[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Samovolný potrat, který bezpečně poznáte a zamlklé těhotenství, které vůbec nezpozorujete. Že něco není v pořádku zjistí gynekolog až při rutinní kontrole. Takových případů je podle odhadů až třetina ze všech gravidit a kromě negativního pohledu, který je u budoucích rodičů natěšených na přírůstek do rodiny docela pochopitelný, je zde i pohled pozitivní.
Pokud se totiž příroda takto rozhodne, obvykle s embryem nebylo něco v pořádku a rodiče by – nebýt zamlklého těhotenství – za pár týdnů museli řešit složitou otázku, zda přivést na svět dítě s handicapem nebo graviditu ukončit. Proto je zřejmě samovolné ukončení těhotenství tou lepší variantou.
Některé z nás se po první obrovské, avšak předčasné radosti z těhotenství poučily a novinku už neoznamují dříve než po uplynutí prvního trimestru. Zamlklé těhotenství se totiž docela často objevuje také u zcela zdravých žen...
Na otázky odpovídal vedoucí lékař gynekologie a kliniky asistované reprodukce GYNEM v Praze Milan Mrázek.
Jak poznáme zamlklé těhotenství?
Zamlklé těhotenství se ve většině případů nemusí subjektivně ani klinicky nijak projevit. Do určité míry podezřelým příznakem může být špinění nebo slabé zakrvácení. Žádné bolesti obvykle nebývají. Některé senzitivní ženy na sobě mohou vnímat změny, jako je ochabnutí napětí v prsou.
V kalhotkách se může objevit mírné špinění nebo krvácení, není to však pravidlem. Navíc většina těchto projevů se ukáže být pro těhotenství zcela bez nebezpečí.
Bolesti může žena pociťovat v podbřišku, je to však spíše výjimečné, respektive většina bolestí v podbřišku v počátcích těhotenství souvisí s rozpínáním dělohy a rozvolňováním vazů kvůli rostoucímu plodu.
Silnější výtok se objevuje u mnoha těhotných žen. Způsobuje ho hormonální nerovnováha, proto jej rovněž nelze přímo spojovat se zamlklým těhotenstvím. Neobávejte se se tedy, pokud se potýkáte s tímto problémem.
Těhotenské příznaky, jako například nevolnosti, zvracení a napětí v prsou, někdy vymizí. Tyto příznaky se ovšem neobjevují u všech žen, takže pokud jste na začátku těhotenství a netrpíte jimi, neznepokojujte se.
Nic se neděje, a to představuje poslední, bohužel však velmi častou možnost. Odumření plodu totiž ve většině případů nenasvědčuje vůbec nic, takže se o něm rodiče dozvědí až na pravidelné kontrole u lékaře.
A jak se tedy určuje tato nepříjemná diagnóza?
Dříve používaným diagnostickým postupem bylo sledování hladin tzv. těhotenského hormonu hCG v krvi. Nicméně jednoznačný postup k diagnostice zamlklého těhotenství v současné době představuje provedení transvaginálního ultrazvukového vyšetření, při kterém se v děložní dutině prokáže gestační váček s embryem, v němž není patrná srdeční akce, nebo není možné v gestačním váčku embryo prokázat a jedná se o tzv. afetální plodové vejce.
Co je nejčastější příčinou tohoto stavu?
Nejčastěji to bývá abnormální počet chromozomů plodu, a to následkem náhodné chyby u vajíčka, spermií nebo embrya v jeho nejčasnějším stadiu vývoje. U zcela zdravých žen tyto omyly přírody nastávají ve třech procentech případů. Jestliže ale ženy nebo jejich partneři mají abnormální nálezy genetického vyšetření (tzv. vyvážené translokace), může být výskyt těchto abnormit ještě vyšší.
(Více o zamlklém těhotenství si můžete přečíst v časopise Maminka 9/2014)