Maminka.czČasopis Maminka

Dítě je na světě, vy stále rodíte...

Kamila Stejskalová 5.  12.  2013
Ano, je to skutečně tak. Neonatolog se stará o vaše čerstvě narozené miminko, za chvíli ho dostanete do ruky a vám právě nastává třetí doba porodní. Je totiž načase, abyste porodila placentu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Doba, kdy tento proces probíhá, je z hlediska porodníka stejně důležitá jako porod samotný, navíc k němu neoddělitelně patří.

Vypudit placentu bezpečně a především v celku z dělohy je poměrně důležitý úkol pro váš již velmi unavený organismus. Proč? Protože zbytky plodového lůžka v děloze vedou k tomu, že se děloha nezačne stahovat, může dojít k masivnímu krvácení a dalším komplikacím, kterým se dá předejít pečlivou kontrolou porodních cest i plodového koláče.

O co jde?

Jistě víte, že placenta je mateřské lůžko, které dočasně vzniká v děloze ženy a díky němuž je dítě v jejím těle celých devět měsíců vyživováno. Pokud dojde k přerušení funkce placenty, například se přestane vyvíjet, je na životě ohroženo i miminko, protože přestává dostávat výživu v potřebném množství. Na vzniku placenty se podílejí tkáně plodu a sliznice dělohy matky. K rizikovému těhotenství dochází v případě, že se placenta umístí a „uhnízdí“ u děložního hrdla, takže hrozí riziko předčasného porodu.

Placenta dorůstá průměru zhruba 20 centimetrů a hmotnosti přibližně půl kilogramu a má jedinou funkci – pomoci vašemu dítěti růst a dosáhnout porodní váhy i míry. Poté její úkol končí, po porodu během třetí doby porodní je taktéž dělohou vypuzena.

Někdy dochází k odlučování placenty od děložní stěny během posledního trimestru, tehdy je nezbytné projít pečlivou kontrolou, jestli děťátko stále dostává všechno, co ke svému vývoji potřebuje. V případě, že tomu tak není, je nutné rodit císařským řezem a o miminko se postarat v inkubátoru. S nefunkční placentou dojde k odumření plodu v děloze.

Hormonální smršť

Plod je k placentě připoután pupečníkem, jehož hlavní funkcí je zajistit plodu přívod kyslíku a živin a odvod zplodin jeho metabolismu. Placenta je také důležitá jako zdroj hormonů nezbytných pro udržení těhotenství (např. gestageny, hCG, HPL).

Důležitý je rovněž význam imunologický, díky ní totiž imunitní systém matky nepoškodí plod, který by jinak byl jako imunologicky cizí těleso napaden. Lidská placenta produkuje tyto hormony:

  1. Choriogonadotropin: Tento hormon je po chemické stránce glykoprotein. Začíná se tvořit už 10. den po oplození.

Působí na žluté tělísko tak, že nezaniká, naopak se zvětšuje a stupňuje tvorbu progesteronu a estrogenů a mění se na žluté tělísko těhotenské. Jakmile se placenta zcela vyvine, tvorba choriogonadotropinu ustane, žluté tělísko těhotenské zanikne a tvorbu estrogenů a progesteronu převezme placenta. Choriogonadotropin přechází do moči těhotné ženy. Na jeho přítomnosti v ní jsou založeny domácí těhotenské testy.

  1. Placentární laktogen: Jde o hormon bílkovinné povahy. Po chemické, imunologické a biologické stránce je podobný růstovému hormonu. Tvoří se již od prvního měsíce těhotenství a jeho produkce se zvyšuje až do termínu porodu. Placentární laktogen má vliv na růst plodu, na mléčné žlázy, stimuluje tvorbu mléka a ovlivňuje bílkovinný metabolismus plodu. Dá se prokázat v krvi matky. Zkoumáním hladiny placentárního laktogenu se posuzuje správná funkce placenty.
  1. Estrogeny: Patří mezi ně estron, estradiol a estriol. V prvních týdnech gravidity jsou tvořeny žlutým tělískem těhotenským, asi od třetího měsíce pak placentou. Vylučují se močí. Na základě hladiny estrogenů v moči se posuzuje správný průběh gravidity (správná funkce placenty a vývoj plodu). V termínu porodu by mělo být denní množství estrogenů v moči 30–50 mg. Estrogeny (zejména estron a estradiol) ovlivňují růst dělohy v těhotenství a růst mléčné žlázy. Jsou v krevním oběhu každé ženy, ale v období gravidity je jejich tvorba výrazně vyšší.

Jejich vysoké hladiny utlumí tvorbu hormonů, které ovlivňují vaječníky. Proto v průběhu jiného stavu nedozrávají další folikuly a dojde k vynechání menstruace.

  1. Progesteron: Stejně jako estrogeny je i on tvořen zpočátku gravidity žlutým tělískem těhotenským, později placentou. Působí na děložní sval tak, že snižuje jeho tonus. Stimuluje růst mléčné žlázy.

Vyhodit, sníst, nebo zakopat?

V české kultuře a obecně v západních civilizacích se nejčastěji placenty zbavují přímo v porodnici jako infekčního – biologického – odpadu. Pokud si ji ale vyžádáte, můžete si ji případně odnést domů a zakopat pod stromem (slovanská tradice, aztécká kultura též). Tento rituál má přinést rodičce další plodnost a ochraňovat zdraví malého dítěte, s nímž se vlastně nikdy nerozdělí.

Další kultury naopak doporučují placentu po porodu zamrazit a později zkonzumovat, protože je považovaná za zdroj božské síly. Tvrdí se, že takto placentu snědl například scientolog Tom Cruise, stejně tak z ní čerpal sílu John Travolta. V dnešní době již existují společnosti, které vámi odevzdanou placentu zpracují na homeopatické léky posilující imunitu vaši i vašeho dítěte.

Pokud ji nechcete nikam posílat na další zpracování, můžete to udělat jako tradicionalistky v Koreji. Placentu spálit a posilujícím popelem pak krmit své dítě. Důležité je si uvědomit, zda ji vnímáte jako součást těhotenství, a tedy i dítěte, nebo jen jako orgán, který posloužil, a když je zbytečný, může být vyhozený.

Článek vyšel v časopisu Maminka 11/2013

Témata: Časopis Maminka, John Travolta, Důležitý úkol, Cizí těleso, Správný průběh, Hormonální smršť, Děti, Svět, Půl kilogramu, Estradiol, Tom Cruise, Potřebné množství, Správná funkce
Mohlo by vás zajímat
Nejčastěji na Instagramu řeším rozdíly mezi vulvou a vaginou. To je velké téma, říká gynekoložka Kamila Žižková
Procházková SimonaNovák Matějková Markéta
Maminka roku 2022
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie