[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na platformě Discord narazila Apolena Rychlíková na statisíce materiálů. Podle zjištění, které zveřejnila v článku na webu Page Not Found, se tam kromě intimních fotografií a videí objevuje i dětská pornografie a materiály zachycující sexuální násilí. Do skupin o mnoha tisících uživatelích dokonce přispívají i školáci.
„V jednotlivých místnostech na Discordu si lidé povídají. Je tam třeba místnost, která je zaměřená na trade, to znamená, že se tam vyměňuje nějaký obsah. Funguje to třeba tak, že tam někdo napíše „Někdo trade Budějovice?“ a někdo jiný napíše „Jo, vyměním za fotky teenek. A pak se dají ty matriály také nakupovat,“ vysvětluje Apolena Rychlíková.
Podle jejích zkušeností se většina žen, jejichž intimní obsah unikl na internet, stala obětí svých bývalých partnerů nebo lidí, kterým důvěřovaly. „Ať už to byl nějaký milenec nebo partner, mnohdy u těch mladších žen to byl třeba jejich první přítel,“ popisuje.
Novinářka zdůraznila, jak je důležité děti a dospívající poučit o bezpečnosti na internetu. Měla by proběhnout i nějaká mnohem rozšířenější debata o digitální bezpečnosti a sexuální výchově. „Pochopila jsem, že v těch skupinách jsou často i šestnáctiletí a možná i čtrnáctiletí kluci. Sexuální výchova může probíhat taky jako bezpečnostní výchova tímhle směrem nebo výchova k etickému chování a vztahovosti, která je založená na respektu k druhému člověku," doporučuje.
Aplikace jako Snapchat či Instagram jsou často cílem predátorů, kteří využívají naivity mladých uživatelů. „Mluvila jsem s rodiči, kteří zjistili, že jejich děti měly v rámci whatsappových skupin fotky dickpicků. Je to varovný signál a apel na rodiče, že bychom měli být více ve střehu,“ vysvětluje Rychlíková.
Klíčem k ochraně dětí je především otevřená komunikace a osvěta. Jaké konkrétní kroky mohou rodiče podniknout?
Kontrolujte aplikace, které vaše děti používají – Zjistěte, zda mají nainstalované platformy jako Snapchat, TikTok či Discord, a nastavte bezpečnostní opatření.
Mluvte s dětmi o tom, co sdílejí – Upozorněte je na rizika posílání osobních nebo intimních fotografií. „Myslím, že děti je potřeba informovat už v raném věku. Moje kamarádka dala své jedenáctileté dceři přečíst můj článek – bylo to tvrdé, ale chápu to,“ říká novinářka.
Buďte pozorní k chování dětí na internetu – Sledujte, zda vaše dítě není vystaveno nátlaku nebo šikaně. Děti by měly vědět, že se na vás mohou kdykoli obrátit a že nebudete reagovat přehnaně nebo trestem.
Vysvětlujte dětem, jak funguje digitální stopa – Každý obsah, který se jednou objeví na internetu, tam může zůstat navždy. Ženy, jejichž soukromé fotky unikly, často nemají žádnou možnost je smazat. Je důležité naučit děti přemýšlet, než něco pošlou nebo zveřejní.
Když novinářka pracovala na své investigaci, okamžitě se zaměřila i na bezpečnost svých vlastních dětí. „Hned jsem naběhla k dcerám a zkontrolovala, co mají nainstalované. Starší dcera, které bude 12, měla Snapchat. Snažím se s nimi o tom otevřeně mluvit a vysvětlovat jim, proč je to rizikové.“
Podle ní je důležité nebát se s dětmi řešit i nepříjemná témata. „Zvažuji, že jim pustím dokument V síti, protože už jsou v takovém věku, kdy je potřeba, aby si uvědomily, co všechno se může stát. Musíme je naučit chránit se a dávat si pozor.“
Novinářka také zdůrazňuje důležitost výchovy chlapců. „Mnoho rodičů mi psalo, že si díky mému článku uvědomili, že nechtějí vychovat takového kluka, který by sdílel intimní fotky své partnerky bez jejího souhlasu. Je na nás, abychom klukům odmalička vštěpovali respekt k ženám a k soukromí druhých lidí.“
Jak probíhala novinářská práce? Jak se při prozkoumávání Discordu cítila? Jak reagovaly ženy, které kontaktovala? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku.