Maminka.czDownův syndrom

Diagnóza Downův syndrom tyhle děti nezastavila a vyrostly z nich celebrity

Lenka Knápková 24.  10.  2023
Downův syndrom neboli trisomie 21 je obávané postižení. Ačkoliv jsou takto postižené děti mentálně i tělesně zaostalé, pokud mají správnou péči, může se kvalita jejich života výrazně zlepšit. Přečtěte si příběhy dětí, které se dokázaly vzepřít svému osudu a přes své postižení jsou úspěšné, a mohou se dokonce nazývat celebritami.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Downův syndrom je genetická anomálie chromozomů, která je jedním z nejobávanějších postižení. Obecné informace o této dědičné poruše mluví nesmlouvavě: mentální retardace, IQ mezi 50 až 70, vývojové a tělesné anomálie, poruchy motoriky, snížený svalový tonus, časté srdeční vady, snížená imunita, zvýšená náchylnost k některým nemocem.

Děti s Downovým syndromem mají společné rysy: tvar obličeje je většinou kulatý, ale z profilu je obličej plochý, krk je široký, oči mírně šikmé, ústa jsou malá, ale jazyk je větší, ruce mají široké s krátkými prstíky a celkový vzhled postavy je menší.

Downův syndrom je i v dnešní době stále opředen řadou mýtů a předsudků, jako je třeba to, že tito lidé jsou nevzdělatelní a nezaměstnatelní. Správně nastavené vzdělávání, rodičovská péče, výchova a láska můžou mít na kvalitu života postižených velmi pozitivní vliv. Přečtěte si příběhy dětí, které se svým osudem statečně a odhodlaně bojují.

Video: Náhradní matce zůstalo dítě s Downovým syndromem!

Ellie Goldstein – modelka

Nyní 20letá Ellie Goldstein je jednou z velmi úspěšných modelek s Downovým syndromem. Jako vůbec první modelka s tímto postižením se objevila ve velkých kampaních značek Gucci Beauty a Adidas a na obálkách časopisů Glamour, Elle, Mission a Euphoria. Kromě modelingu je Ellie také tanečnicí a umělkyní a objevila se v reklamách, televizi, módních kampaních a na přehlídkových molech. 

Ellie je bojovnice od narození, v šesti měsících zvládla vážnou operaci srdce. A jakmile se začala projevovat její osobnost, bylo zřejmé, že má v sobě něco extrovertního. "Od malička byla Ellie vždycky velmi sebevědomá a společenská holčička. Chtěla žít ten slavný život," vzpomíná matka Yvonne. Na základní škole však učitelé ani spolužáci její nadání neocenili, naopak ji na nátlak spolužáků a jejich rodičů ze školy vyloučili. Rodiče se však nevzdali, a nyní Ellie dokonce studuje vysokou školu.

Chelsea Werner – olympijská vítězka v gymnastice

Sportovkyně a modelka Chelsea Werner dokazuje, že dosáhnout velkých úspěchů lze i navzdory osudu. Narodila se s Downovým syndromem, ale nedovolila, aby ji tato genetická porucha zastavila v cestě za jejími sny. Ještě ve dvou letech se nemohla pořádně hýbat a lékaři rodičům řekli, že nikdy nebude pořádně chodit. Nyní je několikanásobnou šampionkou v gymnastice.

Chelsea začala sportovat až v osmi letech. Poté, co vyzkoušela celou řadu sportů, ji rodiče přihlásili na gymnastiku. Díky trenérce, která ji zařadila do skupiny s normálními dětmi, se začala Chelsea zlepšovat. Za jejími úspěchy stojí obrovská dřina, musela tvrdě trénovat až 16 hodin denně a trvalo několik let, než se dostala do svazu gymnastek.  V roce 2012 přišly první úspěchy, vyhrála Americký paralympijský národní šampionát a zvítězila i na mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem v Londýně. Se sportovními úspěchy se dostavil i zájem médií, Chelsea se objevila v reklamách na výrobky značek Procter & Gamble a H&M. 

Micah Quinones – model a ambasador Světové nadace Downova syndromu

Modelingovou smlouvu měl Micah podepsanou již od svých jedenácti měsíců, protože jeho matkou je americká modelka a herečka Amanda Booth a otcem je návrhář Mike Quinones. Hned po jeho narození mu založili účet na sociálních sítích, který se stal přes noc doslova senzací. Díky své bezprostřednosti se objevil v reklamách pro Old Navy, Lululemon, Tommy Hilfiger, a dokonce ve světové kampani River Island. V současné době osmiletý Micah kromě modelingu šíří povědomí o Downově syndromu spolu s organizací Global Down Syndrome Foundation. A pomáhá také potřebným s touto diagnózou. 

Noah Matthews Matofsky – herec

Klepněte pro větší obrázek

Noah se objevil v dlouho očekávaném trháku kanálu Disney Petr Pan a Wendy, kde si zahrál po boku hvězd, jako je třeba Jude Law. Je to vůbec poprvé, kdy člověk postižený Downovým syndromem ztvárňuje takto velkou roli ve filmovém blockbusteru. Noahova maminka k tomuto úspěchu uvedla: "Noah musel projít dlouhým konkurzem, byl vybrán z tisíců mladých herců a nyní se zapisuje do historie jako jeden z prvních herců s Downovým syndromem. Hraje hlavní roli ve filmu společnosti Disney, neuvěřitelné!"

Matofsky neměl před tímto filmem žádné herecké zkušenosti, i přes své postižení se zvládl bravurně naučit velké množství textu a následně zahrát roli Slightlyho, vůdce ztracených chlapců ze Země Nezemě. Herectví chce prý do budoucna studovat a chce být vzorem pro lidi s tímto syndromem, kteří rovněž sní o filmové či divadelní kariéře. Zdůraznil, že by se nikdy neměli bát snít ve velkém stylu.

Témata: Zajímavosti, Reklama, Životní příběh, sportovkyně, Postižení, Genetika, modelka, osud, Vývojové vady, vrozená vývojová vada, Downův syndrom, Disney, Glamour, Jude Law, Zachary, Chelsea, Země Nezemě, Tommy, Adidas, Celebrity, Londýn, Quin, Petr Pan, Tomm, Příběh dětí