Maminka.czČasopis Maminka

Dětské muzicírování

, Časopis Maminka
19. 2. 2009
Dětské muzicírování
Je prospěšné v dětech probouzet a rozvíjet vztah k hudbě? Chcete vědět, co si o tom myslí naše čtenářky a co všechno pro to dělají?

HRACÍ SKŘÍTEK

Moje třináctiletá dcera se rozhodla, že koupí našemu dvouměsíčnímu pokladu ze svého ušetřeného kapesného hracího skřítka Cocolu. Když jsem ale zjistila, kolik tahle „sranda“ stojí, polilo mě horko a nesouhlasila jsem. Dnes to vidím jinak, neboť skřítek leží v postýlce, hraje líbeznou Mozartovu árii a naše malinká Elinka sladce usíná a pochrupává, starší sestra ji chodí kontrolovat a já musím uznat, že to byl dobrý nápad. Vést děti k hudbě? Určitě ano, už od narození, jsou pak klidnější a po probuzení se na nás krásně usmívají.

Dagmar ze Šlapanic


POZITIVNÍ EMOCE

Už v těhotenství jsem poslouchala hudbu, uklidňovala mě a zároveň jsem při ní relaxovala. Mé miminko v bříšku bylo při poslechu hudby hodné a já měla radost.

Když se Alexej narodil, chtěla jsem, aby hudbu nezapomněl, a tak když bylo nejhůře a plakal, pustila jsem mu nějaké uklidňující cédéčko a bylo vystaráno a po pláči. Od té doby uběhly dva roky a věřte, nebo ne, když vstane tak první, co udělá, je, že si sám zapne rádio a točí se u něj, divže nespadne. Myslím, že hudba je pro dítě dost důležitá, vytváří v něm plno emocí, schopností aj. Vím, že jsem udělala dobře, když už v bříšku „poslouchal“ Madonnu.

Katka z jižních Čech


SERIÁLOVÝ POSLUCHAČ

Našeho syna Matýska, kterému je osm měsíců, vedeme k tomu, aby hudbu poslouchal. Reaguje jak na kterou hudbu, ale nejradši má znělku a písničku k seriálu Ulice – to ať ho přebaluji, nebo papá, vždycky se otočí, když ji slyší. A ještě si pouštíme hudbu a vždycky u toho tancujeme nebo tleskáme, a to se pak směje a kope radostně nožičkama. Každý chce pro své dítě to nejlepší.

Miroslava Kubešová, Olomouc


KOČKA LEZE

DÍROU Myslím, že hudba nás provází celý život, ať chceme, nebo ne. Nejsme nijak muzikální rodina, ale snažím se svému dvouletému synovi zpívat už od narození. Hraji na klavír a pamatuji si, že když jsem byla mladší, vždycky, když mě něco trápilo nebo jsem byla smutná, jsem si šla zabrnkat a nálada byla rázem o poznání lepší. Už když byl Adámek malé miminko, tak jsme mu zpívali a musím říct, že to opravdu zabíralo. Vždy přestal plakat. A když trochu povyrostl, tak už vyžadoval i hraní na klavír. Jednou dokonce při brnkání usnul. Zatím ho to neomrzelo. Nejradši má písničku Kočka leze dírou, tu opakujeme třeba i desetkrát za sebou. Také velice rád poslouchá všelijaké dětské (ale i dospělácké) písničky. Nedávno jsme také začali chodit do cvičeníčka, kde nám paní učitelka celou hodinu hraje a zpívá, a musím říct, že tam je Adámek přímo nadšený. Pro nás je hudba taková uvolňující terapie.

Lucie Koláčková, Pecenov


ZÁBAVA V KROJI

Své dvě dcery ve věku 5 a 2 roky se k hudbě a pohybu snažím vést. Starší Danielka už od tří let navštěvuje národopisný soubor Hanáček v Troubkách, kde se děti učí lidové písničky, hry a tance. Moc se vždycky těší na vystoupení, kdy má oblečený kroj a chce ukázat, co všechno se naučila. A mladší Denisku jsem brala s sebou do Hanáčku vlastně už od jejího narození. Když začala chodit, přidala se k ostatním dětem a ve 2 letech a dvou měsících měla svoje první vystoupení. Jsem na obě moc pyšná.

Mgr. Michaela Lužná, Troubky

Témata: Časopis Maminka, Děti, Muž, Lužná, Denisku, Elinka

Mohlo by vás zajímat
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Bramborové buchty. Jsou skvělé samotné, jako příloha nebo na grilovačku!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Kuře z jednoho hrnce. Překvapte pokrmem plným barev a chutí
Děti, které si cumlají prsty, prý bývají šťastnější! Kdy začíná problém?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?

Horoskopy

Štír Pusťte do svého života sluníčko a úsměv. Pokud se bojíte, že nezvládnete resty v práci, upusťte od…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aneta, Anetta, Paskal

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné