Maminka.czPorod

Devět tajemství snadnějšího porodu! Věřte, že tohle skutečně pomůže

Simona Procházková 6.  2.  2019
Devět tajemství snadnějšího porodu! Věřte, že tohle skutečně pomůže
Od cvičení, napářky a procházky až po vodní masáž, přečtěte si našeho průvodce lehčím porodem. Co skutečně pomůže a uleví od bolesti?

Udržujte se v kondici

Lékaři se shodují, že ženy, které se i v těhotenství snaží udržovat ve formě, mají obvykle kratší a snadnější porod. Pravidelný pohyb zlepšuje vytrvalost, udržuje svalovou hmotu a posiluje pánevní dno. To vše zvyšuje pravděpodobnost, že bude organismus lépe tolerovat silné děložní stahy a přivedete své dítě na svět bez lékařských zásahů. Zůstaňte aktivní, nepřejídejte se (čím více kil naberete, tím hůře tělo později snáší zátěž během porodu), pokud těhotenství probíhá bez komplikací, snažte se co nejvíce hýbat. Vhodné jsou zejména svižnější chůze a plavání, zkusit můžete také pilates pro těhotné nebo těhotenskou jógu.

ČTĚTE TAKÉ: Tahle žena drží rekord! Porodila nejrychleji na světě!
 

Choďte na předporodní kurz

I když to některým nastávajícím maminkám připadá zbytečné, věřte, že návštěva předporodního kurzu se více než hodí. Porodní asistentky vám vysvětlí, jak probíhají jednotlivé fáze porodu, přiblíží, co vás čeká, naučí správně dýchat. Můžete se bez obalu zeptat na vše, co vás zajímá nebo z čeho máte obavy, a pokusíte se společně rozptýlit případnou úzkost a nejistotu. Čím více informací totiž máte, tím méně vás bude trápit strach z neznámého. Součástí předporodní přípravy bývá také těhotenské cvičení, dostanete například rady, jak ulevit bolavým zádům nebo co dělat při nepříjemných otocích.

Tohle udělejte před porodem a budete v klidu. Co naopak vynechat?

Zkuste bylinnou napářku

Že jste o ní ještě neslyšela? Jde o šetrnou přírodní metodu k uvolnění pánevního dna a porodních cest. V rámci přípravy na porod se ale doporučuje až po 38. týdnu těhotenství, ne dříve! Od tohoto týdne se totiž jedná o termínové těhotenství a miminko je považováno za donošené, proto je v pořádku, když mu začnete připravovat cestu ven. Může vám zpříjemnit poslední a nejnáročnější fázi těhotenství díky hlubokému uvolnění, teplu a příznivým účinkům bylinek (využívá se např. maliník, mateřídouška, levandule a měsíček). Samotná teplá pára z napářky má vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější. Napářka tedy uvolňuje svaly pánevního dna, zvlhčuje a připravuje porodní cesty a také pomáhá zkracovat děložní čípek, pootevírá tedy „dveře“ pro miminko. Napářku můžete použít i ve chvíli začínajícího porodu, když vám začnou první kontrakce.

Zajistěte si podporu

Samozřejmě, partner se vám jistě bude snažit pomoci, jak nejlépe dokáže, jelikož ale není takzvaně „z oboru“, nedokáže vždy přesně poznat a odhadnout, co zrovna potřebujete a jak vám může být v konkrétním okamžiku užitečný. Proto není od věci porozhlédnout se ještě po „vyškoleném“ doprovodu, který bude po ruce a ví, co, kdy a jak pro vás udělat. Takovou volbou je zpravidla tzv. dula neboli certifikovaná porodní asistentka, která má za úkol pomáhat mamince i jejímu partnerovi. Výsledky několika klinických studií, zveřejněných v odborném časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, prokázaly, že ženy, které využívaly nepřetržitou péči duly, měly o celých 50 % větší šanci, že nebudou během porodu potřebovat invazivní lékařské zásahy včetně akutního císařského řezu, a o 30 % nižší pravděpodobnost, že jim budou muset být podány léky proti bolestem. Ukázalo se také, že porod u těchto maminek probíhá kratší dobu (v průměru o 25 % ve srovnání s maminkami, které dulu u porodu neměly).

Nepanikařte a zachovejte klid

U prvorodiček trvá první doba porodní zhruba 12 až 14 hodin, takže není kam spěchat a není třeba se plašit hned, jakmile pocítíte první slabé kontrakce. Ty budete cítit nejprve jako tlak v dolní části zad a jakoby „menstruační“ křeče v podbřišku. Důležité je zachovat chladnou hlavu a snažit se nějak rozptýlit. Pokud vás vyděsí a ochromí i počáteční bolesti, začnete okamžitě počítat kontrakce a rozestupy mezi nimi a snažit se prodýchávat i sebemenší křeč, zbytečně se vyčerpáváte a ztrácíte síly, které budete později potřebovat. Věnujte se něčemu, co odvede aspoň částečně myšlenky od sledování vlastního těla. Jděte na vzduch na krátkou procházku, dejte si sprchu, pusťte oblíbený film nebo si dopřejte něco dobrého. Cokoli vás trochu uvolní a potěší, dokáže urychlit průběh porodu.

Dopřejte si svačinu

Ale s rozumem. Lehké občerstvení, bohaté na sacharidy v počáteční fázi porodu, kdy jste ještě doma, si určitě nemusíte odříkat. Naopak, pomůže dodat potřebnou energii. Vyvarujte se ale příliš tučných nebo smažených jídel, pozor také na těžko stravitelné potraviny, například luštěniny nebo čerstvé kynuté pečivo. Ty by mohly způsobit nepříjemnosti v podobě nevolnosti (vedoucí v další fázi porodu až ke zvracení či mdlobám), průjem nebo nadýmání. A pozor, svalové kontrakce a rychlé dýchání během porodu můžou způsobit poměrně rychlou ztrátu tekutin z organismu a dehydrataci. Po celou dobu porodu průběžně pijte, raději častěji a po malých doušcích. Doporučuje se neperlivá čistá voda, případně slabá minerálka.

Dejte si sprchu nebo vanu

Vysilující porodní bolesti mohou způsobit, že máte napjaté svaly v celém těle, což ještě zesiluje subjektivní pocit nepohodlí a stresu. Teplá (ne horká) sprcha spolehlivě pomůže, uvolní tělo i mysl. Sprchovou hlavici můžete nasměrovat na spodní část zad a bederní oblast, jemná vodní masáž přijde vhod. Úlevu od intenzivních kontrakcí pocítíte také ve vaně plné teplé vody (v nemocnici na porodním pokoji je často k dispozici vana s vířivými tryskami pro podvodní masáž). Teplá voda úžasně podporuje rozšiřování děložního hrdla a tím urychluje porod.

Proč plavat v těhotenství? Lépe připravíte tělo na porod!

Požádejte o masáž

Podle nejnovější studie výzkumného institutu při Lékařské fakultě Univerzity Miami popisovaly maminky, kterým byla během porodu prováděna masáž, mnohem menší pocity úzkosti a také méně intenzivní porodní bolesti než ty, které masírovány nebyly. Jak je to možné? Odborníci tvrdí, že pokud se místa na těle, která bolí, stimulují tlakem a teplem, zmírní se tím impulsy, které postižené místo „vysílá“ o bolesti do mozku. Dotekové impulzy totiž zasahují mozek mnohem rychleji než bolestivé podněty. Vysvětlete partnerovi nebo porodní asistence, kde a jak se vás má dotýkat a také, jak silně je vám to příjemné. K masáži můžete použít esenciální přírodní olejíček, například levandulový (vůně levandule poskytuje úlevu od bolesti, uvolňuje a snižuje krevní tlak) nebo měsíčkový.

Proč rodíme vleže? ​

Neležte na zádech!

Pokuste se zůstat co nejdéle ve vzpřímené poloze, věřte, že chůze nebo třeba pohupování na velkém míči vám prokážou větší službu, než když budete polehávat na posteli. Nechte gravitaci pracovat ve váš prospěch, odvede kus námahy za vás! Hlavička dítěte bude přirozeně tlačena směrem dolů a postupně plynule rozšiřovat porodní cesty. Klidně jen tak postávejte nebo si klekněte, výborná je taktéž poloha na všech čtyřech. Jednoduše je důležité, aby vaše pánev byla stále výše než dolní končetiny.

Jak rodit, když nechcete vleže? Každá porodní poloha má svou funkci

 

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Mateřídouška, Praktické rady, Maminka, DNA, Nepohodlí, Maliník, Pór, Kontrakce, Sprcha, Pocit úzkosti, Prospěch, Mdloba, Bolest, Miami, MĚSÍČEK, Cvičení, Impuls, Doprovod, Try, Masáž, Vana
Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci