Maminka.czKoronavirus

Dezinfekce, Savo a další čističe. Co dělat, kdyby se napil?

4. 4. 2020
Dezinfekce, Savo a další čističe. Co dělat, kdyby se napil?
Každá domácnost má nyní zásobu nejrůznější „domácí chemie“, dezinfekcí, Sava a podobných chemikálií. Máte je ale doma dobře zabezpečené? Víte, co dělat, kdyby došlo k nehodě?

Většina dětí, ale i mnoho dospělých, tráví nyní značnou část týdne doma. Karanténa s sebou přináší mnohem více domácího „hemžení“, hluku, ruchu a občas i nudy – a z té se rodí nejen báječné nápady, ale někdy i velké průšvihy. V mnoha domácnostech je nyní mnohem více různých chemikálií; dezinfekcí, čističů, dezinfekčních gelů, Sava a podobně – máte tyto pro děti značně rizikové „hračky“ dobře uschované? Dětská pojistka na uzávěru totiž bývá zpravidla překážkou spíše pro dospělého, než pro dítě! A že jsou otravy závažným zdravotní problémem, dokládají i statistiky.

„V České republice je každý rok s diagnózou akutní otravy přijato na specializované dětské jednotky intenzivní resuscitační péče kolem 1000 dětí, což představuje přibližně 20 % z celkového počtu dětí zde hospitalizovaných. Až 10 % z těchto pacientů vyžaduje komplexní intenzivní péči a nezřídka podporu základních životních funkcí,“ uvedl v publikaci První pomoc u dětí její autor a lékař Pavel Srnský.

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Až k 80 % otrav dochází v domácnostech

Za otravu dítěte, podobně jako za popáleniny, bohužel odpovídá vždy dospělý! S přihlédnutím k tomu, že nejohroženější skupinou dětí jsou „mrňata“ do 5 let věku, zvláště pak batolata, není toto tvrzení opravdu nijak nadnesené. Navíc se uvádí, že v průměru až k 80 % otrav dochází v domácnosti. Těžko můžeme po batoleti chtít, aby bylo tak zodpovědné a lákavou lahvičku, kterou tak často vídá v rukou rodičů, neotevřelo a nepokusilo se rodiče napodobit. Bohužel mnoho dětí má tendence vše ochutnat, olíznout či ocucat. Pokud k takové situaci dojde, víte, co dělat?

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Volat toxikologii, anebo 155?

V případě, že se dítě napilo nějaké chemické látky, je již zbytečné kontaktovat toxikologii – Toxikologické informační středisko (TIS), tel: 224 919 293, 224 915 402.

Na místě je neodkladné přivolání Zdravotnické záchranné služby (linka155). Jak při volání postupovat, aby vše odsýpalo co nejrychleji? Vždyť jde v těchto případech vzhledem k možným trvalým následkům skutečně o minuty! Buďte tedy připraveni a v případě nehody vždy oznamte:

  • kdo volá,
  • odkud (včetně telefonního čísla zpět),
  • komu se nehoda stala (věk, přibližná hmotnost),
  • co přesně se stalo (o jakou chemikálii šlo a její přibližné množství),
  • kdy se nehoda udála,
  • v jakém stavu se nyní dítě nalézá,
  • zda jste podnikli nějaká „protiopatření“.

Co můžete dělat doma? Raději nevyvolávejte zvracení!

V případě požití „domácí chemie“ není na místě vyvolávat zvracení. V případě zvracení by mohlo dojít k opětovnému poleptání sliznic, dušení nebo také ke vdechnutí chemické látky a následnému těžkému zápalu plic! Pokud nemá dítě poleptané sliznice rtů a úst a nemá bolesti při polykání, můžete podat malé množství vody. Podávání aktivního uhlí, které se u některých otrav doporučuje jako první předlékařská pomoc, se v případě otravy domácími chemikálie spíše nedoporučuje – v tomto případě je vhodnější vyčkat pokynů zdravotníků. Má-li dítě potřísněnou kůži a oděv, například Savem, je vhodné oplachovat pokožku několik minut vlažnou vodou.

A pozor! Nikdy nepřelévejte chemikálie do obalů od potravin nebo do obalů, které potraviny připomínají! Všechny chemikálie v domácnosti (ale pochopitelně i léky apod.) musí být naprosto spolehlivě uloženy, ideálně i uzamčeny, mimo dosah dětí!

Umýt ruce, nasadit roušku – hračka! Ale co hygiena duše? Tohle zkuste!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Péče o dítě a jeho výchova, Batole, Zvracení, Dezinfekce, TIS, Česká republika, Děti, Otrava, Sava, Savo, Chemikálie, Čistič, Domácnost, Nehoda, Pavel Srnský

Mohlo by vás zajímat
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Panna Pokud kráčíte životem sami, tak se dneska dejte do gala a vyrazte mezi lidi. Cestu vám zkříží…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Spytihněv, Izaiáš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné