Maminka.czZdraví

Dětské záněty močových cest

11. 6. 2011
Dětské záněty močových cest
Pokud si myslíte, že zánět močového měchýře může potkat pouze dospělé, pak se mýlíte. Choroby močového ústrojí patří mezi nejčastější dětská onemocnění, a pokud nejsou včas a dostatečně léčeny, mohou přejít v chronickou formu a s postupem věku v závažnější problémy, například s ledvinami.

Důležitá hygiena

Příčinou je anatomie – vyústění močové trubice v blízkosti řitního otvoru a kratší délka močová trubice – to vše přispívá k snadnému rozšíření nežádoucích bakterií.

Kromě nutnosti naučit své děti způsobu, jak správně pečovat o hygienu intimních míst, je také důležité nepodceňovat léčbu, pokud už k nákaze dojde, aby zánět nepostoupil do ledvin.

Nezbytná opatření

Při prvních příznacích onemocnění ihned zvyšte dítěti příjem tekutin. Nejvhodnější je nesycená voda či bylinkové čaje (urologický čaj). Tím se zvýší objem moči a častým močením se průběžně omývá sliznice močové trubice, což škodlivé bakterie vyplavuje.

Z jídla vyloučíme kořeněné a sladké pokrmy. Samozřejmě dohlížíme na hygienu a raději samy pečlivě utíráme i většímu dítěti zadeček, aby se bakterie opět nedostaly do močové trubice. Důležitý je také klid, ale pokud nechce dítě pasivně ležet v postýlce, můžete mu poskytnout prostor k hraní, avšak bez větší fyzické aktivity.

Pomoc z přírody

Neléčené nebo nedoléčené záněty mívají vážné následky, protože se mohou rozvinout do zánětu horních močových cest – močovodů, ledvinové pánvičky, a především ledvin, což se projevuje vysokou teplotou přes 38° C.

Na rozdíl od dospělých, které většinou trápí silné bolesti břicha a zad v oblasti ledvin, je malinké dítě většinou jen neklidné a uplakané. Až větší děti mají příznaky podobné nám dospělým, dostavuje se únava, zvracení a v moči se objevuje krev.

Velmi dobrým pomocníkem při dětských infekcích močových cest je například volně dostupný prostředek Uroval® mega brusinka sirup forte, který je vhodný pro případy akutních infekcí močových cest u dětí již od ukončeného 6. měsíce věku. Pro děti starší - od 3 let - můžeme vyzkoušet MegaBrusinky nebo Flavocel ve formě tabletek.

Témata: Zdraví, Moč, Zánět, Močová trubice

Mohlo by vás zajímat
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jak se s dětmi nezbláznit? Vytvořte si pevné body v běžném dni
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?

Horoskopy

Štír Čtvrtek je pro vás úspěšným pouze z pracovního hlediska. Sice dostanete odměnu za své výkony, ale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu