Maminka.czŠikana

Dívku na Slovensku brutálně zbily děti: Poznali byste příznaky šikany? A kam se obrátit pro pomoc?

Tereza Víchová 10.  1.  2022
Zdroj: Istock
Dívku na Slovensku brutálně zbily děti: Poznali byste příznaky šikany? A kam se obrátit pro pomoc? | Zdroj: Istock
Děsivý případ násilí z minulého týdne, kdy na Slovensku skupina starších dětí násilím opila a poté zbila jedenáctiletou dívku, otřásl asi každým rodičem. Poznali byste, že má vaše dítě problém se spolužáky a že může být ať v psychickém, nebo třeba právě i fyzickém ohrožení? Jak se projevuje šikana a kam se obrátit - třeba i jen anonymně - pro radu?

Záběry mučené dívky její trýznitelé sdíleli na sociální síti a mnoho z nás je raději vidět nechce. Přimějí ale k zamyšlení, že něco tak nepředstavitelně otřesného se může dít. Ano, jde o extrém a ne každodenní situace. Ale kde končí škádlení a kde začíná problém? Jak nastavit hranici ve věcech, které si děti mají umět vyřídit samy a kdy zasáhnout? Požádali jsme odbornici o názor a tipy na užitečné stránky, které pomohou. 

VIDEO: Jedna fotka na Instagramu a spousta nenávisti...

Může se objevit všude

„Třída byla rozdělena na dvě skupiny. Údajně na 'lepší' a ty 'horší' holky - nás. 'Lepší' holky plivaly poslintané papírky po 'horších' holkách, nebo po nich házely různé předměty. Pár kluků se časem připojilo k těm 'lepším', svěřuje se jedna ze školaček na webu stop-sikane.cz. Pomluvy, vyřazování z party, posměch kvůli oblečení, sociálnímu statusu nebo třeba značce auta rodičů. Trvají dlouho a dlouho si jich také nikdo dospělý nemusí všimnout. Čísla jsou ale krutá: se šikanou se podle některých zdrojů setkává 85 % žáků.

Poznám ji? Zdaleka ne vždycky

„Nejtypičtějším příznakem šikany bývá náhlá uzavřenost, nechuť chodit do školy. Děti ji často maskují a vymlouvají se na nevolnosti, i když ty se mohou objevit také jako projev psychosomatiky,” shrnuje školní metodička prevence Mgr. Adriana Kališová. „Naopak se ale může objevit i náhlá útočnost a výbušnost. Jakákoliv změna a vybočení z normálu, která trvá delší dobu, je důvodem k zamyšlení. A většinou se nejedná o jednu věc, příznaků se objevuje více.”

Polovina dětí zažívá šikanu na sítích! Týká se to i vašeho dítěte?

Některé varovné signály šikany

Dítě například už nechce nosit rovnátka.

Nechce, aby ho rodiče vozili do školy autem. 

Mluví o tom, že chce vyrůst, zhubnout…

Je často nemocné.

„Utíká” do světa fantazie.

Další nápadnou změnou, kterou zpravidla rodiče zaregistrují, je zhoršení školního prospěchu. Jde o průvodní jev chronického stresu, jemuž je dítě vystaveno. Pochopitelně se takové zhoršení projeví nejprve v náročnějších předmětech, jako jsou jazyky a matematika. A i pozorný rodič může situaci chybně vyhodnotit. Dítě se zhorší v matematice, před odchodem do školy si stěžuje na bolest břicha – bojí se asi zkoušení. Přitom oba příznaky – jak zhoršení prospěchu, tak strach ze školy – mohou svědčit právě o šikaně, vysvětluje se na webu stop-sikane.cz.

Kam se obrátit pro pomoc

Nenech to být https://www.nntb.cz/skoly 

Web vznikl pod záštitou ministerstva školství. Jde o online schránku důvěry, kterou může využít žák, rodič, učitel, či provozní zaměstnanec. Anonymně tak upozornit na jakýkoliv problém a usnadnit tak škole jeho řešení. 

Stop šikaně https://www.stop-sikane.cz

Nadační fond, jehož primárním cílem je ukázat, že šikana opravdu není normální součástí společenského života, její oběti si často nesou vážné následky po celý život, a je tedy nezbytné s tímto problémem bojovat všemi dostupnými prostředky. 

Linka ztracené dítě https://linkaztracenedite.cz

Zabývá se problematikou ohrožených dětí. Do ČR uvedla evropskou krizovou linku 116 000 pro rodiny, příbuzné, pedagogy a zainteresovanou veřejnost. Odborníci oživili také myšlenku jednotného čísla 116 123, kde poskytují první psychickou pomoc pro dospělé.

Rodičovská linka https://www.rodicovskalinka.cz

Z celé ČR se na ni mohou obrátit rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové, všichni dospělí, kteří mají starost o děti. Nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.

VIDEO: Jak se bránit šikaně? Tady jsou tipy

Témata: Rodiče, Školák, Instagram, Chování a vztahy, Šikana, Školy, Dívka, Česká republika, Příznaky, Rada, Slovensko, Nadační fond, Násilí, Děti
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tereza Ramba pojmenovala dceru netradičně. Které další známé maminky se při výběru jmen nedržely klasiky?
Formánková Simona
Miminko
Buďte připravená na všechno! 12 věcí, které vám o novorozenci neřekli
Rothová Regina
Zdraví
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod