Maminka.czDownův syndrom

Dnes je ponožkový den. Každý rok se v Česku narodí přibližně 50 dětí s Downovým syndromem

vas 21.  3.  2025
Downům syndrom je genetická porucha, která je odhalitelná již z jednoduchého krevního testu matky. Na problematiku upozorňuje i Světový den Downova syndromu, který se připomíná právě dnes, 21. března. K jeho symbolům patří i tzv. ponožková výzva – stačí si vzít na každou nohu jinou ponožku a vyjádřit tak podporu lidem s touto poruchou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Downův syndrom je způsoben náhodnými genetickými změnami. Za jedinou prokázanou souvislost zvyšující pravděpodobnost výskytu se považuje věk rodičů. U otce je to nad 50 let, u matky je riziko už v mnohem nižším věku. „Do 30 let věku matky je riziko narození dítěte s Downovým syndromem asi 1 : 800, riziko u maminky, které bude v době porodu 35 let, se zvyšuje na 1 z 360, ve věku 40 let je to již 1 ze 100,“ vysvětluje gynekolog Aleš Prokopenko.

Ze statistik vyplývá, že na každých 800 až 1000 dětí připadá jedno dítě s Downovým syndromem. Ročně se v Česku narodí asi 50 dětí s touto poruchou, celosvětově je to pak asi 100 tisíc novorozenců. „Ve 12. týdnu těhotenství se vyskytne porucha počtu chromozomů přibližně u jednoho z 500 těhotenství,“ upozorňuje doktorka Martina Putzová, molekulární genetička z Bioptické laboratoře v Plzni.

Síla mateřské lásky: Narodila se jí dcera s Downovým syndromem, pak se rozhodla adoptovat další dítě s touto poruchou

Genetické vady poznají lékaři z krevních testů

Těhotné ženy ve vyšším věku podstupovaly test na Downův syndrom – amniocentézu, tedy odebrání plodové vody matky z břicha. Při tomto zákroku ale hrozí nitroděložní infekce nebo dokonce potrat, proto vědci přišli s mnohem spolehlivější metodou, jak nemoc odhalit. Totiž z krve matky. „Panorama test dokáže díky unikátní technologii jen z malého vzorku krve matky odlišit její DNA od volné DNA dítěte, což mu zaručuje úspěšnost vyšší než 99,9 %. Navíc má ze všech podobných vyšetření nejnižší falešnou pozitivitu i negativitu,“ vysvětluje doktorka Putzová.

Ponožková výzva 

Lidé s touto vadou bývají mentálně a tělesně postižení. Mají charakteristické rysy, jako jsou třeba šikmé oči, menší hlava a širší krk. Obvykle mají i špatnou funkci imunitního systému a jsou náchylní k nemocem, jako jsou srdeční vady nebo epilepsie. Díky lékařské péči a začleňování do společnosti se nyní již dožívají více než 50 let.

Podporu jim můžete projevit i tak, že se zapojíte do Ponožkové výzvy probíhající 21. března na Světový den Downova syndromu. Stačí, když si vezmete na každou nohu jinou ponožku. „Cílem akce je zvýšit povědomí o lidech s Downovým syndromem a o jejich zapojení do společnosti,“ píše na svých stránkách organizace Down Syndrom CZ, která výzvu vyhlásila.

Madlenka se narodila s Downovým syndromem. Dnes je úspěšnou sportovkyní a sbírá medaile

Proč zrovna ponožky?

Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má právě tvar ponožky. Stejně tak i datum 21. března bylo zvoleno symbolicky. Každá buňka lidí s Downovým syndromem totiž obsahuje tři 21. chromozomy namísto dvou.

VIDEO:  Zázrak Blesku - Markéta

Témata: Matka, Postižení, Genetika, Vývojové vady, testování, Downův syndrom, vrozená vývojová vada, Věk, Martina Putzová, Krevní test, Světový den, Česká republika, Výzva, Aleš Prokopenko, Test, Genetická porucha, Plzeň, Bioptická laboratoř, Porucha