[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jestli může mít nějaký měsíc víc než 31 dní, je to ten poslední těhotenský. Samozřejmě ne reálně, ale pocitově. Málokteré z nás se totiž poštěstí zůstat svěží až do finiše a užívat si těšení na miminko až do samotného porodu.
A když je po ukončeném 38. týdnu jasné, že už je donošené, jela byste nejradši do porodnice hned. Nastává totiž nejdelší období smíšených těhotenských pocitů – strachu, těšení i očekávání. A hlavně, aby to už bylo!
Břicho je něco, co momentálně už příliš nepoznáváte. A jestli byly vaše fotky ze sedmého měsíce k chlubení, teď už se nemůžete dočkat konce. Zavázat si tkaničku nebo se ohnout s vysavačem? Nadlidský výkon.
Nevíte, jak si lehnout, a do vany už si raději nesedáte, protože byste se nemusela zvednout. Postel si zkuste vystlat polštáři, ideální je polštář kojicí. Jeden si můžete dát pod kolena a druhý pod bříško.
Máte potíže s dechem? Ne, do schodů nesupí parník, to jen jdete s nákupem. Neobviňujte se, že nemáte kondici – vaše srdce a plíce musejí teď pracovat za dva a rychleji. Navíc rostoucí děloha se postará o to, že jiné orgány se „krčí v koutku“.
Zmenší se tak i prostor pro vzduch proudící do těla. Těšte se proto na chvilky po porodu, kdy se zhluboka nadechnete, a ke konci těhotenství vyzkoušejte dechová cvičení nebo jógu.
A co další trápení, oteklé nohy? „Já jsem šla do porodnice v sandálech, které jsem navlékla jen na prsty a dál už to nešlo, jak jsem měla nohy oteklé,“ vzpomíná pětatřicetiletá Markéta.
„A z porodnice jsem v těch botách v pohodě odešla a padly mi jako dřív.“ Naštěstí se nemusíte bát, své kotníky zase najdete. Ulevujte si chladnou vodou a nohy dávejte často nahoru, to jim uleví. Pomohou i jemné masáže.
„Porod se rozjel ve chvíli, kdy jsem se smířila s tím, že prostě nikdy neporodím a budu těhotná už napořád,“ říká s nadsázkou třicetiletá Zuzka. Sama si moc dobře pamatuji každé ráno ke konci těhotenství, kdy mě zklamalo, že se zase nic neděje a miminko se dál spokojeně vrtí v břiše. Ale nespěchejte, všechno má svůj čas. Hlavně vaše dítě.
Máte už třikrát zkontrolovanou tašku do porodnice, tchyně je na telefonu, aby dojela ke staršímu sourozenci. Denně sledujete komínky vyžehlených plenek a rovnáte povlečení v postýlce.
Váš gynekolog si je jistý, že „to bude dřív“, protože všechno je nachystané. Zkuste to neřešit, jakkoli je to těžké. Zajděte si na kávu s kamarádkou, naposledy na dlouhou dobu do divadla nebo kina, přečtěte si knížku.
A smiřte se s tím, že Murphyho zákon v závěru těhotenství je neúprosný: Rodit totiž budete, až to budete čekat úplně nejmíň, například až se domluvíte na termínu vyvolávání.
„Tak co, ještě nic?“ Tenhle dotaz by se měl oficiálně zakázat celému okolí. Když ho totiž slyšíte potřetí za den, veškeré zbytky energie padnou na to, abyste nezačala křičet nahlas.
Váš stav je totiž nepřehlédnutelný a v době elektronické, kdy pár minut po narození miminka dostanou všichni i jeho fotku, je nemístné se ptát, jestli UŽ. Nemějte to okolí za zlé.
Z nějakého zvláštního důvodu mívá každý pocit, že se s vámi o ničem jiném než o „břiše“ teď bavit nedá. Za pár týdnů budete pyšně chodit po městě s kočárkem a ani si nevzpomenete, že jste sousedce se stejným termínem pár dní záviděla, že už má všechno šťastně za sebou a miminko v náručí.
Věrní společníci posledních těhotenských týdnů Jsou předzvěstí skutečných kontrakcí a většina žen je zažívá právě pár týdnů před porodem. Nemají vliv na otevírání děložního hrdla, ale mohou být zároveň velmi bolestivé.
Od kontrakcí je rozeznáte tak, že poslíčky jsou nepravidelné a bolesti se nezvyšují. Při pochybnostech se posaďte do teplé vody ve vaně, ta by poslíčky měla „rozehnat“.
Jan Větrovský, pohybový specialista, centrumzdravehopohybu.cz
Co se děje s tělem v posledních týdnech těhotenství?
Rostoucí břicho posouvá těžiště těla dopředu, trpí hlavně záda v oblasti beder, protože se pánev překlápí dopředu. Ženě se už nalévají prsy, a tím může docházet k větší kyfotizaci hrudní páteře neboli kulacení zad. Když žena není sportovně založená, trpí také nohy, které nejsou připravené na rychlý váhový přírůstek.
Dá se předejít pocitům, že každý pohyb je utrpením?
Určitě pomůže prevence – cvičení od začátku těhotenství, ideálně začít s pohybovou aktivitou už před otěhotněním. Jedna z nejdůležitějších věcí je vnímat takzvanou neutrální pozici pánve – pak ji žena nebude podsazovat a nebude se prohýbat pod tíhou bříška.
Vhodné je naučit se pracovat i se svaly pánevního dna. Tím vším se pak žena naučí sama si odlehčit a odpočinout.
Jaké cvičení doporučujete v poslední fázi těhotenství?
Až do konce rozumně posilovat horní polovinu těla. Už jako přípravu na to, že další dva roky bude maminka nosit těžké dítě na rukou. Slabé ruce pak totiž způsobují kulacení zad a další bolesti. Třeba lehké činky se dají využívat až do porodu. Pohybová činnost, jako je chůze nebo cross trainer, je také vhodná téměř pro každou nastávající maminku.
Co můžeme dělat bez obav, i když už se „sotva hneme?“
Lehnout si na bok nebo na záda s pokrčenými koleny a prodýchávat – tím se hodně uleví i při bolestech zad. Nebo se projít. Pozor na těhotenské masáže – ty musí dělat opravdový odborník se zkušenostmi.
I masér, který jen „hladí“, může něco nevhodně zmáčknout a třeba i vyvolat předčasný porod.