Maminka.czZdraví

Dětská schizofrenie

18. 3. 2011
Dětská schizofrenie
Dětské psychózy jsou naštěstí velmi neobvyklé. Přece jen se však například se schizofrenií můžeme v předškolním nebo školním věku potkat. Průběh je velmi podobný dospělé formě, nicméně prognóza je bohužel horší.


Schizofrenie se nejčastěji objevuje u mladých lidí ve věku od sedmnácti do třiceti let. Neznamená to však, že se výjimečně nemůže objevit až ve stáří či naopak v dětském věku. Nejmladšímu dítěti, u kterého byla schizofrenie správně diagnostikována, bylo tři a půl let. V naprosté většině se však schizofrenie u dětí mladších pěti let určit nedá.

Jak se schizofrenie u dětí projevuje?

Příznaky v podstatě do značné míry odpovídají schizofrenii v dospělosti. Dítě není schopno navazovat kvalitní kamarádské vztahy s vrstevníky, bývá hodně izolované a spíše introvertní. Obecně jeho vzezření a chování může být bizardní, což jeho izolaci v dětském kolektivu může ještě prohlubovat. Jeho emoce jsou do značné míry ploché nebo nepřiměřené. Dalším znakem je inkoherentní myšlení. V běžném jazyce to znamená, že dítě nedokáže udržet jednu myšlenku a v hlavě se mu spojují různé myšlenky do nesmyslného celku.

Když pak dítě posloucháte, jeho řeč nedává obsahově smysl, i když mluvit normálně umí. Dalším znakem je neschopnost rozlišit fantazii od reality. Toto může být do značné míry běžné například v předškolním věku. Dítě může být přesvědčeno, že za dveřmi od záchodu na něj opravdu číhá bubák. Zdravé třináctileté dítě tento strach může mít také, ale chápe, že je to jen jeho fantazie a reálně mu žádné nebezpečí ve formě bubáka nehrozí. Děti se schizofrenií však tohoto oddělení fantazie a reality nejsou schopny.

To, co je u dospělé schizofrenie tolik typické, tedy bludy a halucinace, se u dětí objevují velmi zřídka. Například u dětí do desíti let se téměř neobjevují, na možnou halucinaci je možno usuzovat například z náhlého přerušení hry, vysvětlení však bývá nejednoznačné. Trošku starší děti pak mohou slyšet hlasy nebo vidět halucinace, ale pro diagnózu schizofrenie to není nezbytné.

Jak schizofrenie u dětí vzniká a jak se léčí?

Schizofrenie, stejně jako velká část psychických poruch, má příčin mnoho a většinou se objeví tehdy, kdy je z nich namíchán „ten správný koktejl“. Svou roli hraje genetika, prenatální vývoj, komplikace u porodu nebo neurobiologické faktory. Existují i teorie, které vnik schizofrenie částečně vysvětlují chybnou komunikací v rodině. Jako spouštěč pak může působit stres nebo drogy (například i marihuana).

Příznaky schizofrenie se u dospělých i u dětí objevují buď náhle, nebo naopak velmi plíživě. Pozvolný nástup má většinou horší prognózu. Zatímco lidé, kteří onemocní schizofrenií v dospělosti, mají velkou šanci vést relativně normální život nebo se dokonce zcela uzdravit, až 60 % dětí s touto nemocí končí v ústavech. Schizofrenie se nejčastěji léčí pomocí léků, může se kombinovat i terapií, ať už pro samotného malého pacienta, tak i pro celou rodinu.

Témata: Zdraví, Náhlé přerušení, Marihuana

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Lev Víkendové aktivity naruší Lvům manžel či manželka. Naštěstí všechno zachrání návštěva dlouholetých…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albína, Albina, Adelaida

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu