Maminka.czDeprese

Dnes je Blue Monday – nejdepresivnější den roku! Terapeutka radí, jak vymést z hlavy negativní myšlenky

Lenka Brožová 16.  1.  2023
Třetí pondělí v lednu má pověst nejdepresivnějšího dne v roce. Vánoce za námi, daňové přiznání před námi, léto v nedohlednu a novoroční předsevzetí začínají brát za své... Vkrádají se vám do mozku podobně negativní myšlenky? Máme pro vás pět terapeutických strategií, které vám je šupem vyženou z hlavy. A k tomu tipy na on-line pomocníky, které se zase osvědčily nám v redakci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do češtiny se Blue Monday překládá jako nešťastné, chmurné nebo taky smolné pondělí. Ve skutečnosti se jedná o uměle vytvořený termín, za kterým stojí psycholog Cliff Arnall. (Rovnici, podle které nejdepresivnější den v roce spočítal, najdete na Wikipedii.) Až později se ukázalo, že Blue Monday vznikl na zakázku cestovní kanceláře, která se v nevlídném počasí snažila prodat zájezdy do exotiky. Jenže veřejnost přijala termín za svůj – v lednu se totiž spousta z nás cítí pod psa. Dobrá zpráva ale je, že s tím můžeme pracovat.

VIDEO: Blue Monday - Jak se mu vyhnout?

Hoď do toho pár emocí, přiklop a nech dusit

Marketingové nástroje stranou, něco do sebe tvrzení o tomto lednovém termínu má. Dny jsou už moc dlouho moc krátké, soukat sebe i dítě do zimních vrstev nám leze krkem a do sluníčka taaaak daleko... A do toho zase pondělí, že ano. V takovém rozpoložení se mateřský stereotyp zvládá prostě hůř. A začínáme si stěžovat. Nebo hůř – už si ani nestěžujeme a snažíme se to vydržet. A emoce takhle dušené a kvašené pracují v nás a bohužel i proti nám. 

„Potlačené emoce jsou to nejhorší, co v sobě můžete nosit. Ty stojí u kořenů všech psychických neduhů od úzkosti, panických záchvatů přes depresi až po závislosti či obsedantně kompulzivní chování,“ varuje terapeutka Markéta Blažená (marketa-blazena.cz). „Dušených a kvasících emocí si navíc neseme všichni pěknou nálož už z dětství a dospívání. A místo abychom je upouštěli, tak si k nim takhle přidáváme.“

Hrozí vám poporodní deprese? Otestujte se!

Nemusíte být pozitivní za každou cenu

Samozřejmě víme, že nikdo nemá rád lidi, kteří si stěžují. Navíc mateřství má v sobě cejch sebeobětování, snahu to dušení se ve vlastní šťávě vydržet. A tak se zaťatými zuby myslíme pozitivně. To je totiž trend posledních let. Jenže „pozitivní“ myšlení je na tohle dost chabá náplast. A navrch zas další nárok na sebe („musím myslet pozitivně“), který nesplníme, a jsme kvůli tomu na sebe naštvané.

Takže jestli vám mozek obsazují negativní (často i negativní mateřské, však to známe) myšlenky, za které se třeba i stydíte, má pro vás Markéta Blažená vzkaz: „Naučte se zacházet se svými pocity, emočními stavy, myšlenkami, případně i tělesnými projevy. Ano, někdy je to opravdu umění, postarat se o všechny složky své bytosti tak, aby nám bylo dobře. Rozpoznejte i svoje potřeby a naučte se je naplňovat. To omleté, ale navždycky platné a užitečné ‚mít se ráda taková, jaká jsem‘.“

A rovnou má pro vás pět základních postupů, jak na tom zapracovat.

5 strategií, jak se stát paní své MATEŘSKÉ hlavy

1. Nestyďte se za své emoce a myšlenky. Hlavně ne před sebou. Máte je, jsou vaše, a dokud je budete potlačovat a spílat si, že je máte, nic se nezmění. Musíte je přijmout, v tuto chvíli jsou vaší součástí. Vlídně je přijmout! Teprve pak se s nimi dá začít pracovat.

2. Zastavte spirálu negativního myšlení. Buďte laskavá k tomu svému strašlivě přísnému vnitřnímu soudci a přestaňte na něm být závislá. Pomalu se tak začne rozpouštět potřeba lpění na podvědomých přesvědčeních a programech, na tom, že musím „nějak“ být a „správně“ to mateřství dělat. Nemusíte.

3. Vsaďte na svou intuici. Přestaňte jet na výkon a porovnávat se. Tím se uvolní prostor pro intuitivní žití. Matka nepotřebuje příručky, rady kamarádek nebo kritiku od své vlastní matky. K mateřství stačí intuice. Pak je to skvělá jízda a užíváte si každou minutu.

4. Plňte si své potřeby. Vyhraďte si každý den půlhodinku jen na sebe, úplně vypněte, lehněte si, relaxujte, prodýchejte se. Zkuste místo „pozitivního myšlení“ a potřeby něčeho dosáhnout taky jednou nemyslet na nic – nebo myslet na něco hezkého.

5. Buďte k sobě všímavá. Dnes tak populární mindfulness nabízí nejsnadnější a nejdostupnější techniky a nástroje seberegulace. Vřele doporučuji najít si základní on-line kurz všímavosti: během pár týdnů se naučíte být vlídná a soucitná sama k sobě, pozorovat sebe, své myšlenky, pocity, emoce, tělesné projevy. A jak s nimi pracovat. Jak se skrze dech a tělo kotvit do přítomného okamžiku a jak si ho užívat.

Více na marketa-blazena.cz

MATKA V KLIDU aneb on-line pomocníci pro vaši duševní pohodu. Vyzkoušeno redakcí!

APLIKACE PRO DUŠEVNÍ HYGIENU

Klepněte pro větší obrázek

Kradou vám nepříjemné pocity vaši radost z mateřství? Aplikace Kogito učí ženy hledat a ovládnout negativní myšlenky, které roztáčejí spirálu úzkosti a smutku. Projekt podporuje zpěvačka Iva Frühlingová, která po porodu bojovala s panickými atakami.

ON-LINE KURZ VŠÍMAVOSTI K SOBĚ SAMÉ

Klepněte pro větší obrázek

„To vy držíte tu svítilnu, a kdo drží svítilnu, reguluje pozornost," apeluje na posluchače nizozemský psycholog Hug Alberts ve svém mezinárodním Kurzu všímavosti on-line. Kurz mindfulness pro začátečníky je dostupný zdarma na joga-online.cz a má 9 lekcí v angličtině s českými titulky.

AUDIO KNIHA O MALÝCH ZMĚNÁCH A VELKÝCH VÝSLEDCÍCH

Klepněte pro větší obrázek

„Malé změny, velké výsledky“ – to je motto mezinárodního bestselleru Atomové návyky od Jamese Cleara, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů. Razí myšlenku, že malé „atomární“ krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv. Heslo proto zní: "Každý den o procento lepší než ten předešlý."

PODCAST O PRUDCE HOŘLAVÝCH MATKÁCH

Klepněte pro větší obrázek

Co je to vyhoření matek na mateřské? Týká se mě to? Jak to poznat u sebe nebo u svých blízkých? A hlavně – jak tomu předcházet? Tyto otázky probírá s psycholožkou a porodní asistentkou Kristinou Neubertovou Zemánkovou autorka podcastu Rozkvět ženy Jana Urbánková.

Kdy nás čeká Blue Monday v dalších letech?

pondělí 16. ledna 2023

pondělí 15. ledna 2024

pondělí 20. ledna 2025

pondělí 19. ledna 2026

pondělí 18. ledna 2027

pondělí 17. ledna 2028

pondělí 15. ledna 2029

pondělí 21. ledna 2030

Témata: Praktické rady, Mateřství, Psychika, Emoce, Deprese, úzkost, duševní porucha, Den roku, Terapeutka, Negativní myšlenka, Strategie, Daňové přiznání, Myšlenka, Wikipedia, Cliff, Klid, Svit
Mohlo by vás zajímat