[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ano, o nošení zájem roste. Maminky, které před lety první dítě nenosily, nebo by je to ani nenapadlo, dnes nosí třeba druhé nebo další dítě v šátku či nosítku. Žijeme v době znovuobjevování přínosů nošení v šátku pro zdraví miminka a hlavně pro vzájemný vztah mezi maminkou a dítětem. Stále více se rodiče zajímají o to, jak nosit miminko správně, protože je pro ně úlevou mít ho u sebe a přitom mít volné ruce. A hledají informace, jak to dělat správně, aby miminku neublížili.
Ještě nedávno jednoznačně platilo, že na první měsíce života jedině šátek poskytne nejlepší oporu tělíčku miminka, které si teprve vytváří svalstvo a samostatné držení. V posledních letech však již najdeme na trhu i nosítka uzpůsobená na nošení od narození, zpravidla od třech a půl kilogramu. Hlavní rozdíl mezi nosítkem a šátkem je v tom, že šátek je univerzální na celé nosící období, unese novorozence i předškoláka. Zatímco nosítko, ačkoli takzvaně rostoucí, musíme podle věku miminka pořizovat nové. Je třeba, aby se rodiče naučili pravidla nošení: nožičky v abdukčně-flekční pozici, látka nosítka či šátku drží miminko pevně tak, že nebalancuje, miminko je přiměřeně oblečené, aby bylo tepelné propojení mezi ním a maminkou nebo tatínkem. A je-li úvaz či nosítko oběma pohodlný, tak je pozice optimální.
Větší riziko špatného navázání mezi šátkem a nosítkem nevidím. Vždy záleží na zdravém rozumu maminky, na naladění se na miminko. Aby rozpoznala, zda je děťátku v šátku pohodlně a nemusí balancovat. Eventuálně je možné oslovit poradkyni nošení nebo vše konzultovat s fyzioterapeutem či pediatrem.
Ano, největší obavy jsou o páteř a kyčličky miminka a také o celkový psychomotorický vývoj v souvislosti s nošením. A rodiče se setkávají často s doporučením: "Noste jen na nejnutnější dobu." Domnívám se, že tato rada je vedena jen strachem bez podložených zdůvodnění. Mezi fyzioterapeuty, ortopedy, neurology či obecně lékaři najdeme velice odlišné názory na nošení v šátku, od úplného zatracení až po nadšené schvalování. Pokaždé je důležité, aby konkrétní mamince dávala rada či doporučení jejího ošetřujícího odborníka smysl. Pokud fyzioterapeut zdůvodní, proč nenosit a maminka tomu bude rozumět, ať se zařídí podle jeho rady. Pokud však přestane nosit ze strachu z autority, doporučuji vyhledat názor druhého odborníka.
Zastupuji ten názor, že pokud jsou dodržena správná pravidla šátkování, která jsem zmínila, není žádné omezení. Maminka může nosit v šátku či nosítku podle potřeby, známe miminka, která se v prvních měsících nosila téměř nonstop, 10 až 12 hodin denně, potřebovala zkrátka "donosit" a ve vyšším věku se u nich neprojevilo žádné onemocnění pohybového aparátu. Jiná miminka se v šátku nosí třeba 20 minut denně.
Jsem zastáncem toho, že při poškození zdravého vývoje miminka je třeba sledovat hlavně atmosféru v rodině, naladění s matkou, zkrátka pečlivě prozkoumat psychosomatické příčiny. Ano, setkáváme se i s případy, kdy nošení pomohlo psychomotorickému vývoji miminka. Díky tomu, že při nošení se děťátko uklidní, je stabilizované a je v harmonii s maminkou, a to je zdrojem samoléčicích sil. Rodiče ale potřebují vědět, jak mají nosit miminko správně, proto jsme vydali knihu Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie. Jsou zde informace pro odborníky i pro lékaře. Také již u nás působí školy nošení, takže je možné vyhledat profesionální poradkyni nošení, podobně jako laktační poradkyni.
Univerzální a nejoblíbenější úvaz od narození je kříž s kapsou uvnitř. Co se týká šátku, tak dnes je již převážná většina šátků určených na nošení miminek vysoce kvalitní. V podstatě nelze udělat ve výběru chybu. Doporučila bych nejprve si vyhledat barvu šátku, aby se mi líbil vzorem, aby se s barvou maminka cítila příjemně. Hlavní dvě skupiny šátků jsou elastické, tedy pružné a pevné, čili tkané. Elastické se zpravidla hodí pro první měsíce, tkané šátky pak na celé nosící období. Pak se zajímejte o další kritéria, jako je gramáž, způsob tkaní, příměsi, země původu, etické podmínky výroby, strojová či ruční výroba. Ideální je, pokud si maminka může šátek předem sama vyzkoušet.