Maminka.czDěti

Dětské nožky do O i do X: Pozor na vhodný způsob sedu a kvalitní obuv

17. 6. 2019
Dětské nožky do O i do X: Pozor na vhodný způsob sedu a kvalitní obuv
Víte, že nožky do „O“ jsou v kojeneckém věku považovány za normální? A co nožky do „X“? Je například možné, že z nich "vyroste?“

Nohy jsou úžasnými "nástroji"! Při správné funkci a postavení totiž působí jako dokonalá pružina perfektně tlumící a vyrovnávající nárazy vzniklé dopadem nohy na zem. Avšak neodpružené či špatně odpružené dopady (došlapy) – například na patu či celou plosku nohy – mají přímý vliv na možné poškození kolenních a kyčelních kloubů, a dokonce i páteře v pozdějším věku.

Nadělí-li vám pak příroda nohy do „O“ či do „X“, je vhodné tuto nejen kosmetickou vadu řešit již v raném dětství. Nevhodné postavení kloubů má totiž vliv i na větší opotřebovávání chrupavky největšího kloubu v těle (kyčelního), dále může v dospělosti způsobovat i chronické bolesti v oblasti kostrče i pánve – jednoduše dolní části zad. Nicméně obě varianty odchylky v postavení dolních končetin jsou v určitém věku považovány za vcelku fyziologické a ve většině případů se sami upraví.

Bosou nohou do lesa. Proč je zdravé vyzout boty? Zkuste to!

Co byste měli vědět o „Očkách“

„Vlivem polohy plodu v maminčině děloze mohou přijít kojenci na svět s nožkami ve tvaru do písmenka O, ale nebojte, tato odchylka se obvykle časem srovná. V případě nejistoty konzultujte své obavy s ortopedem či fyzioterapeutem. Existuje řada cviků, jak správné postavení nožek ovlivnit! Což je s přihlédnutím k problémům, které může chybné postavení v dospělosti způsobit, velmi důležité!“ upozorňuje rehabilitační sestra Simona Malá a dodává, že lékaři při této pozici nohou v některých případech doporučují také vyšetření vstřebávání vitamínu D. Zajímavé je, že se dětské nožky mohou přechodně a vcelku fyziologicky procházet i fází „X“!

ČTĚTE TAKÉ: Děti mají větší nohy než dřív. Rodiče zoufají při nákupu bot. Čím to?

Fáze „X“ aneb co byste měli vědět o „Xkách“

Mnoho dětí má zhruba od druhého roku života více či méně nožky lehce do písmena „X“. V tomto případě může trvat dokonce i 3 až 4 roky, než z tohoto postavení nohou vyrostou, malým dětem totiž lehké „X“ zpočátku pomáhá při zvládání chůze a běhu. Nicméně je vhodné na mantru „Ten z toho vyroste!“ nespoléhat a konzultovat stav s odborníkem. Pouze odborník je schopen rozlišit, zda jde o patologii, či přechodný stav, doporučí řadu preventivních cviků – například chůzi po špičkách, stoj na špičkách, turecký sed a podobně.

Možná vás také upozorní, že máte ohlídat, aby dítko nesedávalo v pozici nohou do „W“, která je pro sezení velmi nevhodná. Z pohledu patologického postavení dolních končetin do tvaru „X“ je riziková i nadváha, ta může být dokonce příčinou tohoto problému! Nesprávné postavení nožek s koleny směrujícími k sobě přímo ovlivňují i ploché nohy! „Při nožkách do písmenka X je určitě nutné zkontrolovat, zda nemá dítě propadlou klenbu a ploché nohy, děti s plochými nožkami mívají totiž tendenci stáčet kolena k sobě,“  vysvětluje Slabá.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Odnaučte ho to, ničí si zdraví
 

Klepněte pro větší obrázek

5 tipů pro správný vývoj (postavení) dětských nožek

  • Je vhodné, aby dítě nepřeskočilo určité fyziologické fáze psychomotorického vývoje – zvláště fáze lezení a samostatné posazování bývají u batolat velmi důležité. Lezení totiž připravuje pohybový aparát na stoj a chůzi!
  • Kupujte jen skutečně kvalitní obuv s atestem.
  • Nedávejte dětem do kočárku takzvané „capáčky“ (botičky do kočárku), tyto „skoroboty“ zbytečně omezují volný pohyb nohy, zpevňují kloub kotníku a tím dítěti nedovolují volně pohybovat nožičkou.
  • Neoblékejte dětem příliš těsné ponožky, i ty mohou zbytečně omezovat pohyb prstů, a dokonce i kotníku.
  • Je-li to možné, nechte děti běhat bosky či v příjemných volnějších ponožkách po nejrůznějších površích. Pro dětskou nožku je velmi přínosné, je-li chodidlo hodně stimulováno (kamínky, písek, tráva apod.)
Dopřejte dětem běhání bosky po trávě nebo písku, radí lékařka
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Postavení, Nohy, Kloub, Sed, Kvalitní obuv, Kojenecký věk, Slabý, Obuv

Mohlo by vás zajímat
Miminko ve vlastním pokoji? Nejlépe už od čtyř měsíců, radí studie
Jak naučit vzteklouna zvládat hněv? Nezakazujte ho, jen kroťte!
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Malá Charlotte slaví 4. narozeniny! Jakou bude mít školní uniformu?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková

Horoskopy

Střelec Mnoho rozjetých projektů není zrovna dobrý nápad. Vyberte si jeden a ten v klidu dokončete. Cesta k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libor, Liboslav, Luboslav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu