[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nepřetržité kýchání, oteklý obličej, vodnatá rýma, pálení a řezání v očích, svědění kůže, záchvaty kašle… pro lidi trpící nějakou formou pylové, roztočové nebo plísňové alergie (což je až čtvrtina dětí a pětina dospělých) téměř každodenní „kratochvíle“. Poradíme, jak můžete podobné projevy alespoň částečně omezit. Jaká domácí opatření mají smysl?
Jsou sice pohodlné, měkké a hřejivé, bývají ale častým útočištěm roztočů. Navíc, pokud máte koberce položené na betonové podlaze, zabraňují odpařování vlhkosti, což nahrává vzniku plísní. Roztoči bytového prachu způsobují alergie látkami obsaženými především v jejich výměšcích, šíří se zejména vzduchem a našemu organismu vadí jejich vdechování. Volte raději omyvatelné podlahové povrchy (dřevo, laminát, linoleum), pokud se neobejdete bez textilií, dobře poslouží kusové koberečky.
Jsou tak přítulní a dokážou během spánku krásně zahřát! Kočky, psi, morčata a ostatní zvířecí společníci by měli mít doma své vlastní místo na spaní. Nedovolte, aby si udělali pelíšek z vaší postele. Alergické reakce na srst nebo peří se projeví obvykle rychle, a to intenzivním kýcháním, kašlem, ucpaným nosem nebo dokonce otoky očí. Terárium s křečkem nebo klec s papouškem umístěte doma určitě jinam než do dětského pokojíčku nebo vaší ložnice.
Během zimních měsíců máme veškerou okrasnou květenu obvykle „zazimovanou“ uvnitř domu, při pokojové teplotě. Jakmile se ale o slovo přihlásí jaro, můžete tyto „lapače prachu“ bez výčitek přemístit ven. Na zahradu, terasu, do zádveří nebo na balkon. S teplejším počasím začnou totiž rostliny bouřlivě vykvétat, což může být pro osoby se sklony k alergiím až překvapivě dráždivé. Květiny, které není možné vynést ven (případně alespoň do chodby), pravidelně otírejte vlhkým hadříkem od prachu, přiměřeně zalévejte (při přelévání vznikají plísně) a důsledně odstraňujte shnilé listy.
Spory plísní, kterým se velice daří ve vlhkém, teplém a tmavém prostředí, se dostávají do vzduchu a mohou způsobovat potíže při dýchání (sípání, kašel) a další alergické reakce. Tvoří se zejména v koutech, ve spárech obkladů, ve vaně, na vodovodních bateriích, u odpadů, také ale na spodních stranách rohoží a sprchových předložek a tak dále. Čistěte pravidelně veškeré povrchy vhodným dezinfekčním (protiplísňovým) prostředkem, po sprše nebo koupeli otírejte vanu, umyvadlo, baterie i podlahu dosucha a nezapomínejte koupelnu dobře odvětrávat. Za zvážení stojí i pořízení odvlhčovače vzduchu.
Vaše oblíbené balerínky, kozačky, sportovní tenisky i holínky vašich ratolestí jsou semeništěm mikrobů, toxinů a potenciálních alergenů, které si velmi snadno zanesete až domů. Boty před vstupem důkladně otřete o rohožku a ukládejte do botníku, případně ty méně používané uskladněte mimo obývací prostor (na chodbě, v komoře, prádelně, garáži), ve kterém od rána do večera žijete. Svrchní oděv, kabáty, bundy a podobně, ukládejte do komory nebo skříně, tak se vyhnete tomu, abyste si domů zavlekli částečky pylu a prachu zvenčí.
Alespoň jednou za pár týdnů dopřejte oblíbeným plyšovým hračkám vašich drobečků očistnou lázeň. Je totiž více než pravděpodobné, že méďové, sloníci, pejskové a další heboučcí společníci vašich dětí slouží jako luxusní domov pro tisíce prachových roztočů a jejich výkalů, tedy velice agresivních alergenů. Zvířátka a mazlíky pravidelně vyperte v pračce, a to minimálně při 60 stupních (šetrný program pro jemné prádlo).