Maminka.czPorod

Dítě po pětatřicítce? 5 největších strašáků pozdního mateřství

redakce 10.  3.  2021
Dítě po pětatřicítce? 5 největších strašáků pozdního mateřství
Když otěhotníte za magickou hranicí 35 let, začnou se kolem vás zjevovat strašidla: gynekologové, statistiky, internetové diskuse, ale taky novinové články. Tak tady je jeden, který vás naopak hodí do pohody.


Nekouřím, nepiju, já ani spoluautor dítěte o žádných kostlivcích zamotaných v naší genetické šroubovici nevíme. A prvotrimestrální odběr krve byl o. k. Tak jsem si dovolila zapochybovat o nutnosti odběru plodové vody. Gynekoložka si povzdechla a vystřílela na mě svůj zásobník s riziky vrozených vývojových vad u starých matek. Ano, „starých“ řekla. Do limitu 34 let jsem se přitom nevešla o pouhé čtyři měsíce. Nakonec mě označila za hazardérku.

S čerstvě nabytým titulem staré a hazardující matky jsem doma usedla k počítači. Že si utřídím příval negativních informací a vylížu rány. Chyba lávky. Totiž chyba internetových diskusí. Před očima mi začaly tančit chromozomy – diagnóza s názvem akutní googlóza, asi znáte. Těžko se na gynekoložku zlobit, tehdy postupovala lege artis. Dnes už se amniocentéza pouze kvůli věku neprovádí. Nebo tedy neměla by se rutinně provádět. Jenže těhotenství má být radostná událost v jakémkoli věku. A co si budeme namlouvat, kolem čtyřicítky bývá ta zpráva ještě o něco radostnější. 

Pojďme si identifikovat ty nejčastější bubáky. Trochu je demaskujeme a třeba i poradíme, jak se těhotensky vyzenovat. Statistikám navzdory. 

LILIA KHOUSNOUTDINOVÁ

 dula a spolupracovnice londýnského Active Birth Centre vede kurzy předporodní přípravy a doprovází ženy u porodu 

„Přijde mi absurdní, že čtyřiatřicetiletá žena je ‚v pořádku‘, a najednou se téměř ze dne na den stává jakousi chodící patologií.“ 

Panují o starších matkách nějaké těhotensko-porodní mýty?

Říká se, že starší prvorodičky jsou úzkostlivější. Což může a nemusí být pravda. Pokud se jedná o první těhotenství, které se navíc třeba podařilo až po mnoha pokusech anebo i za asistence reprodukční medicíny, může mít žena pochopitelně větší strach. Protože ví, že klesá pravděpodobnost, že by mohla později znovu otěhotnět. Zároveň jsou ale starší matky zodpovědnější a pečlivé ve svých přípravách. No a starší vícerodičky, to jsou zpravidla zkušené matky, které mají jasno v tom, co chtějí. 

Svěřují se vám, že je děsí informace o vyšším věku a s ním spojenými komplikacemi?

Stává se to velmi často. Jenže i samotný stres v těhotenství přináší rizika. Strach a stres nepodporují radostné těhotenství ani snadný porod. Dokonce se můžeme bavit o tom, že právě intenzivní strach způsobuje některé komplikace, například to, že porod nepostupuje. 

Moje zkušenost, kterou uvádím, je, že s úderem pětatřicítky jsem spadla do kolonky stará matka a naše porodnictví se ke mně podle toho začalo chovat.

Bohužel nejste sama. Přijde mi absurdní, že čtyřiatřicetiletá žena je „v pořádku“ a najednou se téměř ze dne na den stává jakousi chodící patologií. Zároveň vždy zaleží na konkrétním případu. Roli hrají zejména životospráva, predispozice ženy, zdravotní historie… Rizika se s věkem určitě zvyšují, ale není dobře paušalizovat. Prevence a opatrnost jsou vždy namístě. Nicméně jsem přesvědčena, že žena by měla dostat informace nestrannou formou a podporujícím způsobem. Aby měla možnost se svobodně rozhodnout – bez nátlaku nebo zastrašovaní. Věřím, že matka má největší zájem o zdraví své a svého dítěte. A vybere si odpovídajícím způsobem. 

Že pozdní mateřství s sebou může nést více komplikací, je neoddiskutovatelná statistika. Jak bychom se ale s takovými informacemi měly popasovat?

Občas je fajn moc nečíst. Třeba doktor Michel Odent kdysi doporučoval těhotným ženám pokud možno co nejmíň „studovat“ porod. Bohužel v našich končinách to není úplně snadné. Často musíme zpracovat spoustu informací, abychom si mohly poctivě vytvořit svoje porodní přání (nemám ráda výraz „porodní plán“). A zároveň i právní minimum, abychom věděly, jak přání v podmínkách porodnice zrealizovat. Tedy musíme být informované a rozhodovat se z vlastního přesvědčení, nikoli pod nátlakem kvůli neznalosti. Zároveň je ale dobře si nastudovat jen to skutečně nutné. A hlavně vůbec nečíst zbytečně děsivé historky v internetových diskusích. 

Vyšší věk zvyšuje i pravděpodobnost císařského řezu. Vy jste velkou zastánkyní přirozeného porodu. Jak vnímáte tuto spojitost?

Starší rodička má jiné předpoklady k porodu, než by měla ve dvaceti. Nicméně taková obecná pravidla neznamenají, že nemůže mít nádherný, snadný a přirozený porod. Navrhuji vnímat tu statistiku jako motivaci dopřát si o to víc času a prostoru na sebe, svoje tělo a svoje miminko uvnitř vás, abyste se správně připravila na porod. 

Kolik bylo vaší nejstarší klientce? 

Dá se říct, že mojí nejstarší „klientkou“ byla moje vlastní máma. Nebylo to její první dítě a určitě i díky tomu těhotenství i porod zvládala ve svých 45 letech naprosto bez problémů. Porodila zcela přirozeně za tři hodiny od první kontrakce. A mateřství zvládá jako vždy bravurně. 

Upřímně – není to divné jako dula „přivést na svět“ svého sourozence? 

U samotného porodu jsem nebyla, to by asi bylo moc. Přece jen role duly je do jisté míry „mateřská“, tedy v našem případě by to vážně bylo prohozené a zvláštní.

Kolik bylo tehdy vám?

24 let. To, že můj nejmladší bratr je mladší než můj vlastní syn, je naším rodinným vtipem. Nicméně pro mě je to velmi praktické, nikdy jsem nechtěla mít děti těsně po sobě. Takto má můj syn fakticky sourozence, aniž bych mu já musela „porodit brášku”. 

Co všechno jste nevíte o porodech a těhotenství a mohlo by vás to zajímat. Veškeré zajímavosti se dozvíte ve videu.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Porod, Mateřství, Praktické rady, První trimestr, Vývojové vady, Veronika Žilková, Stařec, Potenciál, FAJN, Důchod, Lilie Khousnoutdinová, Šampion, Stará matka, Spojitost, Schůzka, Amniocentéza, Posun, Matka, Pětatřicítka, Přívěs, Internetová diskuse, Lite, Petra Nováková
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Porod