Maminka.czKoronavirus

Díky nucené karanténě si uvědomuji, co mám doma a jak vypadá štěstí!

Simona Procházková 10.  4.  2020
Na začátku března byl život ještě normální. O měsíc později je všechno úplně jinak a zvykáme si na novou realitu. Po celém světě to vypadá stejně: stav nouze, zavřené obchody, školy a školky, práce formou home office a omezení vycházení a volného pohybu… Že si na aktuální těžké situaci můžete najít i pozitivní stránky, je přesvědčena tahle španělská máma.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vlády mnoha zemí doporučují maximální sociální izolaci. Rodiny jsou už pár týdnů zavřené spolu mezi čtyřmi stěnami, děti se musí učit doma a stýská se jim po kamarádech, mimořádná opatření jsou psychickým stresem pro všechny z nás. Pokud se ale na koronavirovou krizi pokusíte podívat z jiného úhlu pohledu, zjistíte možná, že má i nějaký „vyšší“ smysl. Máte najednou čas a prostor zamyslet se nad svým životem, zpomalit a zastavit se, věnovat pozornost partnerovi a potomkům, trávit s nimi více času než dvě hodiny večer před spaním…

Batole hvězdou pracovních videohovorů

„Od jedenáctého března jsme s manželem v domácí karanténě. Za tu dobu, což je tedy téměř celý měsíc, jsem byla dvakrát v supermarketu a čtyřikrát vynést odpadky. Zbytek času trávíme v našem osmdesátimetrovém bytě v centru města. Společně se dvěma malými ratolestmi, z nichž jedno je ještě batole, které mám prakticky neustále v patách. Zatímco můj muž řeší pracovní telefonní hovory a videokonference, já honím rozjívené děcko a přemýšlím, čím ho zabavit a zacpat mu pusu, aby nevýskalo a nevřeštělo, že chce za tatínkem. Sama pracuji také na plný úvazek, jsem na volné noze, takže naše dny jsou skutečně napínavé a dobrodružné,“ usmívá se dvojnásobná maminka Miriam Foley, která se svou rodinou žije v Madridu.

Zároveň ale dodává, že přes veškerý hektický chaos a zmatek je to vlastně po všech stránkách báječné. „Musím přiznat, že být doma se svými nejmilovanějšími (přesto, že mi občas brnkají na nervy) se mi vlastně hodně líbí. Najednou je všechny vidím úplně jinak. Samozřejmě, bojím se o zdraví nás všech, dětí, manžela, rodičů i téměř pětasedmdesátiletého tchána. Ani mě se nevyhýbají obavy, jak se celosvětová pandemie vyvine a co nás čeká. Cítím nejistotu, jaká bude budoucnost? Nepřijdeme o práci? Kdy se otevřou školy? A co naše děti, jsou ve velkém ohrožení? Jako nejspíš každého trápí i mě celá řada nezodpovězených otázek,“ říká Miriam.

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

Krize jako výzva!

Všichni bychom si měli uvědomit, že přes veškerá omezení a nepohodlí máme vlastně ohromné štěstí. I když jsme nuceni trávit nekonečné dny v sociální izolaci, nemáme své životy úplně pod kontrolou a stresují nás každodenní děsivé zprávy, jsme zdraví (a věříme, že to tak i zůstane), máme co jíst a také štěstí, že můžeme být (byť v omezeném prostoru vlastního bytu nebo domu) s těmi, které milujeme nejvíc, a víme, že jsou v bezpečí. „A jediné, co se od nás chce, je prostě vydržet, zůstat doma a snažit se maximálně ochránit sebe i své okolí. Nepomáhat nezodpovědným chováním šíření koronavirové infekce je tím nejlepším, co bychom měli všichni udělat,“ zdůrazňuje Miriam a pokračuje: „Tato absurdní, přímo hororová situace, které nyní čelíme, je pro mě zároveň novou (byť vynucenou) příležitostí ke změnám, ke kterým jsem se nemohla odhodlat. Už dlouho jsem pociťovala, že bych měla zvolnit tempo. Takže? Stalo se. Žádné porady, schůzky, lekce cvičení, rozvážení a vyzvedávání ratolestí ze vzdělávacích institucí a kroužků, společenské akce, na kterých z pracovních důvodů musím být, a tak dále.“

Koronavirus: Nedávejte děti k babičkám a dědečkům, objednejte jim nákupy

Žijte dneškem, obejměte děti!

Uvědomuje si, že až teď má najednou dost času přemýšlet nad věcmi, které běžně vůbec neřeší. „Žiju tady a teď, neplánuji, nestresuji se, že věčně nestíhám, co bych chtěla. Třeba jen sedím, piju čaj a pozoruji své děti, jak si hrají. Čtu jim denně knížky, zpívám písničky. Hodinu vydržím podávat té mladší barevné kostičky. Malujeme duhu na okna. Pečeme čokoládové koláče. Tulíme se pohromadě v jedné posteli. Cvičíme za doprovodu dětských písniček. Emoce jsou obrovské. Vnímám pocit klidu a míru ve svém nitru, když mám svoji smečku kolem sebe. A zároveň si uvědomuji, že bych měla být i v „normálním“ životě všímavější, pozornější, chápavější, užívat si více každý přítomný okamžik,“ dojatě přiznává Miriam.

A ostatním, kteří už z neveselého dění kolem nás propadají smutku a pocitům marnosti nebo negativním myšlenkám, vzkazuje, ať si uvaří horkou polévku, posadí se na gauč s pěknou knížkou, uvaří si jídlo, které mají rádi a třeba se pustí do věcí, na které dosud tak nějak pořád nezbýval čas (dodělat rodinné album s fotkami dětí od narození, vymalovat ložnici, přesadit květiny, vyklidit konečně skříně a věnovat vyřazené oblečení a hračky do charitativního kontejneru, vytvořit něco kreativního, klidně i lehce bláznivého společně s dětmi…).

Cvičení doma v karanténě: Jóga, Pět Tibeťanů, anebo třeba kardio výzva?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Děti, Rodina, Rodina a vy, Rodina a vztahy, Album, Miriam, Dom, Odpadky, Videohovor, Vycházení, Office, Štěstí, Madrid, Sociální izolace, Karanténa