Maminka.czDětské boty

Nákup zimních bot pro děti: Poradíme, podle čeho vybírat a jak správně změřit dítěti nohu

S nástupem chladného období přichází na řadu také nutnost pořídit dětem zimní obuv, která bude pohodlná, nepromokne a udrží nohu v teple. Co si při výběru dětských zimních bot pohlídat? Jak dětem správně měřit nožičku a jakým botám byste se měli vyhnout? Poradí fyzioterapeutka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Chystáte se kupovat svému dítěti zimní obuv? V dnešní době je na trhu opravdu velký výběr a svoji roli hraje vedle kvality jistě i cena. Asi každý fyzioterapeut nebo ortoped vám řekne, že by měly boty splňovat parametry zdravého obutí. Ale co to přesně znamená?

VIDEO: Boty v zimě: Jak o ně pečovat, aby zůstaly jako nové?

Design není všechno

Při vstupu do obchodu se hodně lidí řídí hlavně očima, tedy atraktivním vzhledem bot. Samozřejmě i pro děti je jistě důležitá barva nebo obrázek na botě. Až pak zkoumáme obvykle botu dál. Která zimní obuv je ale vhodná?

Podle vedoucí fyzioterapeutky terapeutického a vzdělávacího centra Fyzio Beskyd Veroniky Kristkové je určitě důležité umožnit noze být aktivní ve všech jejích funkcích. „Bota by měla respektovat tvar dětské nohy, měla by mít dostatečně flexibilní podrážku, která umožní noze pohyb, a měla by být správně veliká. Neměla by být příliš těžká a neohebná, utlačující nevhodným tvarem prsty. Takovéto boty neumožňují správné funkce nohy a spíše přispívají ke vzniku deformit,“ varuje. Základem je tedy nohu správně změřit. Nespokojit se s tím, že například na podzim mělo dítě určitou velikost a noha nemohla za těch pár měsíců o tolik vyrůst.

Nekupujte boty o číslo větší

„Není dobré brát automaticky velikost o číslo větší, než byly poslední boty. Noha vyrůst nemusela, ale mohla. U velmi malých dětí se mohla změnit i v jiných proporcích – šířka a výška nártu, celkový tvar nohy apod. Navíc číslování jednotlivých výrobců se může různit. Proto je vždy dobré přeměřit velikost nohou těsně před koupí jakékoliv nové obuvi,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kristková.

Její slova potvrzuje výrobní manažerka ze společnosti Beda Jana Rohrerová, podle které rostou nožky dětem poměrně rychle, takže se může stát, že v průběhu sezóny nožka nečekaně poskočí a v takovém případě je nutné koupit i botky nové. „Vždy je nutné kontrolovat, zda má dítko v botě dostatečný prostor pro pohodlný pohyb prstíků a také volný prostor do délky pro možný došlap (tzv. nadměrek). Ten se může mírně lišit, ale je doporučován zhruba v míře 0,81,2 cm. U zimní obuvi je však nutné mít na paměti, že děti často nosí huňaté ponožky, které mohou volný prostor v botce ubírat,“ říká Jana Rohrerová.

Jaké boty jsou vhodné pro první krůčky?

Jedny boty na zimu nestačí

Od toho se odvíjí, že nejen kvůli velikosti, ale i kvůli prostředí je mnohdy potřeba koupit na zimu dvoje boty. „Přestože si uvědomuji finanční náročnost pořizování bot pro malé děti, sama mám dva syny, doporučuji na zimu mít alespoň dvoje boty. Jedny na běžné nošení, například do města, do školy, a druhé na běhání venku, na hory, do sněhu či břečky, prostě všude tam, kde jsou na boty v zimě kladeny vyšší nároky," vysvětluje Veronika Kristková.

Jak správně změřit dítěti nohu?

Ze všeho nejdříve odborníci obecně doporučují zajít si přeměřit nožičku dítěte do kamenné prodejny. Dětská noha se mění nejen svojí délkou, ale také tvarem a každý výrobce obuvi má své specifické charakteristiky. Možností je i kvalitní internetový obchod, který udává přesnou délku a šířku stélky v botě.

Obkreslením nohy ve stoje a změřením spojnice mezi středem paty a nejvyšším místem přední části nohy – typicky palec nebo druhý prst – nejjednodušeji zjistíte její délku. Kolmo na spojnici středu paty a vrcholu druhého prstu v oblasti prstových kloubů zjistíte podle fyzioterapeutky Kristkové šířku. 

Existují i některá měřidla, která vám mohou práci ulehčit, ale je potřeba vědět, jak s nimi pracovat. Jak už ale zmínila Jana Rohrerová, nadměrek pak bývá mezi 0,8 až 1,2 cm.

„Záleží však na konkrétním dítěti, jeho stáří a úrovni chůze. Vždy je třeba proto boty vyzkoušet a zjistit, jak se v nich dítě pohybuje. Zda nezakopává nebo nepadá, případně zda neklade nějak zvláštně nohy. Pokud tomu tak je, boty mu z nějakého důvodu nevyhovují a nekupovala bych je,“ upozorňuje Veronika Kristková. Do šířky se nadměrek podle fyzioterapeutky obecně doporučuje zcela minimální – 1 až 2 mm. „V případě zimních bot, kam bude dítě nosit hrubší ponožky, můžeme volit nadměrek o něco větší, ale opět platí, že nesmí dítě v botách nějak nápadně změnit chůzi,“ dodává.

Jak koupit dětské boty přes internet, abyste je nemuseli vracet?

Pozor na materiál a tvar podrážky

Jednou z důležitých funkcí zimních bot je bezpochyby ochrana před chladem, aby nožky dítěte zůstaly i v chladnějším počasí suché a teplé.

„V rámci naší zimní obuvi používáme jako základní materiál přírodní usně, podšívka je pak vždy opatřena kožíškem, který nožku zahřeje. U kožené obuvi, zejména právě v zimním počasí, je nutná pak pravidelná péče a údržba, a to zejména za pomoci kvalitních impregnačních přípravků,“ doplňuje Jana Rohrerová.  

Rovněž je praktičtější volit podle fyzioterapeutky Kristkové vyšší boty, které chrání před napadáním sněhu nebo sněhové břečky dovnitř a promoknutí bot a nohou. U zimní obuvi je také žádoucí vybírat obuv se vzorkem podrážky, který zajistí, že obuv nebude při chůzi nadměrně klouzat. „Pokud je podrážka příliš hladká, dítě musí vynakládat mnoho energie na udržování rovnováhy a může být zbytečně unavené,“ vysvětluje Veronika Kristková.

Barefoot, nebo klasika?

Možná i řešíte, jestli na zimu zvolíte klasické boty, nebo barefoot, tzv. bosou obuv. Mnoho výrobců už se zaměřuje na obě varianty a jistě každá má své výhody i nevýhody. Klasické boty jsou charakteristické hlavně díky zpevněné patě, kdy obuv disponuje pevným opatkem, který zaručuje stabilitu paty v botě. Pak je tato bota opatřena stélkou s podporou klenby.

Naopak u barefoot modelů je vyžadována naprostá flexibilita celé botky, a to včetně paty. „Modely z této produktové řady tedy nejsou v patě tolik zpevněné jako klasické modely obuvi. Dále jsou tyto modely dodávány včetně stélek bez podpory klenby. Jedním z nejdůležitějších znaků bosé obuvi je také její anatomický tvar, který kopíruje přirozený tvar chodidla. Barefoot modely jsou tak zejména ve špičce nadstandardně široké a poskytují dostatečný prostor pro práci prstů při chůzi,“ popisuje Jana Rohrerová.

Dětské boty vybírejte pečlivě a zapomeňte na obnošenou obuv

Nejsou už ale výjimkou kombinace obou druhů bot, kdy například botka je stále nadstandardně široká v oblasti špice a podrážka je velmi flexibilní, ale zároveň mají i pevný opatek.

Při výběru modelu ale podle Rohrerové záleží nejen na proporcích nožky, ale také na zdravotním stavu nožek dítěte. „Zejména pro děti, které trpí jakýmikoliv zdravotními vadami v oblasti nohou, nemusí být barefoot modely vhodné. Určitě je tedy žádoucí konzultovat vhodnost vybraného typu obuvi s fyzioterapeutem či ortopedem dítěte,“ upozorňuje.

Vybírejte zimní botičky, které dítěti dobře padnou, a to si nejlépe ověříte přímo v prodejně. „Vyhnula bych se promokavým materiálům a obecně nepadnoucím a příliš tuhým a těžkým botám. V těchto botách bude dítěti určitě zima, navíc se brzy unaví, přestane se hýbat a celkově může pak snadněji prochladnout,“ uzavírá fyzioterapeutka Veronika Kristková.

Témata: Děti, Praktické rady, Dětské boty, Dětské oblečení a dětská obuv, údržba, Béďa, Boty, Fyzioterapeutka, Zima, Pata, Tvar, Barefoot, Nohy, Obuv, Šířka, Dětská obuv na Heureka.cz