Když otěhotníte za magickou hranicí 35 let, začnou se kolem vás zjevovat strašidla: gynekologové, statistiky, internetové diskuse, ale taky novinové články. Tak tady je jeden, který vás naopak hodí do pohody.
Nekouřím, nepiju, já ani spoluautor dítěte o žádných kostlivcích zamotaných v naší genetické šroubovici nevíme. A prvotrimestrální odběr krve byl o. k. Tak jsem si dovolila zapochybovat o nutnosti odběru plodové vody. Gynekoložka si povzdechla a vystřílela na mě svůj zásobník s riziky vrozených vývojových vad u starých matek. Ano, „starých“ řekla. Do limitu 34 let jsem se přitom nevešla o pouhé čtyři měsíce. Nakonec mě označila za hazardérku.
S čerstvě nabytým titulem staré a hazardující matky jsem doma usedla k počítači. Že si utřídím příval negativních informací a vylížu rány. Chyba lávky. Totiž chyba internetových diskusí. Před očima mi začaly tančit chromozomy – diagnóza s názvem akutní googlóza, asi znáte. Těžko se na gynekoložku zlobit, tehdy postupovala lege artis. Dnes už se amniocentéza pouze kvůli věku neprovádí. Nebo tedy neměla by se rutinně provádět. Jenže těhotenství má být radostná událost v jakémkoli věku. A co si budeme namlouvat, kolem čtyřicítky bývá ta zpráva ještě o něco radostnější.
Pojďme si identifikovat ty nejčastější bubáky. Trochu je demaskujeme a třeba i poradíme, jak se těhotensky vyzenovat. Statistikám navzdory.
LILIA KHOUSNOUTDINOVÁ
– dula a spolupracovnice londýnského Active Birth Centre vede kurzy předporodní přípravy a doprovází ženy u porodu
„Přijde mi absurdní, že čtyřiatřicetiletá žena je ‚v pořádku‘, a najednou se téměř ze dne na den stává jakousi chodící patologií.“
Panují o starších matkách nějaké těhotensko-porodní mýty?
Říká se, že starší prvorodičky jsou úzkostlivější. Což může a nemusí být pravda. Pokud se jedná o první těhotenství, které se navíc třeba podařilo až po mnoha pokusech anebo i za asistence reprodukční medicíny, může mít žena pochopitelně větší strach. Protože ví, že klesá pravděpodobnost, že by mohla později znovu otěhotnět. Zároveň jsou ale starší matky zodpovědnější a pečlivé ve svých přípravách. No a starší vícerodičky, to jsou zpravidla zkušené matky, které mají jasno v tom, co chtějí.
Svěřují se vám, že je děsí informace o vyšším věku a s ním spojenými komplikacemi?
Stává se to velmi často. Jenže i samotný stres v těhotenství přináší rizika. Strach a stres nepodporují radostné těhotenství ani snadný porod. Dokonce se můžeme bavit o tom, že právě intenzivní strach způsobuje některé komplikace, například to, že porod nepostupuje.
Moje zkušenost, kterou uvádím, je, že s úderem pětatřicítky jsem spadla do kolonky stará matka a naše porodnictví se ke mně podle toho začalo chovat.
Bohužel nejste sama. Přijde mi absurdní, že čtyřiatřicetiletá žena je „v pořádku“ a najednou se téměř ze dne na den stává jakousi chodící patologií. Zároveň vždy zaleží na konkrétním případu. Roli hrají zejména životospráva, predispozice ženy, zdravotní historie… Rizika se s věkem určitě zvyšují, ale není dobře paušalizovat. Prevence a opatrnost jsou vždy namístě. Nicméně jsem přesvědčena, že žena by měla dostat informace nestrannou formou a podporujícím způsobem. Aby měla možnost se svobodně rozhodnout – bez nátlaku nebo zastrašovaní. Věřím, že matka má největší zájem o zdraví své a svého dítěte. A vybere si odpovídajícím způsobem.
Že pozdní mateřství s sebou může nést více komplikací, je neoddiskutovatelná statistika. Jak bychom se ale s takovými informacemi měly popasovat?
Občas je fajn moc nečíst. Třeba doktor Michel Odent kdysi doporučoval těhotným ženám pokud možno co nejmíň „studovat“ porod. Bohužel v našich končinách to není úplně snadné. Často musíme zpracovat spoustu informací, abychom si mohly poctivě vytvořit svoje porodní přání (nemám ráda výraz „porodní plán“). A zároveň i právní minimum, abychom věděly, jak přání v podmínkách porodnice zrealizovat. Tedy musíme být informované a rozhodovat se z vlastního přesvědčení, nikoli pod nátlakem kvůli neznalosti. Zároveň je ale dobře si nastudovat jen to skutečně nutné. A hlavně vůbec nečíst zbytečně děsivé historky v internetových diskusích.
Vyšší věk zvyšuje i pravděpodobnost císařského řezu. Vy jste velkou zastánkyní přirozeného porodu. Jak vnímáte tuto spojitost?
Starší rodička má jiné předpoklady k porodu, než by měla ve dvaceti. Nicméně taková obecná pravidla neznamenají, že nemůže mít nádherný, snadný a přirozený porod. Navrhuji vnímat tu statistiku jako motivaci dopřát si o to víc času a prostoru na sebe, svoje tělo a svoje miminko uvnitř vás, abyste se správně připravila na porod.
Kolik bylo vaší nejstarší klientce?
Dá se říct, že mojí nejstarší „klientkou“ byla moje vlastní máma. Nebylo to její první dítě a určitě i díky tomu těhotenství i porod zvládala ve svých 45 letech naprosto bez problémů. Porodila zcela přirozeně za tři hodiny od první kontrakce. A mateřství zvládá jako vždy bravurně.
Upřímně – není to divné jako dula „přivést na svět“ svého sourozence?
U samotného porodu jsem nebyla, to by asi bylo moc. Přece jen role duly je do jisté míry „mateřská“, tedy v našem případě by to vážně bylo prohozené a zvláštní.
Kolik bylo tehdy vám?
24 let. To, že můj nejmladší bratr je mladší než můj vlastní syn, je naším rodinným vtipem. Nicméně pro mě je to velmi praktické, nikdy jsem nechtěla mít děti těsně po sobě. Takto má můj syn fakticky sourozence, aniž bych mu já musela „porodit brášku”.
Co všechno jste nevíte o porodech a těhotenství a mohlo by vás to zajímat. Veškeré zajímavosti se dozvíte ve videu.
STRAŠÁK Č. 1:
Vyšší riziko vrozených vývojových vad
Lékaři nám doporučují plodit kolem pětadvaceti, protože to jsou vaječníky a celý organismus v nejlepší kondici. Schválně, co vy jste dělala v tomhle věku? Já se zpožděním dokončila školu a snažila se zorientovat v nové práci. Potenciální otec v nedohlednu a upřímně jsem na dítě neměla myšlenky, kapacitu, peníze ani metry čtvereční. A tak jsem svá vajíčka nechala dalších deset let stárnout. Čímž jsem se ovšem posunula do kolonky zvýšeného rizika Downova, Edwardsova, Patauova a Turnerova syndromu, rozštěpů, různých vrozených vad a chorob,
jejichž názvy jsem po přečtení raději zapomněla. Protože je to fakt hrůza je takhle kolem druhého měsíce těhotenství louskat. Navíc hned vedle informací o samovolném potratu a předčasném porodu.
NÁVOD NA KLID: Kolem dvaceti let je statisticky devět z deseti vajíček kvalitních, tedy schopných oplození. Ve čtyřiceti se poměr obrací – devět je nekvalitních, jedno kvalitní. No a přesně tomu jednomu z deseti se podařilo pohltit spermii.
Ve vašem břiše se odehrálo velké vítezství. Hurá! Váš úkol je tomuhle šampionovi věřit a fandit mu. Navíc české zdravotnictví je považováno za jedno z nejpečlivějších na světě. Takže jestli vás uklidňuje mít věci černé na bílém, čeká vás dostatek vyšetření, která vaše obavy rozptýlí. Pokud naopak patříte k té skupině žen, které přepečlivost našeho zdravotnictví spíš znejisťuje, vždycky máte právo jakoukoli proceduru odmítnout.
STRAŠÁK Č. 2:
Choroby útočí
Křečové žíly, obezita, cukrovka, poruchy ledvin, vysoký krevní tlak a s ním spojená preeklampsie, nemoci štítné žlázy, pohybového ústrojí… uf.
NÁVOD NA KLID: Dobře, stáří svých vajíček ovlivnit nemůžeme. Ale zdravotní stav ano! A v tomto bodě nahrávají statistiky nám, matkám dříve narozeným. Vzhled ani zdraví už v tomto věku nejsou zadarmo. Proto o sebe více pečujeme, zdravěji se stravujeme, pravidelně se hýbeme a ano – konečně jsme se naučily i odpočívat. Můžeme totiž do sebe investovat čas a peníze, což byly po dvacítce z různých důvodů nedostatkové komodity. Nejspíš v posledních letech zodpovědně absolvujete preventivní prohlídky a případné potíže jsou tedy pod kontrolou. No a jestli žádné nemáte, tak si o nich proboha z nějakého zvráceného zájmu nečtěte! Užívejte si, jak vaše, byť o něco starší, tělo prochází procesem tvorby nového tvorečka.
STRAŠÁK Č. 3:
Stará na takový fyzický výkon
A tím se myslí těhotenství, porod samotný a i následná regenerace, jejíž délka je přímo úměrná věku matky. Navíc ji často komplikuje císařský řez, jehož pravděpodobnost (ať už akutního, nebo plánovaného) s věkem rodičky narůstá.
NÁVOD NA KLID: Ano, těhotenství je pro tělo (i hlavu) docela devastující záležitost a věk tomu fakt nepřidává. Nicméně zároveň lékaři potvrzují, že starší matky se s těhotenskými obtížemi vyrovnávají snadněji. Nevolnosti, nateklé nohy, únava, přibírání na váze, strie… bereme to tak nějak s větším nadhledem. Logicky – když se pro těhotenství rozhodneme ve vyšším věku, stojí už dítě na nejvyšších příčkách našeho hodnotového žebříčku. Jsme ochotny toho dost obětovat. S životními zkušenostmi moc dobře víme, že nic není zadarmo. A tak zatímco dvacetileté holky kontrakce rozdýchávají, vy holt budete mít co dělat, abyste porod kvůli větší zátěži plic udýchala. A císař? Nesundávejte kalhoty (doslova), brod–porod je ještě daleko. Pokud jste zdravá, nemáte úzkou pánev a miminko je hlavičkou dolů, máte vysokou šanci rodit přirozeně, věk nevěk.
HLAVNĚ KLID, MAMINKO
Dula není zdravotník, nevede fyziologický porod. Ale ovládá různé podporující techniky a poskytuje psychologickou a emoční podporu. Jaké antistresové praktiky se v praxi osvědčily Lilii Khousnoutdinové?
Cvičení a pohyb obecně – Třeba těhotenská jóga nebo tanec. Prostě cokoli, co pomáhá ženě se lépe napojit na svoje vlastní tělo.
Kvalitní literatura o porodu – Tedy když vám to nedá a máte silnou potřebu porod nastudovat. Za klasiku považuji Michele Odenta, Inu May Gaskin nebo Sarah Buckley.
Krásné porodní příběhy – Sledujte dokumentární filmy o přirozeném porodu. Naslouchejte vyprávění žen, které v pohodě porodily v pozdějším věku.
Afirmace – například: „Moje dítě roste zdravě a v radosti.“ Nebo: „Důvěřuji sobě, svému tělu a svému dítěti.“
Malování a jiné aktivity, které ve vás vytvářejí pocity radosti, štěstí a propojení s miminkem.
Masáž – Klidně nějakou jednoduchou, do které zapojíte i partnera.
Sdílený strach, poloviční strach. Proberte své konkrétní strachy a jejich důvody s někým, komu důvěřujete, www.lilia.cz
STRAŠÁK Č. 4:
Jsou tam dvě, maminko
…a více. A nemusí za tím stát asistovaná reprodukce, jak by se nabízelo. Vícečetné těhotenství ve vyšším věku má často na svědomí zvýšená hladina folikuly stimulujícího hormonu (FHS), která může vést ke dvěma ovulacím během jednoho cyklu. Dvě (a více) novorozeňat je zabíračka. Jak pro prvorodičky, které si moc neumějí představit, do čeho jdou. Tak pro vícerodičky, které si to právě umějí představit velice plasticky… Vícečetné těhotenství s sebou nese riziko předčasného porodu, nižší porodní váhy a císařského řezu.
NÁVOD NA KLID: Právě jste vyslechla větu „Jsou tam dvě, maminko“? Počítejte. Tím nemyslíme tlukoucí srdíčka na ultrazvuku, ale minimálně do stovky. Ať se uklidníte a nezapomenete dýchat, než vyjdete na ulici. Matky dvojčat, s nimiž jsem mluvila, se prý dokázaly rozplakat až venku. Zato pak brečely celou cestu domů. Jenže příroda je milosrdná – všechny dnes svorně tvrdí, že mají těch prvních pár měsíců po porodu zahaleno v mlze a vlastně si pamatují spíš to hezké. Mám vám vzkázat, že dvojnásobná práce se vám vrátí dvojnásobnou radostí. A ve výsledku prý i volným časem, protože vaši parťáci se zvládnou navzájem zabavit dřív než jedináčci.
STRAŠÁK Č. 5:
Roky nahoru, energie dolů
Co si budeme namlouvat, dlouhodobý spánkový deficit byste lépe zvládla, kdyby vám bylo o polovinu méně. Jenže dítě se prostě na váš rodný list neptá, očekává všechnu energii, jako mají dvacetileté matky. Připravte se, že na hřišti a později na třídních schůzkách můžete být lehce zaměněna za babičku. A až se váš potomek dostane do puberty, vy budete bojovat s příznaky přechodu. To bude teprve hormonální double jízda!
NÁVOD NA KLID: Včas se ujistěte, s čí pomocí můžete počítat. S otcem dítěte – to je snad bez debat. Starší děti určitě zvládnou větší zodpovědnost. Hlavně je potřeba, aby všichni akceptovali, že miminko je záležitostí celé rodiny, ne jen vaše. Fajn je, že prarodiče už asi budou v důchodu, takže hlídat by mohli. Otázka zní, zda to ve svém věku ještě dají… Že na dětských hřištích ostatní matky probírají jiná témata, než se týkají vás, vezměte jako fakt. Třeba herečka Veronika Žilková, které se dcera Kordula narodila v dvaačtyřiceti letech, prý na pískovištích prostě tak trochu pospávala. A že si při večerním čtení pohádky musíte nasadit brýle kvůli stařecké vetchozrakosti? Pardon, totiž presbyopii? Ono vás zase mateřství jinde omladí. Život je přece o postojích. To dáte! STRACH Z RIZIK JE TAKY RIZIKO.
KLADE TĚHOTENSTVÍ MATEK 35+ SPECIFICKÉ POŽADAVKY NA VÝŽIVU?
Odpovídá Mgr. Petra Nováková z pražské lékárny Těšnov
„Obecně doporučuji stejné produkty jako u těch mladších. Zdůraznila bych kyselinu listovou. Protože i když rozštěpové vady mají více příčin, jako prevence se doporučuje užívání kyseliny listové ještě před početím a pak v prvních třech měsících těhotenství. Dále vitamin B6 a B12, zinek a železo. Zejména v posledním trimestru, kdy se začíná zrychlovat vývoj mozku, nezapomeňte na kyseliny omega-3 a omega-6. Dále na vápník a s ním spojený vitamin D, které jsou důležité nejen pro tvorbu kostí dítěte, ale i právě pro kosti starších matek. Porod ve vyšším věku totiž zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy. U matek 35+ je také vyšší riziko vysokého tlaku a diabetu. Tam je prevencí hlavně dodržovat zdravý životní styl, nekouřit a nepít alkohol. Ale je fakt, že starší těhotné zákaznice mají hodně načteno a jdou obvykle pro konkrétní věc.“