[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Do češtiny se Blue Monday překládá jako nešťastné, chmurné nebo taky smolné pondělí. Ve skutečnosti se jedná o uměle vytvořený termín, za kterým stojí psycholog Cliff Arnall. (Rovnici, podle které nejdepresivnější den v roce spočítal, najdete na Wikipedii.) Až později se ukázalo, že Blue Monday vznikl na zakázku cestovní kanceláře, která se v nevlídném počasí snažila prodat zájezdy do exotiky. Jenže veřejnost přijala termín za svůj – v lednu se totiž spousta z nás cítí pod psa. Dobrá zpráva ale je, že s tím můžeme pracovat.
Marketingové nástroje stranou, něco do sebe tvrzení o tomto lednovém termínu má. Dny jsou už moc dlouho moc krátké, soukat sebe i dítě do zimních vrstev nám leze krkem a do sluníčka taaaak daleko... A do toho zase pondělí, že ano. V takovém rozpoložení se mateřský stereotyp zvládá prostě hůř. A začínáme si stěžovat. Nebo hůř – už si ani nestěžujeme a snažíme se to vydržet. A emoce takhle dušené a kvašené pracují v nás a bohužel i proti nám.
„Potlačené emoce jsou to nejhorší, co v sobě můžete nosit. Ty stojí u kořenů všech psychických neduhů od úzkosti, panických záchvatů přes depresi až po závislosti či obsedantně kompulzivní chování,“ varuje terapeutka Markéta Blažená. „Dušených a kvasících emocí si navíc neseme všichni pěknou nálož už z dětství a dospívání. A místo abychom je upouštěli, tak si k nim takhle přidáváme.“
Samozřejmě víme, že nikdo nemá rád lidi, kteří si stěžují. Navíc mateřství má v sobě cejch sebeobětování, snahu to dušení se ve vlastní šťávě vydržet. A tak se zaťatými zuby myslíme pozitivně. To je totiž trend posledních let. Jenže „pozitivní myšlení" je na tohle dost chabá náplast. A navrch zas další nárok na sebe („musím myslet pozitivně“), který nesplníme – a jsme kvůli tomu na sebe naštvané.
Takže jestli vám mozek obsazují negativní (často i negativní mateřské, však to známe) myšlenky, za které se třeba i stydíte, má pro vás Markéta Blažená vzkaz: „Naučte se zacházet se svými pocity, emočními stavy, myšlenkami, případně i tělesnými projevy. Ano, někdy je to opravdu umění, postarat se o všechny složky své bytosti tak, aby nám bylo dobře. Rozpoznejte i svoje potřeby a naučte se je naplňovat. To omleté, ale navždycky platné a užitečné ‚mít se ráda taková, jaká jsem‘.“
A rovnou má pro vás pět základních postupů, jak na tom zapracovat.
1. Nestyďte se za své emoce a myšlenky. Hlavně ne před sebou. Máte je, jsou vaše, a dokud je budete potlačovat a spílat si, že je máte, nic se nezmění. Musíte je přijmout, v tuto chvíli jsou vaší součástí. Vlídně je přijmout! Teprve pak se s nimi dá začít pracovat.
2. Zastavte spirálu negativního myšlení. Buďte laskavá k svému strašlivě přísnému vnitřnímu soudci a přestaňte na něm být závislá. Pomalu se tak začne rozpouštět potřeba lpění na podvědomých přesvědčeních a programech, na tom, že musíte „nějak“ být a „správně“ to mateřství dělat. Nemusíte.
3. Vsaďte na svou intuici. Přestaňte jet na výkon a porovnávat se. Tím se uvolní prostor pro intuitivní žití. Matka nepotřebuje příručky, rady kamarádek nebo kritiku od své vlastní matky. K mateřství stačí intuice. Pak je to skvělá jízda a užíváte si každou minutu.
4. Plňte si své potřeby. Vyhraďte si každý den půlhodinku jen na sebe, úplně vypněte, lehněte si, relaxujte, prodýchejte se. Zkuste místo „pozitivního myšlení“ a potřeby něčeho dosáhnout taky jednou nemyslet na nic – nebo myslet na něco hezkého.
5. Buďte k sobě všímavá. Dnes tak populární mindfulness nabízí nejsnadnější a nejdostupnější techniky a nástroje seberegulace. Vřele doporučuji najít si základní on-line kurz všímavosti: během pár týdnů se naučíte být vlídná a soucitná sama k sobě, pozorovat sebe, své myšlenky, pocity, emoce, tělesné projevy. A budete vědět, jak s nimi pracovat. Jak se skrze dech a tělo kotvit do přítomného okamžiku a jak si ho užívat.
Více na marketa-blazena.cz
Kradou vám nepříjemné pocity vaši radost z mateřství? Aplikace Kogito učí ženy hledat a ovládnout negativní myšlenky, které roztáčejí spirálu úzkosti a smutku. Projekt podporuje zpěvačka Iva Frühlingová, která po porodu bojovala s panickými atakami.
„To vy držíte tu svítilnu, a kdo drží svítilnu, reguluje pozornost," apeluje na posluchače nizozemský psycholog Hug Alberts ve svém mezinárodním Kurzu všímavosti on-line. Kurz mindfulness pro začátečníky je dostupný zdarma na joga-online.cz a má 9 lekcí v angličtině s českými titulky.
„Malé změny, velké výsledky“ – to je motto mezinárodního bestselleru Atomové návyky od Jamese Cleara, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů. Razí myšlenku, že malé „atomární“ krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv. Heslo proto zní: "Každý den o procento lepší než ten předešlý."
pondělí 20. ledna 2025
pondělí 19. ledna 2026
pondělí 18. ledna 2027
pondělí 17. ledna 2028
pondělí 15. ledna 2029
pondělí 21. ledna 2030