Maminka.czBatole

Dětské potničky: Co je způsobuje a jak jim předejít?

Martina Machová 24.  8.  2024
Víte, že až do období puberty postrádá pot svůj charakteristický pach? Tušíte, na jakém místě na těle se nikdy nezapotíte? A co když na děti přijdou potničky?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Denně ztratí dospělý člověk v průměru až 0,5 l tekutin v nenápadném procesu zvaném perspirace – dýchání kůží. Když se k těmto ztrátám připočítají úbytky tekutin vzniklé skutečným pocením, dojdeme k úctyhodným číslům. Zvláště v teplých obdobích roku.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se vlastně potíme, co vše spolu s potem ztrácíme? A co když se se zvýšeným pocením objeví i typicky dětské problémy – potničky? Jak jim nejlépe předejít?

Potničková sezóna je tady: Jak s nimi zatočit?

Proč se potíme?

Ať se nám to líbí nebo ne, je pro nás proces pocení životně důležitý. Lidské tělo pocením reguluje tělesnou teplotu a chrání organismus před přehřátím, které by mohlo fatálně ohrozit všechny tělesné funkce. Pocení je tedy prospěšné, fyziologické a „zdravé“. V horkém letním počasí, při sportu, ale třeba i během horečky, kdy se děti i dospělí potí více, je nutné myslet na to, že velké ztráty tekutin a některých minerálních látek je vhodné adekvátně kompenzovat.

 Vše o potu: Aneb pot není jen „slaná voda“!

  • Pot je z 98–99 % tvořen vodou.
  • V 1 litru lidského potu najdeme zhruba: 1,5–3,5 g chloridu sodného; 0,5–2,5 g hořčíku; 0,1–0,3 g draslíku a zanedbatelné množství vápníku i dalších prvků.
  • Pot dále obsahuje aminokyseliny, hormony, mastné kyseliny, kyselinu mléčnou, močovinu a stopy cukrů.
  • Potní žlázy v podpaží překvapivě produkují pouhé 1 % celkového objemu potu!
  • Až do puberty nemá pot charakteristický pach, za který mohou potní žlázy umístěné v podpaží, tříslech a na prsních dvorcích. Tyto žlázy vylučují „hutnější pot“, důsledkem jeho rozkladu je typický odér.
  • Ženy mají méně potních žláz než muži. Ani ženy, ani muži nemají potní žlázy na rtech.
  • Ochranný film na pokožce, který je přirozenou ochranou proti přemnožení některých patogenních mikroorganismů, je tvořen potními a mazovými žlázami!
  • POZOR, nezvykle zvýšená potivost provází i některá vážná onemocnění (diabetes, nemoci štítné žlázy, nádorová onemocnění atd.). Ale může být též příznakem nedostatku vitamínu D.

Co na dětské potničky?

Potničky jsou dobře známé drobné červené pupínky, které trápí zejména malé děti, u nichž je termoregulace a funkce potních žláz ještě nedokonalá. Potničky vznikají jako důsledek retence vývodu potních žláz. Svědivé potničky jsou obvykle navíc naplněné čirou tekutinou a rády se slévají do velkých ploch. Vyrážka má tendence k praskání a následnému přesušování.

"Potničky na rodiče nejčastěji vykouknou z nevětraných kožních záhybů v zátylku, tříslech, na zadečku a někdy i z drobného obličejíčku a vlasaté části hlavy,“ popisuje problematiku dětská sestra Věra Větrovská. „Nekomplikovaný výsev vyrážky nevyžaduje žádnou zvláštní medikaci, postačí opláchnutí čistou vodou, popřípadě nálevem z řepíku lékařského či dubové kůry, zdravá pokožka se velmi brzy zregeneruje sama. Pokud se kůže samovolně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá, pravděpodobně došlo k zavlečení infekce. V takovém případě nedoporučuji příliš experimentovat a raději zajít s děťátkem k pediatrovi,“ upozorňuje zdravotnice.

Nosíte miminko v šátku? Podívejte se, jak ho správně uvázat:

Videonávod: Jak správně uvázat miminko do šátku a jaký šátek je vhodný

Prevence nadevše

  • Dbejte na vhodné oblečení z přírodních prodyšných materiálů, děti zbytečně nenabalujte!
  • Ujistěte se, zda jsou jednorázové pleny, které vaše miminko používá, skutečně prodyšné a neobsahují igelitovou neprodyšnou vrstvu.
  • V létě, a zvláště během horkých letních nocích, nedávejte do dětské postýlky igelitové podložky pod prostěradlo.
  • Po každém koupání je nutné pečlivě vysušit všechny záhyby a „faldíčky“! Nikdy neoblékejte děťátku plenu a oblečení na vlhkou pokožku!
  • Zvláště v teplých měsících se velmi vyplatí nezanedbávat hygienu a pečlivě mýt všechna zapařená místa (postačí voda).
  • Pokud děťátko v létě častěji koupete, redukujte mycí prostředky na minimum. I ty nejjemnější narušují přirozený ochranný film a vysušují pokožku.
  • Myslete na to, že v horkých letních dnech se potničky velmi často objevují po delší jízdě v rozpáleném autě.

VIDEO: Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém

Počasí a jeho výkyvy

Jak obléknout miminko v létě do nosítka? Klidně stačí jedna vrstva
Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Puberta, kůže, pokožka, Sleva, Zdravé opálení, Pach, Období puberty, Vyrážka, Diabetes, Větrov, Vitamín d, Výsev, Letní počasí, Číro, Tekutina, Zdravá pokožka, Kožní záhyb, Hnis, Klobouk, Dospělý člověk, Zdraví na Heureka.cz