Maminka.czDěti a mateřství

Dítě uvězněné v autě. Pravidla, která vám pomohou nezapomenout

„Babičku odvezli do nemocnice kvůli srdeční slabosti, děda na mě hystericky křičí do telefonu, jsem nevyspalá, do toho reklamuji dárek pro manžela k narozeninám, platím nákup – a z peněženky na mě mrknou dvě rozesmáté oči… Proboha, zapomněla jsem dítě v autě!“
26. 8. 2013
Dítě uvězněné v autě. Pravidla, která vám pomohou nezapomenout

Pokud se vám to nikdy nestalo, patříte mezi šťastné jedince, kteří nikdy nezažili tu hrůzu, že jejich opuštěné dítě z auta někdo unesl, popřípadě se ocitlo na pokraji kolapsu z horka, nebo se mu naopak na pokožce objevují první omrzliny, v lepším případě se po vašem odchodu pouze probudilo a hystericky pláče až modrá. V takové chvíli jde naprosto vše stranou a začíná běh „o život“. Kdo vám vstoupí do cesty, toho smete tsunami v sukních…

Častěji zapomínají tatínkové a unavené maminky více dětí

Statistiky zapomínání u nás sice neexistují, avšak na mnoha diskusních fórech orientovaných na rodiče malých dětí lze vysledovat, že častěji zapomenou dítko ve voze tatínkové. Obzvláště ti, kteří dítko v autě pravidelně nevozí a v inkriminovaný den ho pouze výjimečně odvážejí, např. do jesliček či k babičce, kde jej mají vyložit cestou do práce.

Další skupinou osob, které se tato nešťastná událost stává častěji, jsou povinnostmi a starostmi zahlcené maminky, často mnohonásobné, které prostě v danou chvíli „logisticky“ selžou – jedno dítě vyložit u školky, další dvě u školy, pak rychle do lékárny, na nákup, domů vařit… a poslední potomek spokojeně chrupe v autě v garáži (v tom lepším případě). Bohužel jsou i případy, jenž vzhledem k délce opomenutí, či klimatickým podmínkám končí tragicky. Proto pro vás máme 4 praktické tipy, jak se takovým potencionálně tragickým opomenutím vyhnout.

4 tipy, jak nezapomenout (neuvěznit) dítě v autě

1. Vedle autosedačky s děťátkem si vždy odkládejte kabelku či peněženku, kterou při odchodu z auta vždy berete s sebou.

2. Na sedadle u spolujezdce odložte dětskou lahvičku s pitím, nápadnou dětskou hračku či kus jeho oblečení – zkrátka něco, co vám připomene malého klimbajícího pasažéra.

3. Autosedačka s dítětem je nejméně vidět, je-li umístěna přímo za řidičem. Ostatně nejbezpečnější místo je pro ni dle odborníků vzadu veprostřed (je-li tam vhodný pás), popřípadě vzadu vpravo.

4. Dítěti nikdy nedávejte na hraní klíče od auta, stačí jen okamžik, kdy vyběhnete např. zavřít garáž a dítko je v pasti! U větších (všehoschopných) dítek nenechávejte během okamžiků, kdy se z auta „na moment“ vzdálíte klíčky v zapalování!

Možná si ale říkáte: „Tohle by se mně NIKDY nemohlo stát!“. No, možná ne, ale jedno moudré anglosaské přísloví tvrdí: „Nikdy neříkej nikdy!“. Možná je tedy lepší onomu „nikdy“ předcházet.

Témata: Děti, Zapomínání, Váš odchod, Nešťastná událost
Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost
Poradna: Nákup dárků v eshopech. Jak řešit výměnu zboží?
Tyhle 3 dárky na Vánoce nikomu nekupujte
Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu