Maminka.czDěti a mateřství

Dítě uvězněné v autě. Pravidla, která vám pomohou nezapomenout

26. 8. 2013
Dítě uvězněné v autě. Pravidla, která vám pomohou nezapomenout
„Babičku odvezli do nemocnice kvůli srdeční slabosti, děda na mě hystericky křičí do telefonu, jsem nevyspalá, do toho reklamuji dárek pro manžela k narozeninám, platím nákup – a z peněženky na mě mrknou dvě rozesmáté oči… Proboha, zapomněla jsem dítě v autě!“

Pokud se vám to nikdy nestalo, patříte mezi šťastné jedince, kteří nikdy nezažili tu hrůzu, že jejich opuštěné dítě z auta někdo unesl, popřípadě se ocitlo na pokraji kolapsu z horka, nebo se mu naopak na pokožce objevují první omrzliny, v lepším případě se po vašem odchodu pouze probudilo a hystericky pláče až modrá. V takové chvíli jde naprosto vše stranou a začíná běh „o život“. Kdo vám vstoupí do cesty, toho smete tsunami v sukních…

Častěji zapomínají tatínkové a unavené maminky více dětí

Statistiky zapomínání u nás sice neexistují, avšak na mnoha diskusních fórech orientovaných na rodiče malých dětí lze vysledovat, že častěji zapomenou dítko ve voze tatínkové. Obzvláště ti, kteří dítko v autě pravidelně nevozí a v inkriminovaný den ho pouze výjimečně odvážejí, např. do jesliček či k babičce, kde jej mají vyložit cestou do práce.

Další skupinou osob, které se tato nešťastná událost stává častěji, jsou povinnostmi a starostmi zahlcené maminky, často mnohonásobné, které prostě v danou chvíli „logisticky“ selžou – jedno dítě vyložit u školky, další dvě u školy, pak rychle do lékárny, na nákup, domů vařit… a poslední potomek spokojeně chrupe v autě v garáži (v tom lepším případě). Bohužel jsou i případy, jenž vzhledem k délce opomenutí, či klimatickým podmínkám končí tragicky. Proto pro vás máme 4 praktické tipy, jak se takovým potencionálně tragickým opomenutím vyhnout.

4 tipy, jak nezapomenout (neuvěznit) dítě v autě

1. Vedle autosedačky s děťátkem si vždy odkládejte kabelku či peněženku, kterou při odchodu z auta vždy berete s sebou.

2. Na sedadle u spolujezdce odložte dětskou lahvičku s pitím, nápadnou dětskou hračku či kus jeho oblečení – zkrátka něco, co vám připomene malého klimbajícího pasažéra.

3. Autosedačka s dítětem je nejméně vidět, je-li umístěna přímo za řidičem. Ostatně nejbezpečnější místo je pro ni dle odborníků vzadu veprostřed (je-li tam vhodný pás), popřípadě vzadu vpravo.

4. Dítěti nikdy nedávejte na hraní klíče od auta, stačí jen okamžik, kdy vyběhnete např. zavřít garáž a dítko je v pasti! U větších (všehoschopných) dítek nenechávejte během okamžiků, kdy se z auta „na moment“ vzdálíte klíčky v zapalování!

Možná si ale říkáte: „Tohle by se mně NIKDY nemohlo stát!“. No, možná ne, ale jedno moudré anglosaské přísloví tvrdí: „Nikdy neříkej nikdy!“. Možná je tedy lepší onomu „nikdy“ předcházet.

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Nešťastná událost, Váš odchod, Poslední potomek, Nejbezpečnější místo, Zapomínání

Mohlo by vás zajímat
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Štír V práci vám začínají docházet síly, protože makáte na plný plyn. Od začátku měsíce jste pod…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné