Maminka.czPředškolák

Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?

Simona Procházková 27.  10.  2020
Také se vám zdá, že říkanky, říkadla, rýmovačky a písničky pomalu, ale jistě mizí z dětského světa? Byla by škoda něco takového dopustit, nemyslíte? Prozradíme, jak velký mají význam, co je jejich smyslem a čím vším prospívají a pomáhají při rozvoji dítěte. Dozvíte se také, jak se s nimi pracuje v předškolní logopedické terapii.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Říkadla mají v dětském životě řadu funkcí. Provázejí dětské hry (vzpomeňte například na „Zlatá brána otevřená“, „Zajíček v své jamce“ nebo „Kolo, kolo mlýnský za čtyři rýnský“). 

Ale rovněž doprovázejí společnou hru dospělého s dítětem („paci, paci, pacičky“ a podobně) a slouží jako podnět různých činností. Kromě toho mají magické kouzlo, související s vírou nejmenších v čarovnou až nadpřirozenou moc tajemných slovíček.

Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?

„Dětské říkanky představují neskutečný zdroj obohacení dítěte. Pomáhají posilovat paměť, učí rytmu. Běžná říkadla mívají nějaký dějový začátek, prostředek i konec, děti se tak učí, že události se dějí v časové posloupnosti, točí se kolem nějakých hrdinů (myšičky vařící kašičku, táty kupujícího botičky apod.), trénují práci s příběhy. Skrze říkanky posilují mluvidla, trénují koordinaci oko-ruka, rozvíjejí motoriku. Řada říkanek pracuje s čísly, pro předškoláky mohou být proto zábavným úvodem do světa matematiky. Vedou k rozvoji tzv. fonologického povědomí, zvukové stavby slova, vnímání slabik, což je klíčová dovednost pro čtení a psaní. Dětská říkadla jsou zkrátka poklad,“ popisuje psycholožka a terapeutka Barbora Blažková.

Pohádky pro děti: Proč byste je měli číst? Tady jsou ty nejkrásnější!

Co je to říkadlo?

Podle Wikipedie jde o žánr lidové slovesnosti, zpravidla o dětská rčení založená na jedné straně na rytmickém textu a na potlačení sémantiky (říkadla poskytují příjemný rytmický zvuk, často nedávají žádný smysl a obsahují slova, která nic neznamenají), na druhé straně vycházejí ze záměrné hry s významy slov a z toho plynoucí komiky.

Jednoduše řečeno jde o půvabné, veselé a na poslech atraktivní rytmické průpovídky, které okouzlují svou jazykovou přitažlivostí, rytmičností a jsou důležitou součástí dětských her. Dítě se seznamuje nejen s rozšířenou slovní zásobou, ale i s frázováním, tempem a dynamikou řeči.

V dětském světě je každý jeden den příležitostí zažít nová dobrodružství, naučit se spoustě nových dovedností. Řada úkolů a činností, s nimiž se dítě postupně v životě seznamuje, je pro něj zcela neznámá a říkadla, říkanky a písničky jsou pak zajímavým a zábavným způsobem, jak takové seznamování oživit a zpříjemnit. „Říkadla pro nejmenší bývají spojená s pohybem (Paci, paci, pacičky…). Jde o to, že děti dobře chápou význam slov spojených s pohybem a také právě tato slova jsou často prvními, které používají (ham, bác, pá, hop, tam, brm brm). V každém případě dětem spojení s pohybem pomáhá chápat význam slov,“ uvádí psycholožka Mgr. Pavla Koucká.

Správný řečový vzor je zásadní

 „V současné době se setkáváme s vysokým počtem vad řeči u dětí, kdy by již jejich mluva měla být v normě, proto je nutné zahájit prevenci včas. Každá prevence má své specifické znaky a společné metody, které se postupně prolínají a doplňují. Základ tvoří citlivý přístup a rovněž správný řečový vzor. Dítě by mělo mít kolem sebe vzory správné, nemazlivé a přirozené výslovnosti. Vše, co dítě prožívá již od narození, co na něj působí v širším i užším slova smyslu, má svůj význam. O zážitcích, které s dětmi zažijeme, je vhodné se často bavit a sdílet je. Společné zážitky z dětství, stejně tak jako vytváření radosti i z maličkostí dítě obohacují. A jednou z velmi důležitých součástí a forem komunikace, a to již s velmi malými dětmi, je právě využívání různých říkadel, říkanek i písniček,“ vysvětluje Ilona Kejklíčková, klinická logopedka a soudní znalec ve zdravotnictví – klinické logopedii ze Soukromé kliniky Logo.

Patlavostí trpí stále více předškoláků! Co s tím a proč tuto vadu řeči neignorovat?

Hrajme si a říkejme společně!

Nejen u předškoláčků ve školce představují společně přeříkávané říkanky či písničky šikovný nástroj tmelení skupiny. Říkadla přispívají k rozvoji řeči, což vede k  rozvoji myšlení, a pozitivně tak ovlivňuje celkový psychický vývoj dítěte.

„Říkanky a písničky, kde se střídají jednotliví mluvčí, trénují děti v sociálních dovednostech, učí je dávat si vzájemně prostor, vyvažovat mlčení s mluvením, naslouchat druhé straně. Řada dovedností, jako je třeba zavazování tkaniček, se dětem daleko snáze učí, pokud je propojena s nějakou říkankou. A co víc, propojováním říkadel s reálnými činnostmi podporujeme dětskou představivost,“ zdůrazňuje Barbora Blažková.

V dětském vývoji představují základní stavební kámen učení novým věcem právě hry. Jsou nástrojem uspokojování biologických a psychologických potřeb dětí, přispívají k jejich duševnímu, emocionálnímu, sociálnímu a morálnímu rozvoji.

„Různé role, které při hrách děti zastávají, i když jsou výsledkem dětské fantazie, umožňují získat osobní zkušenost dobrého i špatného, učit se, jaké dopady má dobré či nevhodné jednání, k čemu jsou dobrá pravidla. Postupně se pak děti od jednoduchých pohybových her, říkadel, písniček propracovávají ke hrám sofistikovanějším, kde se seznamují i s tak složitými životními záležitostmi, jako jsou třeba férovost, pomoc druhým, vypořádávání se s prohrou,“ doplňuje Barbora Blažková.

Říkadla jako hravý rituál

Říkadla děti baví i tím, že jsou zvukomalebná a často též vtipná, komická. Jejich zařazení do pravidelného programu v mateřských školkách plní význam rituálu („Dobrý den, dobrý den, dneska máme krásný den“ a další), který často spojuje příjemné s užitečným: Děti si při nich zacvičí, protáhnou se („Hlava, ramena, kolena, palce…“). „Zkrátka, říkadla děti baví, čehož se dá využít i pro to, aby vydržely u činnosti, jež by pro ně jinak byla nudná. Příklad? Otloukej se, píšťaličko, Poveď se mi, bábovičko a podobně. Jakožto rodiče toho můžeme využít i u činností typu oblečení rukaviček. Sama jsem využívala všelijakých říkadel, která jsem i různě zhudebňovala, u čištění zoubků („Kdo chce zuby čisté mít, musí si je vyčistit“). Bez toho by mi děti potřebnou dobu s otevřenou pusinkou nevydržely,“ říká psycholožka Pavla Koucká.

Proč číst dětem pohádky? Budou kreativnější, citově vyrovnanější a budou se lépe učit!

Chytrá pomůcka v logopedii při léčbě vad řeči

Říkadla a rýmovačky mají nezastupitelnou roli při logopedické léčbě nejrůznějších vývojových vad řeči (dyslalie neboli patlavost, koktavost, breptavost a další). Využívá se jich často a hodně. Děti baví, a terapie je tak pro ně zábavnější, hravější.

„Domnívám se, že se tomu tak děje i mimo logopedické ordinace. Mnoho rodičů i prarodičů svým ratolestem již od malého miminka zpívá, povídá a rytmizuje. Toto tvoří základ pro rozvoj řeči. Při nápravě výslovnosti jednotlivých hlásek máme k dispozici různá říkadla, která se postupně děti učí. Tím, že jsou krátká, veselá, rytmická, někdy doplněna obrázky, jsou dětmi velice oblíbená. Rozvíjejí s jejich pomocí slovní zásobu, paměť a schopnost soustředění,“ říká logopedka Ilona Kejklíčková. 

Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost
Proč číst dětem pohádky? Budou kreativnější, citově vyrovnanější a budou se lépe učit!
Témata: Děti, Rodina, Předškolák, Školák, Batole, Praktické rady, Výchova, Hry pro děti, Logopedie, Písnička, Význam, Léčba, Soustředění, Pavla Koucká, Zajíček, Wikipedia, Zajíc, Ilona Kejklíčková, Hrách, Říkanka, Vytváření, Půvab, Soukromá klinika Logo, Žánr, Brána
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Lékař u porodu nízkorizikové rodičky nemá co dělat. Někde se porody vyvolávají zbytečně, shrnuje porodník Igor Michalec
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Herečka Táňa Pauhofová se stala maminkou. Je to holčička, nebo kluk?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova