Maminka.czKojenec

Dita, 36: Svoje dítě nejsem schopná nikomu svěřit

"Adamovi jsou dva a půl roku, ale ještě nikdy nebyl ani chvilku beze mě. Mám hrůzu z toho, že se mu něco stane. Že někde spadne, uhodí se a přivodí si nějaké hrozné zranění," vypráví Dita. "Nesvěřila bych ho ani vlastní mámě."
18. 6. 2013
Dita, 36: Svoje dítě nejsem schopná nikomu svěřit

Všechno OK?

"Než se nám s manželem podařilo otěhotnět, trvalo to čtyři roky. Pak se konečně zadařilo a narodil se nám Adámek. Už po dobu těhotenství jsem se strašně strachovala, aby se miminku něco nestalo. Když se chvíli nehýbalo, šťouchala jsem si do břicha, abych ho vzbudila, a ujistila se, že jenom spalo. Manžel se tomu tehdy jen shovívavě usmíval, ale nikdo z nás tomu nepřikládal hlubší význam.

Pochovat? Radši ne

Byli jsme doma z porodnice jeden, dva, tři týdny, ale já Milana (manžela) k Adámkovi pořád prakticky nepouštěla. V těch málo chvílích, kdy jsem ho nechala si ho pochovat, jsem vždycky stála těsně u něj a trnula, že ho upustí nebo nějak neopatrně zmáčkne a ublíží mu. A pokaždé jsem si strašně oddychla, když mi ho vrátil. Absolutně jsem nerozuměla steskům některých kamarádek, že jim manžel s dítětem nepomáhá, že ho třeba koupe jen jednou týdně, atd. Já bych manželovi dítě v koupelně například v životě nesvěřila! A to i doteď. Vždyť by mu mohl upadnout, uklouznout, uhodit se a během vteřiny nepozornosti se utopit. Jak bych mohla něco takového riskovat?

To miminko smrdí!

Když byl Adámek malinký, mohla ho - přes moje velké sebezapření nutno říct - chovat pouze moje mamka, tchýně a pár členů nejužší rodiny. A taky dvě nejlepší kamarádky. Vždycky jsem z toho ale byla úplně na nervy. Taky mi děsně vadilo, jak pokaždé nasál pach toho kterého člověka. Přesně jsem poznala, jestli ho měla v náručí babička Maruška nebo babička Mirka. Ten zápach nasáklo nejen jeho oblečení, ale i vlasy a měla jsem pocit, že pokaždé prosákl snad celou jeho kůží. Nesnášela jsem to.

Nebezpečí na každém kroku

Dneska jsou Adámkovi 2 a půl roku, ale ještě nikdy jsem ho nenechala o samotě s někým jiným. Nesvěřila bych ho ani vlastní mámě. Bydlí v desátém patře paneláku a já mám panickou hrůzu z toho, že jednou zapomene zavřít dveře od balkonu nebo že by jí mohl vypadnout z okna. Nerada třeba chodím i na hřiště, když je tam hodně dětí, protože se bojím, že do něj někdo nešťastně vrazí a on třeba spadne a ublíží si. Jakákoli návštěva parku nebo herny je pro mě pokaždé dost velký stres.

Všude spolu

Adámek vlastně nikdy nebyl sám ani s vlastním tátou. Když si potřebuju zajít ke kadeřnici nebo na manikúru, beru ho s sebou. Nechápu matky, co dnes a denně riskují životy svých dětí a posílají je ven s lidmi, co je vlastně vůbec neznají, nebo dokonce s chůvami, co jsou úplně cizí. Stejně tak představa, že ho jednou budu muset svěřit nějaké "tetě" ve školce, je pro mě naprosto šílená. Zatím si to upřímně nedokážu vůbec představit."

Mohlo by vás zajímat
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
LENKA (42 let): Chůva nám zachránila manželství
Mýty o klíšťatech: Nejlepší je zakousnuté klíště vykroutit. Jaké jsou ty další?
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu