou, a to platí jak pro produkty, tak pro jejich složení. „Pro děti bych preferovala přírodní přípravky. Zapomeňte na silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další syntetické látky. Co dáváte na kůži, to se snadno dostane do těla. Čím jednodušší složení, tím lépe. Přírodní přípravky jsou šetrné, jejich složení bývá jednoduché. Doporučuji se zaměřit na měsíčkový olej, dobré je i bambucké máslo. Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je u miminek jedním z nejběžnějších kožních problémů,“ radí pediatrička Kateřina Konopásková.

Vhodnost přírodních, a zejména bio produktů potvrzuje i dermatoložka Lucia Mansfeldová. „Bylinky měly v minulosti a mají i dnes velký význam v léčení obecně a samozřejmě i v dermatologii. Velmi vhodné jsou pro uklidnění pokožky u dětí zejména měsíček lékařský nebo řepík lékařský, které mají protizánětlivé a hojivé účinky. Lze je používat i u atopiků. Měsíček lékařský má schopnost urychlit hojení ran nebo povrchových oděrků,“ uvádí lékařka s tím, že je samozřejmě třeba dbát na pravost bio certifikace dermatokosmetiky – stejně jako na její certifikaci pro použití pro děti. „Certifikátů je ovšem dnes celá řada, a tak je dobré informovat se přímo o podmínkách dané certifikace. Z nabídky se vždy vyplatí spolehnout se na kvalitu a tradici značky,“ doplňuje Jana Goldbricht z Weleda Beauty & Product Specialist.

Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Puberta, kůže, pokožka, ochrana kůže, měsíček, Dětská kosmetika, MUDr., Imunolog, Infekce, Maminka, Speciální péče, Univerzita Karlova, Motol, Zdraví na Heureka.cz