Maminka.czMiminko

Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte

23. 6. 2018
Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte
Novopečení rodiče bývají vyplašení, zmatení, nejistí a vystresovaní a často se, i když třeba nevědomky, dopouštějí řady omylů. Samozřejmě, nikdo učený z nebe nespadl a péči o potomka se všichni učíme takzvaně za pochodu. A sem tam šlápneme vedle. Některých „přešlapů“ se ale můžete vyvarovat, když o nich předem víte. Které to jsou?

Nerespektujete přirozený vývoj

Prvních dvanáct měsíců v životě nového človíčka je naprosto převratným obdobím, kdy se vytvářejí pevné základy pro jeho další růst a rozvoj. Během poměrně krátké doby si osvojí spoustu dovedností a schopností, nad kterými budete občas jen žasnout. Postupně se z ležícího uzlíku stane plazící, lezoucí, sedící a nakonec chodící bytost. Stihne toho mnoho, tak ho nechte objevovat svět a nesnažte se nic uspěchat. Stimulujte ho, nabízejte množství různých podnětů, motivujte a podporujte jeho snahu. Nenuťte ho ale do aktivit, pro které ještě nevyspěl, jen proto, že se to tak uvádí v nějakých „tabulkách“.

Panikaříte předem

Často zbytečná nervozita, podrážděnost a stres se přenášejí z rodičů na dítě, které pak bývá neklidné a plačtivé. Snažte se nebýt přehnaně úzkostliví. Jistě, určitá míra opatrnosti je potřeba, nic se ale nemá přehánět. Nezaměstnávejte permanentně hlavu otázkami typu: „Pije dost mléka?“, „Nekaká příliš často?“, „Není v té vaně už moc dlouho?“, „Proč ublinkává?“, „Není na něj venku zima?“ a tak dále. Kojenec je poměrně odolné stvoření, i když se vám to možní nezdá. Pokud se vyskytne skutečný problém (horečka, časté zvracení, vyrážka, nechutenství…), obraťte se na pediatra, který vám poradí. Pokuste se potlačit přehnané strachy a užívejte si společné nezapomenutelné okamžiky.

Proč dítě pláče po kojení? Může jít o alergii, reflux, ale také o pocit bezpečí

Budíte miminko v noci

Máte to štěstí, že váš kojenec dokáže spinkat bez přerušení celou noc, a vy, namísto toho, abyste si odpočinula, nařizujete budíka a každé tři hodiny ho pod tlakem budíte, protože vám laktační poradkyně řekla, že by měl po této době dostat svou dávku mlíčka? Dobrá zpráva je, že kojené dítě může úplně klidně prospat celou noc, aniž by se budilo hlady. Tak ho nechte. Není nutné za každou cenu dodržovat křečovitě intervaly mezi kojením. Nesledujte hodiny a řiďte se raději potřebami vašeho miminka. Samo si „řekne“, co mu vyhovuje a kdy a co chce.

Podceňujete péči o zoubky

Podle zubních lékařů byste měli začít s každodenním jemným čistěním hned v okamžiku, kdy v pusince dítěte objevíte první zub. Pořiďte měkký silikonový kartáček, pro začátek stačí, když si s ním dítko bude samo hrát a okusovat ho. A pozor, ústní hygiena je důležitá i u bezzubých kojenců, naučte se jim každý večer jemně vytřít pusinku a dásně navlhčeným tamponem nebo kouskem gázy. Skvěle poslouží nejrůznější kousátka a chladivé kroužky. Pokud už se zoubky prořízly, nedávejte dítěti mléko nebo slazený čaj v postýlce před usnutím, zvyšuje se tím dramaticky riziko vzniku zubního kazu. Pokud se rituálu mlíčka před spaním odmítá vzdát, vytřete mu poté aspoň ústa navlhčenou gázou a dejte napít čisté vody (ústa se vypláchnou).

Kdy začít miminku čistit zoubky a jak je to s čištěním zubů po kojení?

Věříte nespolehlivým radám

Rodiče, kteří si nevědí s něčím rady, mají přirozenou tendenci vyhledávat množství informací o problému, který zrovna řeší. Nedůvěřujte všemu, co slyšíte od známých nebo čtete v internetových diskusích. Jediným důvěryhodným zdrojem relevantních informací je váš dětský lékař. Probíráte své dítě se sousedkou, necháváte si radit od maminek na kurzu kojeneckého plavání a věříte tomu, co říkají kolegyně? I v případě, že vychovaly hromadu vlastních dětí, neznamená to, že mají patent na rozum, a navíc neznají povahu, zdravotní stav ani konkrétní potřeby vašeho potomka. Nejjistější cestou je vždy řídit se vlastní intuicí a mateřským instinktem.

Řešíte partnerské hádky před dítětem

Hádáte se, nahlas na sebe křičíte a vztekáte se v přítomnosti vašeho drobečka? Okamžitě s tím přestaňte. I když si třeba myslíte, že přeci několikaměsíční kojenec nic nechápe a ničemu nerozumí, jde o velký omyl. Už tříměsíční dítko dokáže velmi rychle vycítit okolní atmosféru, silně ji vnímá a je jí zpětně ovlivňováno. Nezvyšujte hlas a neosočujte se vzájemně s partnerem před vlastním potomkem, pro svůj zdravý psychický vývoj potřebuje harmonické a klidné prostředí, dostatek lásky, něhy a porozumění. Nepříjemné nálady a konflikty ho zbytečně znejistí a rozruší. Dokonce i takto malinkaté stvoření může pak cítit strach a stres.

Pokládáte kojence málo na bříško

Novorozenec by neměl spát bříšku, to zdůrazňují maminkám již lékaři v porodnici. Zejména první tři měsíce, kdy dítě ještě neudrží samo hlavičku, je to důležitá prevence syndromu náhlého úmrtí (SIDS). Neznamená to ale, že byste již v tomto raném věku nemohli pokládat, samozřejmě pod bedlivým dohledem, své miminko na bříško během dne. Samozřejmě vždy jen na krátkou dobu, rychle se unaví. Právě poloha na bříšku je totiž zásadní pro další motorický vývoj dítěte. Zhruba od pátého měsíce, kdy už se váš potomek zpravidla dovede sám přetočit ze zad na bříško, se jeho další vývoj (lezení, sed, stoj) začne odehrávat právě z této polohy. Trénujte ji proto co nejdříve, aby si ji oblíbil a vydržel v ní.

Necháváte miminko vyplakat? Nedělejte to! Škodí to jeho vývoji

Vodíte ho za ruce

Jde o poměrně rozšířený rodičovský zlozvyk a lékaři před ním permanentně varují. Ve fázi, kdy se dítě vrávoravě pustí do prostoru, případně teprve opatrně obchází nábytek, zapomeňte na napomáhání a chytání za ručičky. Vývoj chůze tím neurychlíte, naopak, může nastat určitá stagnace motorického rozvoje. Nechte malého průzkumníka v klidu, motivujte ho, ale nespěchejte na něj. Při prvních krůčcích ho můžete opatrně a jemně přidržovat, aby získal větší jistotu, vždy jen ale na krátký okamžik, jen jako „první pomoc“.

10 stěžejních milníků v životě batolete. Na tohle se pediatr neptá

Snažíte se všemožně zabránit pádům

Jakmile se váš potomek sám postaví na vratké nožičky, musí se také urychleně naučit, jak se dostane zpátky dolů. Odolejte pokušení mu pomáhat a ze stoje ho neposazujte. Ať si na tuto dovednost přijde sám. A samozřejmě to udělá tak, že si, lidově řečeno, kecne na zadek. Nevynakládejte usilovně veškerou energii na to, abyste ho chránili před sebemenším pádem, tím jeho rozvoji neprospějete. Dítě rychle zpohodlní a začne spoléhat na vaši pomoc. Vy ale potřebujete, aby se začalo postupně spoléhat samo na sebe a uvědomilo si své nově získané schopnosti. V okamžiku, kdy k pádu dojde, nedramatizujte situaci a snažte se upoutat pozornost dítka jiným směrem. Vyvarujte se obkládání prcka polštáři, dekami a plyšáky, případně tomu, že mu i doma „pro jistotu“ nasadíte helmu, což se také někdy stává.

Děti příliš chráníme a tím brzdíme jejich vývoj. Rady, čeho se vyvarovat
Chcete být dobrým rodičem? Pozor na tyto největší výchovné chyby
Chyby čerstvých rodičů. Vyvarujte se těch nejčastějších

 

Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Miminko, Praktické rady, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, První měsíc, První pomoc, Raný věk, Celá noc, Čistá voda, Náhlé úmrtí, Zubní kaz, Bříško, Relevantní informace, Harmonické prostředí, Důležitá prevence, Ústní hygiena, Nový človíček, Dětský lékař, Největší chyba, Potomek

Mohlo by vás zajímat
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Na nočník v ten správný čas? Žádné násilí, pevné nervy a nesrovnávat!
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Ryby Začíná vám to pořádně pálit. Přicházíte znovu k životu a chuti do práce. Trable z minulého období jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctirad, Česlav, Ctislav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu