Maminka.czČasopis Maminka

Dítě, které zlobí, volá o pomoc. Co se vám svým chováním snaží sdělit?

Lenka Brožová 26.  8.  2022
Nezvladatelné dítko, zlobidlo, sígr. Nikdy neposlechne, křičí, dupe, vším hází, nadává mámě. Máma, která už je na pokraji sil, ho čapne a dá mu na zadek. Znáte tento scénář? Špatná máma, špatné dítě. Jenže, co když je to úplně jinak?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná ta máma už zkusila mnoho dobře míněných rad a už neví, co s ním. Možná už slyšela tolik různých označení sebe a svého dítěte, že už nechce slyšet nic dalšího. A hlavně je už ze všeho unavená, nešťastná, bezmocná. A dítě jakbysmet,“ říká brněnská psycholožka Kateřina Zaplatilová. Co takovým nešťastným maminkám říká jako první? „Dítě má pro své chování důvod. Má nějakou potřebu a na vás je ji odhalit.“

Vychovávám tak dobře, jak dokážu

Každý rodič, a máma speciálně, je expertem na své dítě. A každý rodič vychovává své dítě nejlépe, jak v danou chvíli dokáže. „Snad nikdo se neskloní nad postýlku s vědomím, že chce vychovat ze svého dítěte lháře, násilníka a zloděje. Obvykle chceme, aby dítě bylo v životě šťastné a úspěšné. To je ovšem daleký a těžko hodnotitelný cíl. Mnohem snazší je zaměřit se na společnou cestu. Chtít mít s dítětem dobrý vztah, od kterého se odvine vše ostatní,“ upozorňuje Kateřina Zaplatilová. Protože vztah a důvěra ve vztahu jsou naprosto klíčové k tomu, abyste vyhrocené situace s dítětem zvládla v klidu a s laskavostí.

 

když na dítě vyvíjíte nátlak, stáhne se, nebo útočí.

 

Spokojený rodič + spokojené dítě = spokojená rodina. Tuhle rovnici znáte, ale opakování je matka moudrosti. Plyne z ní, aby dítě i rodič byli spokojení, musejí být naplněny potřeby obou. „První krok je tedy vystopovat a uvědomit si, co potřebujete vy a co potřebuje vaše dítě. Ideálně by vzápětí měl zafungovat vzájemný respekt k potřebám toho druhého,“ vysvětluje dynamiku této rodinné vazby psycholožka s tím, že krátkodobě se může rodič i dítě zříct svých potřeb ve prospěch toho druhého. Jen pozor, sebeobětování je vyčerpatelný zdroj! Zákonitě jednou dojde síla a chuť a ve vás nejspíš bouchnou saze. A to často zcela neočekávaně, o to ničivěji. Jak tomu předcházet? Uvědomte si, co konkrétně chcete a potřebujete. Dalším krokem je to druhé straně říct a domluvit se: Jak to my dva spolu uděláme, abychom oba byli spokojeni?

Pojmenujte situaci

Samozřejmě musíte vzít v úvahu věk dítěte. Zhruba do tří let není schopno své pocity popsat, pojmenovat, co přesně ho trápí a co by potřebovalo. Vaším úkolem je ho i tomuhle naučit. Když totiž dítě cítí nepříjemnost a tlak, může se navenek projevovat agresivně, vzdorovitě.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Oboustranná důvěra

Rada psycholožky

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Emoce, Chování, Psycholožka, Důvěra, Děti, Máma, Vztah, Zloděj
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie