Maminka.czPředškolák

Jak zařídit pokojíček pro školáka? Tady jsou chytré tipy od odborníků!

, Časopis Maminka
10. 9. 2020
Hledáte inspiraci na e-shopech, obíháte obchody s nábytkem, brouzdáte po virtuálních bazarech a netušíte, kde sehnat vhodnou lampu, pohodlnou židli nebo správně střižený psací stůl pro své školou povinné ratolesti? Nabízíme šikovné a praktické rady, jak by měl vypadat ideální pokojíček pro malého školáka.

Děti různého věku mají své specifické potřeby, přání a nároky na prostor nehledě na představy, jak by měl ten nejlepší a nejkrásnější pokojíček vypadat. jak to vše sladit, obzvláště tehdy, když máte potomků více a musí sdílet jeden společný pokoj? "Když se mí tři synové, Tobiáš (8), Oliver (5) a Samík (2,5), proženou pokojíčkem, je to jako smršť, ačkoli nakonec si v něm každý to své místečko najde.

Máte doma malého alergika? Takhle mu změňte pokojíček!

Vzhledem ke svému věku však mají jiné potřeby a každý z nich shledá pokoj zajímavým místem pro jinou činnost: Jeden leží ve vláčcích, další v legu a třetí, zalezlý v gymnastické pozici pod dekou, si čte Harryho Pottera," říká s úsměvem Katarína. Vytvořit v pokoji zóny pro tři děti různého věku je doslova oříškem pro Popelku. Byt není dům, proto je nutné kouzlit. A u toho kouzlení je dobré dodržet jistá pravidla zónování, učit děti ohleduplnosti a mít pevné nervy. 

„Nábytek v dětském pokoji se průměrně mění každých šest let, a proto je vhodné volit rostoucí nábytek nebo variabilní systémy, které nabízí širokou škálu možností a jednotlivé kusy lze obměňovat a doplňovat podle potřeby,“ uvádí Andrea Štěpánová, marketingová specialistka společnosti Asko-Nábytek.

Inspirujte se! Takhle zařídila dětský pokoj majitelka designového obchodu

Máme doma prvňáka

Zásadní životní změna v podobě nástupu dítka do školy se dotkne i zařízení pokojíčku, který by měl nově sloužit k psaní úkolů a přípravě na další školní den, ale zároveň by měl pořád poskytovat prostor pro hraní a odpočinek. „Základem dětského pokoje pro začínajícího školáka je bezesporu kvalitní pracovní stůl s dostatečným osvětlením. Jelikož dítě během docházky na základní školu velice rychle povyroste, je dobré na to myslet už od začátku a vybrat nábytek, který se potřebám dítěte snadno přizpůsobí, případně s ním poroste,“ říká Andrea Štěpánová. Podle jejích slov se rodiče často při zařizování dětského pokoje snaží o nadčasové vybavení, které dětem dlouho vydrží. Není to však na místě – dítě daleko více ocení prostor, který bude vybaven úměrně jeho věku a osobnosti.

Psací stůl a židle

Základním prvkem pokoje, který obývá školák, by měl být kvalitní psací stůl s židlí. Při výběru stolu je dobré myslet nejen na to, že dítě rychle roste, ale také na dostatečně velkou pracovní plochu (minimálně 120x60 cm) a dostatek úložných prostor. Výhodou takzvaných rostoucích stolů je jejich univerzálnost. Díky nastavitelné výšce u něj může sedět jak šestiletý prvňák, tak i dospívající dítě. K psacímu stolu byste měli pořídit vhodnou pracovní židli. Měla by být ergonomická a poskytovat pohodlné a hlavně zdravé sezení. „Na nákup stolu a židle určitě vyrazte i s dítětem, aby si mohlo vše rovnou vyzkoušet a ujistili jste se, že potomek u stolu sedí správně a nedochází k deformaci páteře. V případě, že si s výběrem nebudete jistí, můžete oslovit  odborně vyškolené zaměstnance v prodejně, rádi poradí,“ doporučuje Andrea Štěpánová.

Oční vady má až čtvrtina školáků. Co a kdy bychom měli hlídat?

Jakou postel a kam s ní?

„Mami, já chci tu se skluzavkou!“ prosazuje se obvykle dětský hlásek, když si děti s rodiči společně prohlížejí katalog nábytku. Děti mají jasno: Vědí, že pod postelí je super „schovka“. Rodič ale ví, že pokoj má své proporce a musí s nimi kalkulovat jako se zónou odpočinkovou, hrací i pracovní. Nejvhodnější je postel umístit do méně frekventované části místnosti, tzv. klidové zóny. Ta se nachází obvykle dále od okna. Často jsou ale pokoje tak malé, že v podstatě není na výběr. „Při svých realizacích ani tolik neřeším, kam v rámci místnosti dát postel, zda dál od okna, či ke dveřím, ale spíše problém, jak umístit do poměrně malé místnosti dvě postele pro školáky… To je často komplikované,“ líčí své zkušenosti bytová architektka Ing. arch. Anna Lacová. Při vyšším počtu dětí rodiče sáhnou po patrových palandách. U nich je dobré vzít v potaz rozmístění lůžek. „Pokud to jde, každý by měl mít svoji postel. Jestliže musíme volit palandu, snažila bych se použít systém, kdy se postele překrývají jen třeba z poloviny a spodní dítě není horní postelí zakryté celé,“ radí architektka.

Volba osvětlení 

Prvním krokem je rozplánovat prostor, vytvořit jednotlivé "zóny" a rozmístit nábytek. Teprve poté přichází na řadu doladění barev závěsů a doplňků včetně osvětlení. Zejména při výběru lamp, a to jak centrálních, tak stolních, má spousta rodičů tendenci vyhovět malým obyvatelům a nechat se nalákat na dekor autíček, sluníček, motýlků či letadel. Už méně si ale všímají svítivosti, intenzity světla a samotného výkonu. Častou chybou, které se dopouštíme, je nedostatečné centrální světlo v dětském pokoji. Například stropní lampy v dětském designu jsou často pouze dekorativní a téměř nesvítí. Stropní světlo je velmi důležité a musí se vždy zvážit jeho dostatečný výkon. Je proto potřeba přímo v obchodě zkontrolovat, s jakou intenzitou ten hezký motýlkový lustr vlastně svítí.

Pozor dejte rovněž na kvalitní osvětlení pracovního stolu. Ideální volbou jsou buď stolní lampičky, nebo lampy na zeď s možností nastavení úhlu osvětlení. Intenzita světla by měla být taková, aby osvětlila celý prostor stolu, ale zároveň dítě neoslňovala.

Jak vybrat pokojíček pro jedno, dvě a více dětí?

Poličky na knihy 

Ze všech stran slyšíme, jak je dobré číst dětem, jak to rozvíjí dětskou fantazii i slovní zásobu. Kam ale s knížkami? Na obrázcích vypadá pokojík s knihovničkou většinou hezky, i poličky nad polštářem. Zkuste si pod ně ale někdy lehnout. Ta hrozba, zejména pokud visí přímo nad hlavou, je nepříjemná. Pokud řešíte nedostatek místa, je lepší volbou pověsit poličky spíše na stěně u delší strany postele, případně udělat regál jako knihovnu za hlavou a až k němu přisunout postel. Knihy jsou pak za hlavou a hrozba visícího Damoklova meče tak odpadne. Řešením je také využívat knihovnu rodičů a z boku postele mít jen kapsář s knížkou. 

Dvě a více dětí 

První a zásadní otázka, na kterou je potřeba si odpovědět: Kolik let dělí vaše děti? Ne pohlaví, ale věkový rozdíl je totiž to zásadní při zónování pokojíků sourozenců. „Problém je v tom, že malé děti chtějí a mají v pokojíčku trošku jiné prvky než ty starší,“ říká Anna Lacová. A jak zní její rada?

„Určitě je důležité, aby v rámci pokojíčku měl školák svůj kout, který by byl jen jeho a mohl v něm klidně pracovat, případně i odpočívat. Malé děti se pohybují spíše po ‚celém pokoji‘ a prostor potřebují na stavění stavebnic a hru na podlaze. To u školáků postupně odpadá. V takovém pokojíku by měla být klidová a hrací zóna v souladu,“ dodává architektka. 

Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?

Jedna barva vládne všem? 

S barvami je potřeba zacházet opatrně. Jak ale vyřešit barevnost školákova pokoje, zvlášť když ho třeba obývají obě pohlaví? „V tomto případě se nabízejí dvě možnosti barevného řešení,“ vysvětluje interiérová designérka Andrea Vokřálová, autorka inspirativní publikace o zařizování dětských pokojů a dodává: „Pokud se děti shodnou na společných barvách, pokoj koncipujte jako jeden celek. V opačném případě každému vytvořte jeho oddělený prostor. U té druhé varianty doporučuji použít i některou z neutrálních barev, která by obě části propojila, nejlépe bílou nebo šedou.“ Dodává ještě, že barevnost pokoje by si děti od předškolního věku měly volit samy. Barvy rovněž podle ní nelze striktně dělit na holčičí a klučičí. Důležité je vycházet z daných podmínek, dekorací a přání dítěte. 

 

Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Praktické rady, Váš domov, Rodina, Dětské oblečení a dětská obuv, Dětské pokoje, Lampička, Pokoj, Psací stůl, Hrací zóna, Harry, Jak, Interiér, Harry Potter, Velká fotogalerie, Častý problém, Lustr, Možnost práce, Tip, Září, Postel, Známá pravda

Mohlo by vás zajímat
10 nejčastějších narušitelů spánku malých dětí. Pryč s nimi!
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
V půlroce se má plazit, v roce chodit. Znáte největší mýty o vývoji dětí?
Naučte dítě mít rádo svoje tělo. A tohle mu nikdy neříkejte!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tohle se syn naučil ve školce. Docela nepříjemně nás to překvapilo
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!

Horoskopy

Ryby Milé Rybičky, nejste úplně ve své kůži, za což může i špatná komunikace s novou známostí. Spíše to mezi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamil, Vladivoj, Kunhuta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné