[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Co si jako laik mohu představit pod pojmem plavání a kdy o svém dítěti mohu říci, že je už plavec? Toto je nejčastější otázka, na kterou se mě lidé ptají, když nás kontaktují, a já na ni odpovídám jednoduše: Jedná se u vašeho dítěte o vědomý, nebo spontánní pohyb? V ČR je definován plavec jako ten, kdo uplave souvisle, čili bez zastavení, dvě stě metrů bez známek zjevného vyčerpání. Úskalí však tkví v tom, že se jedná o prostředí krytého, vyhřívaného bazénu, kde je průzračná voda, jsem v bezpečí a psychické pohodě s okrajem bazénu či dnem na dosah. Jak si poradí „plavec“ na volné vodě, která je chladnější, s vlnami na hladině, nízkou viditelností se zhoršenou orientací, absencí okraje, hloubkou? Poradí si například s nečekaným zanořením či nenadálým pádem do vody?
Jak děti naučit, aby neměly strach z vody
Plavecký instruktor dětí od pěti let a dospělých, metodik výuky plaveckých způsobů, absolvent Univerzity Karlovy na FTVS a PřF
Jak poznám, že už je dítě připravené na samostatný pohyb ve vodě? Stále více dětí ztrácí respekt z vody, protože vodu neznají a neměly šanci ji pořádně poznat. Pokud dítě dáte do kruhu a pustíte do bazénu, bude logicky žít v tom, že voda je naprosto bezpečná a nemusí z ní mít vůbec respekt. Když se k tomu ještě přidá to, že nemá plavecké základy a neumí ani splývat, velmi snadno se může stát neštěstí. Utonutí je velmi tichá a rychlá záležitost. Nejkratší zdokumentované utopení trvalo pouhých deset vteřin. Z toho jasně vyplývá, že nikdy nelze nechat dítě ve vodě úplně bez dozoru.