Maminka.czDěti

Dětský spánek: Kolik hodin denně by měly děti spát podle věku?

Andrea Machajdíková 27.  1.  2024
Spaní miminek i větších dětí je velké téma. Všichni rodiče si samozřejmě přejí, aby jejich potomek spal co nejvíce, ale jen málokomu se to vyplní. Kolik hodin by měly děti spát, když je jim půl roku, rok nebo třeba sedm let?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ruku na srdce, kolikrát jste si řekli, že byste si spánek se svým dítětem klidně vyměnili? Asi každý rodič by odpočinek po obědě nebo ležení v posteli v sedm večer bral všemi deseti. Ale děti se často spánku brání, přestože jsou unavené. V noci se budí, i když by měly spát. A ráno vstávají mnohem dříve, než by si rodiče přáli. Spánek je zkrátka ožehavé téma. Kolik spánku vlastně děti skutečně potřebují?

VIDEO: Kolik spánku potřebuje miminko?

Proč děti potřebují dostatek spánku?

Dostatečný spánek je pro děti v různém věku nesmírně důležitý. Nedostatek spánku může totiž ovlivnit nejen jejich psychickou pohodu, ale také zdraví. Když jsou děti nevyspalé, ovlivňuje to třeba jejich koordinaci rukou, očí, ale i jemnou a hrubou motoriku, paměť, koncentraci a chování. Nedostatek spánku zvyšuje také riziko infekcí, problémů s růstem nebo udržením pozornosti. Děti, které spí úměrně svému věku, mají lepší náladu, zvýšenou schopnost učit se nové věci a také je jejich tělo lépe schopno bojovat s nemocemi. Sečteno, podtrženo, spánek je pro děti nesmírně důležitý!

Jak dlouho mají děti spát?

0 až 3 měsíce: Spánkové cykly novorozenců jsou nepravidelné a krátké, takže se může zdát, že stále jen usínají a zase se probouzejí, což je vývojově naprosto v pořádku. V tomto období dopřejte svému dítěti klid a možnost usnout kdykoliv, když potřebuje. Je jedno, jestli je to v kočárku, nosítku, v náručí nebo třeba v postýlce. 

4 až 12 měsíců: V tomto období by měly děti spát 12 až 16 hodin denně, a to včetně denních spánků, které mohou být ideálně dva až tři. 

Tajemství spavých dětí: 7 tipů pro lepší spánek vašeho miminka

1 až 2 roky: Pro děti v tomto věku je vhodné spát 11 až 14 hodin denně, včetně odpočinků přes den, které bývají kolem prvního roku dva a postupně se sníží na jeden odpolední. 

3 až 5 let: V tomto období je pro děti ideální spát 10 až 13 hodin denně. Často je to i včetně odpoledního odpočinku, který ale nejčastěji kolem čtvrtého roku vymizí. Děti pak chodí spát o něco dřív a je důležité pohlídat, aby byl jediný noční spánek dostatečně dlouhý. 

Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi?

6 až 12 let: Děti školního věku by měly podle doporučení spát 9 až 12 hodin. Když nemají dostatek spánku, často se to odrazí na komplikovaném ranním vstávání, špatném soustředění se ve škole nebo špatné náladě. Večerku byste měli určit podle toho, v kolik musí dítě ráno vstávat. 

13 až 18 let: I v případě teenagerů je potřeba ohlídat dostatek spánku, který je často ohrožen ponocováním kvůli moderním technologiím a určitým společenským závazkům. Dospívající děti by měly v noci spát 8 až 10 hodin, aby se mozek mohl neustále vyvíjet a zároveň aby měly energii na všechny denní aktivity. 

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Praktické rady, Spánek, Rodiče, Odpočinek, Velké dítě, Spaní, Postel, Věk, Velké téma, Zdraví na Heureka.cz