Maminka.czDownův syndrom

Diagnóza Downův syndrom tyhle děti nezastavila a vyrostly z nich celebrity

Lenka Knápková 24.  10.  2023
Downův syndrom neboli trisomie 21 je obávané postižení. Ačkoliv jsou takto postižené děti mentálně i tělesně zaostalé, pokud mají správnou péči, může se kvalita jejich života výrazně zlepšit. Přečtěte si příběhy dětí, které se dokázaly vzepřít svému osudu a přes své postižení jsou úspěšné, a mohou se dokonce nazývat celebritami.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Downův syndrom je genetická anomálie chromozomů, která je jedním z nejobávanějších postižení. Obecné informace o této dědičné poruše mluví nesmlouvavě: mentální retardace, IQ mezi 50 až 70, vývojové a tělesné anomálie, poruchy motoriky, snížený svalový tonus, časté srdeční vady, snížená imunita, zvýšená náchylnost k některým nemocem.

Děti s Downovým syndromem mají společné rysy: tvar obličeje je většinou kulatý, ale z profilu je obličej plochý, krk je široký, oči mírně šikmé, ústa jsou malá, ale jazyk je větší, ruce mají široké s krátkými prstíky a celkový vzhled postavy je menší.

Downův syndrom je i v dnešní době stále opředen řadou mýtů a předsudků, jako je třeba to, že tito lidé jsou nevzdělatelní a nezaměstnatelní. Správně nastavené vzdělávání, rodičovská péče, výchova a láska můžou mít na kvalitu života postižených velmi pozitivní vliv. Přečtěte si příběhy dětí, které se svým osudem statečně a odhodlaně bojují.

Video: Náhradní matce zůstalo dítě s Downovým syndromem!

Ellie Goldstein – modelka

Nyní 20letá Ellie Goldstein je jednou z velmi úspěšných modelek s Downovým syndromem. Jako vůbec první modelka s tímto postižením se objevila ve velkých kampaních značek Gucci Beauty a Adidas a na obálkách časopisů Glamour, Elle, Mission a Euphoria. Kromě modelingu je Ellie také tanečnicí a umělkyní a objevila se v reklamách, televizi, módních kampaních a na přehlídkových molech. 

Ellie je bojovnice od narození, v šesti měsících zvládla vážnou operaci srdce. A jakmile se začala projevovat její osobnost, bylo zřejmé, že má v sobě něco extrovertního. "Od malička byla Ellie vždycky velmi sebevědomá a společenská holčička. Chtěla žít ten slavný život," vzpomíná matka Yvonne. Na základní škole však učitelé ani spolužáci její nadání neocenili, naopak ji na nátlak spolužáků a jejich rodičů ze školy vyloučili. Rodiče se však nevzdali, a nyní Ellie dokonce studuje vysokou školu.

Chelsea Werner – olympijská vítězka v gymnastice

Sportovkyně a modelka Chelsea Werner dokazuje, že dosáhnout velkých úspěchů lze i navzdory osudu. Narodila se s Downovým syndromem, ale nedovolila, aby ji tato genetická porucha zastavila v cestě za jejími sny. Ještě ve dvou letech se nemohla pořádně hýbat a lékaři rodičům řekli, že nikdy nebude pořádně chodit. Nyní je několikanásobnou šampionkou v gymnastice.

Chelsea začala sportovat až v osmi letech. Poté, co vyzkoušela celou řadu sportů, ji rodiče přihlásili na gymnastiku. Díky trenérce, která ji zařadila do skupiny s normálními dětmi, se začala Chelsea zlepšovat. Za jejími úspěchy stojí obrovská dřina, musela tvrdě trénovat až 16 hodin denně a trvalo několik let, než se dostala do svazu gymnastek.  V roce 2012 přišly první úspěchy, vyhrála Americký paralympijský národní šampionát a zvítězila i na mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem v Londýně. Se sportovními úspěchy se dostavil i zájem médií, Chelsea se objevila v reklamách na výrobky značek Procter & Gamble a H&M. 

Micah Quinones – model a ambasador Světové nadace Downova syndromu

Modelingovou smlouvu měl Micah podepsanou již od svých jedenácti měsíců, protože jeho matkou je americká modelka a herečka Amanda Booth a otcem je návrhář Mike Quinones. Hned po jeho narození mu založili účet na sociálních sítích, který se stal přes noc doslova senzací. Díky své bezprostřednosti se objevil v reklamách pro Old Navy, Lululemon, Tommy Hilfiger, a dokonce ve světové kampani River Island. V současné době osmiletý Micah kromě modelingu šíří povědomí o Downově syndromu spolu s organizací Global Down Syndrome Foundation. A pomáhá také potřebným s touto diagnózou. 

Noah Matthews Matofsky – herec

Klepněte pro větší obrázek

Noah se objevil v dlouho očekávaném trháku kanálu Disney Petr Pan a Wendy, kde si zahrál po boku hvězd, jako je třeba Jude Law. Je to vůbec poprvé, kdy člověk postižený Downovým syndromem ztvárňuje takto velkou roli ve filmovém blockbusteru. Noahova maminka k tomuto úspěchu uvedla: "Noah musel projít dlouhým konkurzem, byl vybrán z tisíců mladých herců a nyní se zapisuje do historie jako jeden z prvních herců s Downovým syndromem. Hraje hlavní roli ve filmu společnosti Disney, neuvěřitelné!"

Matofsky neměl před tímto filmem žádné herecké zkušenosti, i přes své postižení se zvládl bravurně naučit velké množství textu a následně zahrát roli Slightlyho, vůdce ztracených chlapců ze Země Nezemě. Herectví chce prý do budoucna studovat a chce být vzorem pro lidi s tímto syndromem, kteří rovněž sní o filmové či divadelní kariéře. Zdůraznil, že by se nikdy neměli bát snít ve velkém stylu.

Témata: Životní příběh, Zajímavosti, Reklama, Postižení, osud, Vývojové vady, vrozená vývojová vada, modelka, Jude Law, Disney, Genetika, Glamour, Downův syndrom, Yvonne, Procter & amp, Micah, Příběh dětí, Noah, Celebrity, Chelsea, Petr Pan, Tommy Hilfiger, Tomm, Londýn, Země Nezemě