Maminka.czDěti

Dětské nožky do O i do X: Pozor na vhodný způsob sedu a kvalitní obuv

Martina Machová 16.  6.  2020
Dětské nožky do O i do X: Pozor na vhodný způsob sedu a kvalitní obuv
Víte, že nožky do „O“ jsou v kojeneckém věku považovány za normální? A co nožky do „X“? Je například možné, že z nich „vyroste“?

Nohy jsou „úžasnými nástroji“! Při správné funkci a postavení totiž působí jako dokonalá pružina perfektně tlumící a vyrovnávající nárazy vzniklé dopadem nohy na zem. Avšak neodpružené či špatně odpružené dopady (došlapy) – například na patu či celou plosku nohy – mají přímý vliv na možné poškození kolenních a kyčelních kloubů, a dokonce i páteře v pozdějším věku.

Nadělí-li vám pak příroda nohy do „O“ či do „X“, je vhodné tuto nejen kosmetickou vadu řešit již v raném dětství. Nevhodné postavení kloubů má totiž vliv i na větší opotřebovávání chrupavky největšího kloubu v těle (kyčelního), dále může v dospělosti způsobovat i chronické bolesti v oblasti kostrče i pánve – jednoduše dolní části zad. Nicméně obě varianty odchylky v postavení dolních končetin jsou v určitém věku považovány za vcelku fyziologické a ve většině případů se samy upraví.

Bosou nohou do lesa. Proč je zdravé vyzout boty? Zkuste to!

Co byste měli vědět o „Očkách“

„Vlivem polohy plodu v maminčině děloze mohou přijít kojenci na svět s nožkami ve tvaru do písmenka O, ale nebojte, tato odchylka se obvykle časem srovná. V případě nejistoty konzultujte své obavy s ortopedem či fyzioterapeutem. Existuje řada cviků, jak správné postavení nožek ovlivnit! Což je s přihlédnutím k problémům, které může chybné postavení v dospělosti způsobit, velmi důležité!“ upozorňuje rehabilitační sestra Simona Malá a dodává, že lékaři při této pozici nohou v některých případech doporučují také vyšetření vstřebávání vitamínu D. Zajímavé je, že se dětské nožky mohou přechodně a vcelku fyziologicky procházet i fází „X“!

Školáci mají větší nohy než dřív. Rodiče jsou při nákupu bot zoufalí. Co se děje?

Fáze „X“ aneb co byste měli vědět o „Xkách“

Mnoho dětí má zhruba od druhého roku života více či méně nožky lehce do písmena „X“. V tomto případě může trvat dokonce i 3 až 4 roky, než z tohoto postavení nohou vyrostou, malým dětem totiž lehké „X“ zpočátku pomáhá při zvládání chůze a běhu. Nicméně je vhodné na mantru „Ten z toho vyroste!“ nespoléhat a konzultovat stav s odborníkem. Pouze odborník je schopen rozlišit, zda jde o patologii, či přechodný stav, doporučí řadu preventivních cviků – například chůzi po špičkách, stoj na špičkách, turecký sed a podobně.

Možná vás také upozorní, že máte ohlídat, aby dítko nesedávalo v pozici nohou do „W“, která je pro sezení velmi nevhodná. Z pohledu patologického postavení dolních končetin do tvaru „X“ je riziková i nadváha, ta může být dokonce příčinou tohoto problému! Nesprávné postavení nožek s koleny směrujícími k sobě přímo ovlivňují i ploché nohy! „Při nožkách do písmenka X je určitě nutné zkontrolovat, zda nemá dítě propadlou klenbu a ploché nohy, děti s plochými nožkami mívají totiž tendenci stáčet kolena k sobě,“ vysvětluje Slabá.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Odnaučte ho to, ničí si zdraví
 

Klepněte pro větší obrázek

5 tipů pro správný vývoj (postavení) dětských nožek

  • Je vhodné, aby dítě nepřeskočilo určité fyziologické fáze psychomotorického vývoje – zvláště fáze lezení a samostatné posazování bývají u batolat velmi důležité. Lezení totiž připravuje pohybový aparát na stoj a chůzi!
  • Kupujte jen skutečně kvalitní obuv s atestem.
  • Nedávejte dětem do kočárku takzvané „capáčky“ (botičky do kočárku), tyto „skoroboty“ zbytečně omezují volný pohyb nohy, zpevňují kloub kotníku a tím dítěti nedovolují volně pohybovat nožičkou.
  • Neoblékejte dětem příliš těsné ponožky, i ty mohou zbytečně omezovat pohyb prstů, a dokonce i kotníku.
  • Je-li to možné, nechte děti běhat bosky či v příjemných volnějších ponožkách po nejrůznějších površích. Pro dětskou nožku je velmi přínosné, je-li chodidlo hodně stimulováno (kamínky, písek, tráva apod.)
Dopřejte dětem běhání bosky po trávě nebo písku, radí lékařka
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Kostrč, Nohy, Obuv, Propadlo, Kvalitní obuv, Pružina, Sed, Kloub, #Kamínky, Kojenecký věk, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Ewě Farne druhé těhotenství neuvěřitelně sekne! Začala jsem si svého těla opravdu vážit, přiznala zpěvačka
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky