Maminka.czKoronavirus

Dezinfekce, Savo a další čističe. Co dělat, kdyby se napil?

4. 4. 2020
Dezinfekce, Savo a další čističe. Co dělat, kdyby se napil?
Každá domácnost má nyní zásobu nejrůznější „domácí chemie“, dezinfekcí, Sava a podobných chemikálií. Máte je ale doma dobře zabezpečené? Víte, co dělat, kdyby došlo k nehodě?

Většina dětí, ale i mnoho dospělých, tráví nyní značnou část týdne doma. Karanténa s sebou přináší mnohem více domácího „hemžení“, hluku, ruchu a občas i nudy – a z té se rodí nejen báječné nápady, ale někdy i velké průšvihy. V mnoha domácnostech je nyní mnohem více různých chemikálií; dezinfekcí, čističů, dezinfekčních gelů, Sava a podobně – máte tyto pro děti značně rizikové „hračky“ dobře uschované? Dětská pojistka na uzávěru totiž bývá zpravidla překážkou spíše pro dospělého, než pro dítě! A že jsou otravy závažným zdravotní problémem, dokládají i statistiky.

„V České republice je každý rok s diagnózou akutní otravy přijato na specializované dětské jednotky intenzivní resuscitační péče kolem 1000 dětí, což představuje přibližně 20 % z celkového počtu dětí zde hospitalizovaných. Až 10 % z těchto pacientů vyžaduje komplexní intenzivní péči a nezřídka podporu základních životních funkcí,“ uvedl v publikaci První pomoc u dětí její autor a lékař Pavel Srnský.

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Až k 80 % otrav dochází v domácnostech

Za otravu dítěte, podobně jako za popáleniny, bohužel odpovídá vždy dospělý! S přihlédnutím k tomu, že nejohroženější skupinou dětí jsou „mrňata“ do 5 let věku, zvláště pak batolata, není toto tvrzení opravdu nijak nadnesené. Navíc se uvádí, že v průměru až k 80 % otrav dochází v domácnosti. Těžko můžeme po batoleti chtít, aby bylo tak zodpovědné a lákavou lahvičku, kterou tak často vídá v rukou rodičů, neotevřelo a nepokusilo se rodiče napodobit. Bohužel mnoho dětí má tendence vše ochutnat, olíznout či ocucat. Pokud k takové situaci dojde, víte, co dělat?

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Volat toxikologii, anebo 155?

V případě, že se dítě napilo nějaké chemické látky, je již zbytečné kontaktovat toxikologii – Toxikologické informační středisko (TIS), tel: 224 919 293, 224 915 402.

Na místě je neodkladné přivolání Zdravotnické záchranné služby (linka155). Jak při volání postupovat, aby vše odsýpalo co nejrychleji? Vždyť jde v těchto případech vzhledem k možným trvalým následkům skutečně o minuty! Buďte tedy připraveni a v případě nehody vždy oznamte:

  • kdo volá,
  • odkud (včetně telefonního čísla zpět),
  • komu se nehoda stala (věk, přibližná hmotnost),
  • co přesně se stalo (o jakou chemikálii šlo a její přibližné množství),
  • kdy se nehoda udála,
  • v jakém stavu se nyní dítě nalézá,
  • zda jste podnikli nějaká „protiopatření“.

Co můžete dělat doma? Raději nevyvolávejte zvracení!

V případě požití „domácí chemie“ není na místě vyvolávat zvracení. V případě zvracení by mohlo dojít k opětovnému poleptání sliznic, dušení nebo také ke vdechnutí chemické látky a následnému těžkému zápalu plic! Pokud nemá dítě poleptané sliznice rtů a úst a nemá bolesti při polykání, můžete podat malé množství vody. Podávání aktivního uhlí, které se u některých otrav doporučuje jako první předlékařská pomoc, se v případě otravy domácími chemikálie spíše nedoporučuje – v tomto případě je vhodnější vyčkat pokynů zdravotníků. Má-li dítě potřísněnou kůži a oděv, například Savem, je vhodné oplachovat pokožku několik minut vlažnou vodou.

A pozor! Nikdy nepřelévejte chemikálie do obalů od potravin nebo do obalů, které potraviny připomínají! Všechny chemikálie v domácnosti (ale pochopitelně i léky apod.) musí být naprosto spolehlivě uloženy, ideálně i uzamčeny, mimo dosah dětí!

Umýt ruce, nasadit roušku – hračka! Ale co hygiena duše? Tohle zkuste!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
povleceni
Témata: Zdraví, Koronavirus, Péče o dítě a jeho výchova, Batole, TIS, Dezinfekce, Zvracení, Pavel Srnský, Savo, Domácnost, Sava, Čistič, Otrava, Děti, Česká republika, Chemikálie, Nehoda

Mohlo by vás zajímat
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte

Horoskopy

Střelec Páteční pracovní doba uteče jako voda, ale ničeho významného nedosáhnete, opravdu jste se sebou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dobroslava, Dobroslav, Dobruše

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné