Maminka.czKojenec

Dítě v šátku jen nejnutnější dobu? I miminka nošená celé dny se vyvíjejí správně, říká fyzioterapeutka

Simona Procházková 11.  8.  2021
Nošení umožňuje velmi blízký kontakt rodiče s dítětem a posiluje vzájemné citové pouto, nošené děti bývají klidnější a méně pláčou. To jsou jen některé z výhod a benefitů. V čem miminko nosit, proč se nebát a jak to dělat správně? Poradí a vysvětlí fyzioterapeutka Iva Gondeková, která má se šátkováním a nošením dětí bohaté zkušenosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak moc je šátkování a nošení dětí v dnešní době rozšířené, má o něj zájem více rodičů?

Ano, o nošení zájem roste. Maminky, které před lety první dítě nenosily, nebo by je to ani nenapadlo, dnes nosí třeba druhé nebo další dítě v šátku či nosítku. Žijeme v době znovuobjevování přínosů nošení v šátku pro zdraví miminka a hlavně pro vzájemný vztah mezi maminkou a dítětem. Stále více se rodiče zajímají o to, jak nosit miminko správně, protože je pro ně úlevou mít ho u sebe a přitom mít volné ruce. A hledají informace, jak to dělat správně, aby miminku neublížili.

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

V čem je šátek jiný než nosítko? Přeci jen, kdo nemá zkušenost, hrozí, že ho třeba špatně uváže.

Ještě nedávno jednoznačně platilo, že na první měsíce života jedině šátek poskytne nejlepší oporu tělíčku miminka, které si teprve vytváří svalstvo a samostatné držení. V posledních letech však již najdeme na trhu i nosítka uzpůsobená na nošení od narození, zpravidla od třech a půl kilogramu. Hlavní rozdíl mezi nosítkem a šátkem je v tom, že šátek je univerzální na celé nosící období, unese novorozence i předškoláka. Zatímco nosítko, ačkoli takzvaně rostoucí, musíme podle věku miminka pořizovat nové. Je třeba, aby se rodiče naučili pravidla nošení: nožičky v abdukčně-flekční pozici, látka nosítka či šátku drží miminko pevně tak, že nebalancuje, miminko je přiměřeně oblečené, aby bylo tepelné propojení mezi ním a maminkou nebo tatínkem. A je-li úvaz či nosítko oběma pohodlný, tak je pozice optimální.


Větší riziko špatného navázání mezi šátkem a nosítkem nevidím. Vždy záleží na zdravém rozumu maminky, na naladění se na miminko. Aby rozpoznala, zda je děťátku v šátku pohodlně a nemusí balancovat. Eventuálně je možné oslovit poradkyni nošení nebo vše konzultovat s fyzioterapeutem či pediatrem.

Dá se říci, kde je zdravá míra šátkování? Fyzioterapeuti poukazují i na to, že kdo nosí miminko moc, může škodit jeho vývoji.

Ano, největší obavy jsou o páteř a kyčličky miminka a také o celkový psychomotorický vývoj v souvislosti s nošením. A rodiče se setkávají často s doporučením: "Noste jen na nejnutnější dobu." Domnívám se, že tato rada je vedena jen strachem bez podložených zdůvodnění. Mezi fyzioterapeuty, ortopedy, neurology či obecně lékaři najdeme velice odlišné názory na nošení v šátku, od úplného zatracení až po nadšené schvalování. Pokaždé je důležité, aby konkrétní mamince dávala rada či doporučení jejího ošetřujícího odborníka smysl. Pokud fyzioterapeut zdůvodní, proč nenosit a maminka tomu bude rozumět, ať se zařídí podle jeho rady. Pokud však přestane nosit ze strachu z autority, doporučuji vyhledat názor druhého odborníka. 

Kontaktní rodičovství: Ne jen spokojené dítě, šťastná máte být i vy

A váš osobní pohled na nošení miminek?

Zastupuji ten názor, že pokud jsou dodržena správná pravidla šátkování, která jsem zmínila, není žádné omezení. Maminka může nosit v šátku či nosítku podle potřeby, známe miminka, která se v prvních měsících nosila téměř nonstop, 10 až 12 hodin denně, potřebovala zkrátka "donosit" a ve vyšším věku se u nich neprojevilo žádné onemocnění pohybového aparátu. Jiná miminka se v šátku nosí třeba 20 minut denně.

Objevují se názory, že nošení může uškodit psychomotorickému vývoji, a naopak i takové, že celkově miminku prospívá. Jak se v tom vyznat?

Jsem zastáncem toho, že při poškození zdravého vývoje miminka je třeba sledovat hlavně atmosféru v rodině, naladění s matkou, zkrátka pečlivě prozkoumat  psychosomatické příčiny. Ano, setkáváme se i s případy, kdy nošení pomohlo psychomotorickému vývoji miminka. Díky tomu, že při nošení se děťátko uklidní, je stabilizované a je v harmonii s maminkou, a to je zdrojem samoléčicích sil. Rodiče ale potřebují vědět, jak mají nosit miminko správně, proto jsme vydali knihu Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie. Jsou zde informace pro odborníky i pro lékaře. Také již u nás působí školy nošení, takže je možné vyhledat profesionální poradkyni nošení, podobně jako laktační poradkyni.

Kojenecká kolika dokáže potrápit. Takhle ji zvládnete!

Co poradíte rodiči začátečníkovi? Jaký šátek vybrat a jaký úvaz je "univerzální"?

Univerzální a nejoblíbenější úvaz od narození je kříž s kapsou uvnitř. Co se týká šátku, tak dnes je již převážná většina šátků určených na nošení miminek vysoce kvalitní. V podstatě nelze udělat ve výběru chybu. Doporučila bych nejprve si vyhledat barvu šátku, aby se mi líbil vzorem, aby se s barvou maminka cítila příjemně. Hlavní dvě skupiny šátků jsou elastické, tedy pružné a pevné, čili tkané. Elastické se zpravidla hodí pro první měsíce, tkané šátky pak na celé nosící období. Pak se zajímejte o další kritéria, jako je gramáž, způsob tkaní, příměsi, země původu, etické podmínky výroby, strojová či ruční výroba. Ideální je, pokud si maminka může šátek předem sama vyzkoušet.

Fyzioterapeutka Iva Gondeková

  • od roku 2011 poradkyně nošení pro rodiče
  • od roku 2016 trenérka školy nošení Die Trageschule®
  • v roce 2020 vydala knihu Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie


 

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Miminko, Praktické rady, Kojenec, Rodiče, Fyzioterapie, Maminka, Šátek, Nosič, Nošení, Fyzioterapeutka, JEN, DNA, Zdraví na Heureka.cz