Maminka.czSport

Dětství bez odrážedla? Neexistuje! Jak ale vybrat to nejlepší?

21. 3. 2019
Dětství bez odrážedla? Neexistuje! Jak ale vybrat to nejlepší?
My jsme jako děti odrážedla neznali. Většinou jsme dostali klasické kolo a rodiče nám pro začátek odmontovali pedály a šlapky. Naši potomci to mají jednodušší. Nejprve sednou na odstrkovadlo, později přejdou na odrážedlo a pak plynule přesedlají na klasické kolo.

Velikost je při výběru odrážedla klíčová. Dítě musí ze sedla bezpečně dosáhnout na zem celými chodidly. Rozhodně se nesmí dotýkat jen špičkami. Zaprvé by se nemohlo dobře odrážet, zadruhé nemá šanci bezpečně zabrzdit a mohlo by přepadnout společně s odrážedlem do strany, což může být velice nebezpečné. Když se dítě dotýká celými chodidly, cítí se bezpečněji a nebojí se. 

Jak vybrat odrážedlo? Dbejte na kvalitu a řiďte se těmito pravidly


Odrážedla se liší ve výšce sedla, téměř všechna je mají posuvná. Důležité je kontrolovat rozsah nastavení, tedy od minimální do maximální výšky sedu. Minimální výška určuje, kdy nejdříve může odrážedlo dítě využít, maximální zase, jak dlouho ho bude moci využívat. Ideální je, aby byl rozsah co největší. Údaje o věku jsou zcela irelevantní. Odrážedlo pro děti od dvou let může často výškou nastavitelnosti odpovídat odrážedlu pro tříleté dítě. Všímejte si výšky sedla. Zkontrolujte také maximální dovolené zatížení. Při výběru je dobré, aby si dítě odrážedlo vyzkoušelo a vy jste viděli, jestli mu skutečně sedí. Také můžete změřit dítě od rozkroku k zemi a údaj pak porovnat s údaji o výšce nastavení sedla, které uvádí výrobce. 

Stejně důležité je, aby dítě dobře dosáhlo i na řídítka (u některých druhů odrážedel se dají posouvat). Musejí se pohodlně držet a být bezpečná. Dobré je vyzkoušet, jak dobře jde s řídítky zatáčet. Na konci řídítek by měly být gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, takzvané gripy, aby dětem neklouzaly ruce. Většinou jsou gripy gumové, někdy se vyrábějí i pěnové, ale ty se rychle opotřebují a zničí. Odrážedla můžete koupit ze tří různých materiálů: kovu, plastu, dřeva. Nejlehčí odrážedla začínají na 2,5 kilogramu, nejtěžší váží přibližně 6 kilogramů. Dalším důležitým faktorem při výběru odrážedla jsou kola. Existují dva typy: nafukovací a nenafukovací (pěnová, plastová, gumová). Nafukovací kola mají jednu velkou výhodu, a tou jsou mnohem lepší jízdní vlastnosti. Stručně řečeno, s klasickými nafukovacími koly zdolá dítě jakýkoli terén, ale dítě je může píchnout. Ostatní druhy kol mají horší jízdní vlastnosti a hůře zdolávají terén. 

Dětská odrážedla a kola: Jak vybrat takové, které sedne vašemu dítěti?

Zvažte také, jestli koupit odrážedlo s brzdou, nebo bez. Menší děti budou pravděpodobně intuitivně brzdit chodidly. Brzdovou páčku, která je na řídítkách, nebudou umět zmáčknout. Ale pokud se to později naučí, bude se jim to hodit pro přechod na klasické kolo. 

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo?

Takže za nás je brzda výhodou, když se ji dítě naučí používat, ušetří to i nejedny boty. Většinou se brzdová páčka nachází na řídítkách a je buď na přední kolo, nebo na kolo zadní. Některé typy odrážedel mají nožní brzdu, která je třeba i na koloběžkách. Výhodou jsou brzdy s regulací pomocí seřizovacího šroubu. 

7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo
Témata: Poradna pro rodiče a děti, Sport, Děti a nemoci, Dětské kolo, Řídítko, Kolo, Děti, Brzda, Dětství, Výška, Klasické kolo, Sedlo, Chodidlo

Mohlo by vás zajímat
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Vodnář Ohledně víkendu jste žádné plány neměli, ale je dobré něco uskutečnit. Pokud nemáte náladu na rady…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu