Maminka.czmandlové matky

Mandlové matky a jejich dietní výchova. Nejste náhodou jednou z nich?

len 8.  3.  2024
Hashtag #almondmom začal svou spanilou jízdu na TikToku, teď se valí napříč sociálními sítěmi. Jak se pozná tzv. mandlová matka? A nevykazujete třeba její znaky? Možná jste vy sama vyrůstala pod palbou nevhodných stravovacích poznámek od vaší mámy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Poruchy příjmu potravy, dysmorfofobie, ortorexie, ale i „jen“ nedostatek sebevědomí a sebelásky, neuspořádané stravovací návyky, věčné dietaření… to všechno mohou být následky výchovy takzvanými mandlovými matkami. Hashtag #almondmom ukázal, o jak obrovský fenomén se bohužel jedná a kolik dětí musí vyrůstat v toxickém prostředí, co se jídla týče. Jak to takovou dětskou duši poznamená?

VIDEO: Bonbony prověřily pevnou vůli u čtyřletých dětí

Dej si pár mandlí a pořádně žvýkej 

Hashtag #almondmom vznikl na TikToku poté, co se znovu objevily záběry z reality show Paničky z Beverly Hills (The Real Housewives of Beverly Hills). Jeden divákům nadzvedl (doslova) mandle: Tehdy dospívající Gigi Hadid říká své mámě Yolandě do telefonu, že se cítí opravdu slabá poté, co ten den snědla jen půlku mandle. „Dej si pár mandlí a pořádně je kousej,“ odpověděla jí Yolanda.

Americká televizní hvězda a bývalá modelka Yolanda Hadid se obhajuje, že klip byl vytržený z kontextu, že se zrovna zotavovala po operaci a ještě napůl spala. Jako reakci na svém TikTok účtu zveřejnila video, jak svačí mandle, s hashtagy #wrstmomever (nejhorší matka vůbec) a #almonds (mandle).

Jenže ono nešlo jen o tyto konkrétní záběry. Ve videokompilacích sestavených z jejího působení v reality show Yolanda označuje tělo své dcery za „velké a objemné“ a stěžuje si, že „jí jako muži“. Během epizody odehrávající se na narozeninách Gigi řekla své dospívající dceři, že může „strávit jen jednu noc špatnosti, pak se musí vrátit na dietu“. Teprve potom jí dovolila sníst porci dortu.

Mandlové matky jsou také oběti

„Termín mandlová matka označuje ženy, které striktně následují ‚zdravou‘ stravu a totéž nutí dělat i svoje děti. Typicky jsou to ženy trpící fatfobií, mající nutkání držet diety a cvičit. Jinými slovy, jdou do extrému a posedlosti ve fitness a zdravé stravě, nadměrně sportují a přehnaně se starají o svůj fyzický vzhled,“ říká Kristiana Černá, RTT terapeutka a koučka se specializací na emoční tuk a vztah k jídlu (withkristiana.com). A pak napůl smutně dodává: „Následky výchovy mandlových matek já se vlastně živím.“ 

Jedním dechem však upozorňuje, že mandlové matky nejsou „zlé“. Zkušenosti z její praxe mluví spíš o tom, že jde o ženy, které byly samy traumatizovány a nedoceňovány. „V komunikaci okolo tohoto tématu by tedy nemělo jít o ‚ukažme si na ně‘, ale spíše upozorňovat na dopady takové dietní výchovy,” říká Kristiana Černá. Ta se podle Kristiany točí okolo dvou vzorců:

1. Tělesná váha = hodnota

„To bys neměla jíst, budeš vypadat jako teta.“

Mandlové matky typicky staví sebehodnotu na tělesné váze. Jinými slovy štíhlá = hodnotná. Dělají tak často ve snaze, aby dítě uspělo v životě a bylo spokojené. Mandlové matky tímto pocitem samy trpí a projektují ho do dítěte. Projektují do něj svoje strachy, učí je, že není akceptované, pokud nebude vypadat určitým způsobem. V dospělosti to pak vede u žen k honbě za nereálnými křivkami i nekonečnými dietami, protože „dokud nebudu vážit xy, nejsem dost…“. Je to vnitřní pocit, který ale není ukojitelný čísly na váze.

2. Tělesná váha = recenze rodičovství

„Můžeš si vzít, ale pamatuj, že hezké holčičky jsou štíhlé.“

Nejenom školní úspěchy, ale také vzhled je někdy mandlovými matkami vnímán jako recenze na jejich rodičovství. To opět vytváří vnitřní tlak být dokonalá a mít dokonalé děti. V dospělosti se pak děti mandlových matek snaží o nemožný koncept dokonalosti, který se projevuje tak, že chtějí být dokonalé manželky, matky, milenky, kuchařky, dcery i sestry.

Matka všech mandlových matek – Gwyneth Paltrow

Yolanda Hadid v tom mezi celebritami není sama. Nedávno si herečka Gwyneth Paltrow vysloužila označení „matka všech mandlových matek“ poté, co odhalila svůj režim: Den začíná přerušovaným půstem, takže její první jídlo je až oběd. K němu si dává vývar z kostí a k večeři se stravuje za pomoci paleo diety, tedy bílkovina a spousta zeleniny, zejména syrové, aby prý podpořila detox. Kromě toho denně hodinu cvičí a chodí na třicet minut do infrasauny.

Kritici se okamžitě ozvali s tím, že dobře, ať si dělá, co chce, její striktní životní styl je její věc – i když prý vypadá spíš jako příprava na kolonoskopii. Žádají ji ale, aby videa se svou wellness rutinou nesdílela nadále na TikToku a neovlivňovala tak svými restriktivními návyky tisíce dospívajících dívek.

Mateřství jako dieta. Byla jsem „Metráček“, po dětech jsem „Twiggi“

Dávejte si pozor na pusu, maminky!

A do třetice tu máme další ženu, která se s pojmem „mandlová matka“ pojí. Vlastně z ní udělal tiktokovou celebritu. Tyler Bender totiž ve svých videích cíleně dovádí stereotypy mandlových matek do extrému. Schválně, aby si ostatní uvědomili, jak absurdní chování to je. V jednom videu se třeba vydává za mandlovou matku a ptá se svého dítěte: „Máš opravdu hlad, nebo se jen nudíš?“ V jiném plácne potomka přes ruku, když si chce vzít halloweenskou sladkost: „To je na ozdobu!“

Úspěchem svých videí prý byla zpočátku až zaražená: „Nevěděla jsem, že se toto téma týká tolika lidí. Vlastně jsem se s tím nějakou dobu musela vyrovnávat. A ano, i já jsem byla vychována mandlovou maminkou. A ano, moje maminka moje videa viděla.“

Jak dětem vštípit správné stravovací návyky

Vyhýbejte se hanobení jídla. Označování určitých potravin ve smyslu zelenina dobrá, sušenky špatné může u dětí vyvolat pocit, že jejich stravovací návyky se definují jako dobré nebo špatné. Proto místo „vezmi si mrkev, je zdravá“ zkuste „oranžové potraviny posilují obranyschopnost“. Chce vaše dítě sušenku? Zkuste: „Cukr ti dodá hodně energie, takže večer sušenky nejsou v nabídce. Můžeš si je dát přes den. Jaký druh to bude?“

Zrušte důraz na váhu. Přístroje měřící tělesnou hmotnost jsou obzvlášť problematické, představují totiž opravdu nevhodný způsob, jak nahlížet na zdraví a zdravé chování. Navíc neberou v úvahu genetiku a skladbu těla. Zaměření na číslo na váze může úplně rozhodit stravování. Než abyste dítě vážila, pomozte mu soustředit se na to, jak mu pohyb a konzumace ryb a zeleniny dodávají víc energie, uvolňují endorfiny a zlepšují náladu.

Zapojte děti do přípravy jídla. Když budou pomáhat s vařením a pečením, je větší šance, že nebudou tak vybíravé a budou svolnější k stravovacím dobrodružstvím. Také se dozvědí víc o přísadách a spíš vyzkoušejí nová jídla, včetně ovoce a zeleniny.

Jděte příkladem. Stokrát omílané, tisícinásobně platné: Dítě se učí nápodobou. Začněte proto u sebe, abyste svému potomkovi pomohla vybudovat si skutečně zdravé a udržitelné stravovací návyky. Do těch sem tam nějaký ten pamlsek patří.

Témata: Výživa a stravování, Výchova, Sociální sítě, jídlo, Matka, TikTok, Hubnutí, mandlové matky, Cvičení, dieta, poruchy příjmu potravy, Návyk, Třetice, Gigi, Gigi Hadidová, Beverly Hills, Hashtag, Kristian, Mandle, Váha, Gwyneth Paltrowová