Maminka.czPředškolák

Dětské hobby

, Časopis Maminka
16. 4. 2010
Dětské hobby
Vzpomínáte si na své dětství, kdy jste s nevelkým zájmem absolvovala pár lekcí baletu nebo jste se naopak radovala z dětského piánka a s nadšením rodičům slibovala, že jednou budete slavnou klavírní virtuoskou?

Ze slibů a krásných dětských snů nakonec zbylo pouhé domácké zpívání v koupelně a hodinka společenských tanců na sezonním plese… V dětském filmu Karlík a továrna na čokoládu se ambiciózní matka chlubí svojí ještě ambicióznější dcerkou, která je mistryní v bojovém sportu a vyniká i v další „užitečné“ disciplíně, ve žvýkání žvýkaček…

Ve filmu Pianistka hlavní hrdinka už od dětství tvrdě dře hru na klavír, díky které však ztrácí kontakt s realitou a postupně se uzavírá stále víc do svého, bohužel poněkud bizarního světa.

Ti, kdo děti ovlivňují, organizují jim jejich čas a v podstatě rozhodují o tom, kam se jejich dítko bude ubírat, jsou kromě školy logicky jejich rodiče. Pokud se i vy chystáte řešit, jestli vaše dcerka bude chodit do lidové školy umění či přihlásíte syna na box, buďte ve výběru prozřetelní a nezapomeňte konzultovat vše také s dětmi.

Vaše sny mohou děti plnit, ale za pocitu, že i ony si nový koníček zvolily dobrovolně, se zájmem a radostí, nikoli pod vaší taktovkou!

Mít tak patent na talent

Příběh táty Mirka (39) dokládá to, proč se svým potomkem o jeho mimoškolních aktivitách mluví: „Matěj, můj třináctiletý syn, je talent na matematiku a chemii. Sice nechápu, po kom svoje nadání a především zájem podědil, ale i tak mu fandím. Ne tak moje bývalá žena.“

Mirek je tři roky rozvedený a Matěje má ve střídavé péči. Syn trávil po rozvodu rodičů u tatínka většinu volných víkendů. „Jeho matka se nedokázala smířit s tím, že Matěj je sice talent na počty, logiku a chemické vzorce, ale vrcholový sportovec z něj nikdy nebude.

Vždycky toužila po tom, aby náš syn jezdil po závodech a vracel se pokud možno s medailemi. Sama byla v dětství krasobruslařka, ale kvůli zranění musela skončit a asi z toho důvodu se později viděla v Matějovi.“

Chlapec však matčiny prosby i naléhání, aby zkusil atletiku, nebral vážně a po čase mu maminčina snaha začala vadit. Se slovy „u táty je čistší vzduch“ dal matce najevo, že se svobodněji cítí právě u otce, i když u něj nemá takový komfort.

„Situace je teď o něco lepší, s mou bývalou ženou jsme o tom nejednou mluvili a naštěstí už pochopila, že svému dítěti nemůže přikazovat, aby se věnovalo něčemu, co v něm nevzbuzuje žádný zájem a nemá na to zrovna nadání.“

Nevíte si rady?

Mít nějakého koníčka (klidně i toho čtyřnohého) je fajn. O svých dětech tak rodiče vědí, že se netoulají a nedělají žádné lumpárny. Jak ale vybrat pro své dítě to pravé ořechové, co ho bude bavit, k čemu bude mít vztah a co pro něj bude skutečným přínosem? Záleží na více faktorech: pohlaví dítěte, jeho věku, pohybové aktivitě, nadání apod. Dětská psycholožka Mgr. Tereza Beníšková upozorňuje: „Zde platí známé pořekadlo: Všeho s mírou.

Dítě by nemělo být zaneprázdněno různými koníčky natolik, aby mu nezbýval čas si pohrát. Záleží také na tom, zda se jedná o předškolní dítě nebo školáka.
U předškoláka mi připadá optimální jedna až dvě aktivity, u prvňáčka na začátku školy by měli rodiče s kroužky třeba na chvíli přestat, pokud to bude potřeba, aby dítě mělo možnost „zaběhnout se ve škole“.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Vrcholový sportovec, Ambiciózní matka, Nový koníček, Krasobruslař, Bývalá žena, Mimoškolní aktivita

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?
Nemám na plínky! Kde pomohou matkám samoživitelkám?
Musíte zažít: krmení jelenů v Častolovicích či piknik s Františkem Kinským

Horoskopy

Blíženci Víkend byste mohli oslavit posezením s nejlepšími ze svých přátel. Dobře si však vybírejte, s kým…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, DeboraRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu