[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
U dětí se vývoj zraku ustálí kolem sedmého roku života. I proto se na většinu očních vad přichází až v momentě, kdy je dítě školou povinné. Právě s nástupem dětí do první třídy můžete slýchat věty „já nevidím na tabuli“ nebo „ta písmenka se mi rozmazávají“. Varovné signály, že se zrakem vašeho dítěte není něco v pořádku, můžete pozorovat mnohem dříve, a můžete tak předejít rozvinutí oční vady.
„Mezi nejčastější příznaky, že by dítě mohlo mít problém se zrakem, patří šilhání, mhouření očí, posouvání se blíže k televizi, posouvání si textu blíže, zakopávání, častá bolest hlavy či oka,“ říká MUDr. Hilda Pišteková, oftalmoložka ze společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček a brýlí. U malých dětí do jednoho roku si pak podle jejích slov můžeme všímat například slabší reakce na hračky nebo na světelné podněty a také mnutí očí.
Mezi nejčastější vady zraku u dětí školního věku patří krátkozrakost (myopia), dalekozrakost (hypermetropia) nebo astigmatismus, což je nerovnoměrné zakřivení rohovky. Právě krátkozrakost se nejvíce rozvíjí ve školním věku. "Předpokládá se, že za jejím nárůstem stojí častá práce do blízka, ať už při užívání mobilů, tabletů, počítačů nebo při klasickém čtení. Ty děti, které špatně vidí ve škole či na televizi, by měly navštívit lékaře k podrobnému vyšetření a předpisu brýlové korekce,” vysvětluje MUDr. Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.
„U dětí je potřeba každou refrakční chybu zachytit co nejdříve, aby proběhl správný vývoj zrakových funkcí. Správné korigování refrakčních chyb je důležitou prevencí vzniku tupozrakosti (amblyopie)," zdůrazňuje MUDr. Pišteková.
Pravidelná dávka vitaminů, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravý pohyb a dostatek spánku tvoří základ kvalitního zdravého života. U dětí to pak platí dvojnásob. Nezapomeňme jim proto tyto hodnoty předávat. Existuje mnoho způsobů, jak pečovat o dětský zrak.
Důležité je nechat dítě vyšetřit pediatrem. Takové vyšetření slouží jako orientační kontrola. Poté je potřeba navštívit i očního lékaře. Pokud možno se v rámci prevence snažte vyhýbat se úrazům očí a očního okolí či častému sledování televize či jiných obrazovek.
První orientační oční vyšetření dětem vždy provádí pediatr, a to při nástupu do mateřské a základní školy (tj. ve 3. a 6. roku života). Ten může dítě následně doporučit k očnímu lékaři, oftalmologovi.
„U dětí doporučuji vyšetření oftalmologem, protože dětem se musí oční vyšetření dělat pomocí aplikace kapek na rozšíření zornice. U starších dětí, například od 15 let, které už brýle či kontaktní čočky nosí, lze provést kontrolu a přeměření dioptrií pouze u optometristy,“ radí oftalmoložka MUDr. Pišteková. Návštěva oftalmologa s malými dětmi je vhodná vždy při subjektivních obtížích, např. pokud dítěti utíkají oči i po prvním roce života, když šilhá, ale také pokud rodiče nosí silnější dioptrie či se v rodině vyskytuje oční choroba.
Většina z nás žije ve světě, kde na nás modré světlo vyzařuje celé dny nepřirozeně odevšad. LED světla, digitální zařízení, jako jsou telefony, tablety, počítače. Velká spousta výzkumů upozorňuje především na vyzařování modrého světla ve večerních hodinách, kdy je pro kvalitu spánku velice škodlivé. Ovšem přirozené modré světlo, například ze slunečních paprsků, je potřebné pro regulaci našeho denního rytmu. Ovlivňuje spánek, bdění, hormonální procesy v těle.
Oční lékařka MUDr. Hilda Pišteková říká: „Problémem u dětí v této moderní době je intenzivní používání telefonů a tabletů, se kterými pracují z velice blízké vzdálenosti, mají do nich soustředěný pohled, tedy méně často mrkají, a tak zvyšují výskyt krátkozrakosti.“ Je velice důležité, především u dětí, dbát na kvalitní trávení volného času a koordinovat čas, který tráví u obrazovek.
Nošení kontaktních čoček u dětí je možné tehdy, pokud je dítě psychicky i fyzicky vyspělé na to, aby zvládlo nasazení, vyndání či starostlivost a hygienu. Věk je v tomto směru tedy hodně individuální. Důležitá je také spolupráce s rodiči. Jiná situace nastává, pokud jde o terapeutické nošení kontaktních čoček, které aplikuje oftalmolog při léčbě některých očních onemocnění i v nízkém věku.
Při výběru brýlí se svěřte do rukou odborníka. Pokud vybíráte brýle pro dítě, myslete především na lehkou obrubu i kvalitní brýlová skla. V případě obrub je žádoucí zaměřit se na anatomii dětské hlavy.
„Jsou to právě malé a ploché nosíky, kterých si musí být zkušený optometrista vědom. Při takovém sklonu nosu není možné, aby celá váha brýlí držela jenom na něm, ale je nutno, aby se výraznou měrou podílely na stabilitě brýlí i stranice, a tak je nutné posoudit, zda je korekční pomůcka zvolena správně. Plastové obruby jsou lehčí, neumožňují ale optometristovi ve středové části větší možnost manipulace. V tom mají zase výhodu kovové obruby,” popisuje Martin Slaný, optometrista optik Fokus.
Co se skel týče, i zde můžete jednotlivé možnosti prodiskutovat se zkušeným specialistou. Dioptrické čočky se dají doplnit různými povrchovými úpravami. Jestliže víte, že je vaše dítě aktivní, investujte do tvrzených skel, které pomůcku ochrání před poškrábáním. K dispozici je také antireflexní úprava, jež zvyšuje propustnost čočky a zmírňuje únavu očí při nošení brýlí. Plastové čočky pro změnu disponují kvalitním UV filtrem.
Mějte na paměti, že s tím, jak dítě roste, mění se i jeho potřeby. „Dětské oči se vyvíjejí v závislosti na věku, a tak je potřeba nejen jejich častější kontrola, ale také úprava korekčních pomůcek. Klidně se vám může stát, že brýle budete měnit každý rok, a tak je potřeba s tím také počítat,” doplňuje optometrista.