Maminka.czMaminka roku

Divokou kartu má blogerka Marcela: Píšu o pěstounství, že má velký smysl

22. 6. 2020
Psát jsem začala v roce 2013, v době, kdy jsme s manželem procházeli přípravou na přechodné pěstounství. Součástí přípravy je vyrovnávání se s minulostí a já zjistila, že mi pomáhá vypsat se, říká blogerka Marcela Tobiášová.

Psala jsem tenkrát na blogu iDNES a brzy se mi dařilo být často na titulce a mít hodně čtenářů. Naučila jsem se nerozčilovat se nad negativními komentáři a po čase jsem dokázala odhadnout, co zaujme a co vzbudí diskusi.

Psala jsem to, co jsem žila – tedy i příběhy dětí, které jsme přijali do přechodné pěstounské péče. Být přechodným pěstounem v té době znamenalo čelit spoustě předsudků, někteří politici nás používali jako odstrašující případ toho, kam se naše společnost žene.

Hlasovat pro MAMINKU ROKU 2020 můžete TADY

Snažila jsem se vysvětlovat, kdo jsme a jaký má naše práce smysl, a postupně jsem se dostávala do povědomí čtenářů, jiných pěstounů, různých organizací i odpůrců pěstounské péče. Překvapilo mě, že tak samozřejmá věc, jako je dítě v rodině, vlastně vůbec není samozřejmá.

Divokou kartu má hrdinka Hana. Její trojčata se narodila předčasně

Potkala jsem se s řediteli kojeneckých ústavů, kteří dodnes tvrdí, že miminko do půlroku nepotřebuje nic jiného než přebalování a krmení v přesný čas. Poznala jsem svět dětských domovů, zneužívaných a týraných dětí. A slyšela přední političku, lékařku, jak mluví o dětech, které se do rodin prostě nehodí. O dětech s nějakým handicapem, o dětech drogově závislých rodičů a o dětech jiného etnika, které podle ní neodpovídají kritériím dětí patřících do rodin.

Profil Marcely najdete TADY

Podařilo se mi podpořit další pěstouny, aby o sobě začali otevřeně mluvit. Po nějaké době jsme si s manželem nechali v dlouhodobé péči dvě děti, pro které stát nenašel jinou rodinu, a po roce jsme k nim přijali i jejich sestřičku. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v našem životě. Jsem o dvacet pět let starší, než jsem byla v době své první rodičovské dovolené, a řadu věcí ve výchově dětí vidím jinak.

Marcela Tobiášová, marcelatobi.eu

Snažím se být inspirací pro všechny ženy včetně starších maminek a maminek adoptivních a pěstounských. S mužem máme tři dospělé děti a několik let jsme byli přechodnými pěstouny. 

Píšu o našem životě, o cestování, o domácí škole, o všech svých dětech, kterých je šest, o manželství, o tom, jak si někdy připadám úplně nemožná, a samozřejmě se dál a intenzivně věnuji tématu náhradní rodinné péče u nás. Psaní mám hlavně jako terapii, pomáhá mi smířit se sama se sebou, poskládat si v sobě myšlenky. To, že jím inspiruju druhé, je pro mě bonus navíc. 

Maminka roku 2020: Podívejte se na průběžné pořadí. Které soutěžící vedou?
Témata: Maminka roku 2020, Maminka blogerka, Děti, Blogerka, Marcela Tobiášová, Velký smysl, IDnes, Přechodný pěstoun, Péče, Divoká karta, Pěstounství, Odhad, Pěstoun

Mohlo by vás zajímat
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita

Horoskopy

Panna Milé Panny, váš život je nyní jako na houpačce. S pracovním světem jste nadmíru spokojení, ale trvalý…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Šarlota, Zoe, Charlotte

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné