Maminka.czPředškolák

Dětské hobby

, Časopis Maminka
16. 4. 2010
Dětské hobby
Vzpomínáte si na své dětství, kdy jste s nevelkým zájmem absolvovala pár lekcí baletu nebo jste se naopak radovala z dětského piánka a s nadšením rodičům slibovala, že jednou budete slavnou klavírní virtuoskou?

Ze slibů a krásných dětských snů nakonec zbylo pouhé domácké zpívání v koupelně a hodinka společenských tanců na sezonním plese… V dětském filmu Karlík a továrna na čokoládu se ambiciózní matka chlubí svojí ještě ambicióznější dcerkou, která je mistryní v bojovém sportu a vyniká i v další „užitečné“ disciplíně, ve žvýkání žvýkaček…

Ve filmu Pianistka hlavní hrdinka už od dětství tvrdě dře hru na klavír, díky které však ztrácí kontakt s realitou a postupně se uzavírá stále víc do svého, bohužel poněkud bizarního světa.

Ti, kdo děti ovlivňují, organizují jim jejich čas a v podstatě rozhodují o tom, kam se jejich dítko bude ubírat, jsou kromě školy logicky jejich rodiče. Pokud se i vy chystáte řešit, jestli vaše dcerka bude chodit do lidové školy umění či přihlásíte syna na box, buďte ve výběru prozřetelní a nezapomeňte konzultovat vše také s dětmi.

Vaše sny mohou děti plnit, ale za pocitu, že i ony si nový koníček zvolily dobrovolně, se zájmem a radostí, nikoli pod vaší taktovkou!

Mít tak patent na talent

Příběh táty Mirka (39) dokládá to, proč se svým potomkem o jeho mimoškolních aktivitách mluví: „Matěj, můj třináctiletý syn, je talent na matematiku a chemii. Sice nechápu, po kom svoje nadání a především zájem podědil, ale i tak mu fandím. Ne tak moje bývalá žena.“

Mirek je tři roky rozvedený a Matěje má ve střídavé péči. Syn trávil po rozvodu rodičů u tatínka většinu volných víkendů. „Jeho matka se nedokázala smířit s tím, že Matěj je sice talent na počty, logiku a chemické vzorce, ale vrcholový sportovec z něj nikdy nebude.

Vždycky toužila po tom, aby náš syn jezdil po závodech a vracel se pokud možno s medailemi. Sama byla v dětství krasobruslařka, ale kvůli zranění musela skončit a asi z toho důvodu se později viděla v Matějovi.“

Chlapec však matčiny prosby i naléhání, aby zkusil atletiku, nebral vážně a po čase mu maminčina snaha začala vadit. Se slovy „u táty je čistší vzduch“ dal matce najevo, že se svobodněji cítí právě u otce, i když u něj nemá takový komfort.

„Situace je teď o něco lepší, s mou bývalou ženou jsme o tom nejednou mluvili a naštěstí už pochopila, že svému dítěti nemůže přikazovat, aby se věnovalo něčemu, co v něm nevzbuzuje žádný zájem a nemá na to zrovna nadání.“

Nevíte si rady?

Mít nějakého koníčka (klidně i toho čtyřnohého) je fajn. O svých dětech tak rodiče vědí, že se netoulají a nedělají žádné lumpárny. Jak ale vybrat pro své dítě to pravé ořechové, co ho bude bavit, k čemu bude mít vztah a co pro něj bude skutečným přínosem? Záleží na více faktorech: pohlaví dítěte, jeho věku, pohybové aktivitě, nadání apod. Dětská psycholožka Mgr. Tereza Beníšková upozorňuje: „Zde platí známé pořekadlo: Všeho s mírou.

Dítě by nemělo být zaneprázdněno různými koníčky natolik, aby mu nezbýval čas si pohrát. Záleží také na tom, zda se jedná o předškolní dítě nebo školáka.
U předškoláka mi připadá optimální jedna až dvě aktivity, u prvňáčka na začátku školy by měli rodiče s kroužky třeba na chvíli přestat, pokud to bude potřeba, aby dítě mělo možnost „zaběhnout se ve škole“.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Ambiciózní matka, Bývalá žena, Krasobruslař, Mimoškolní aktivita, Nový koníček, Vrcholový sportovec

Mohlo by vás zajímat
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová

Horoskopy

Ryby Vykročte vstříc novým příležitostem. Pracovně jste nepřekonatelní, a navíc disponujete až nakažlivě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, Rajko

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu