[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kdo jiný by měl napsat pojednání o tom nevyzpytatelném žlutém míči na obloze, který s našimi těly dělá takové divy, než já? Ano, patřím totiž mezi ty senzitivnější jedince, kteří vliv Měsíce cítí každý měsíc. Už se nemusím dívat ani na oblohu, ani do kalendáře, kde je u číslovky a dne znázorněno to malé kolečko. Moje tělo totiž vysílá „varovné“ signály už den před úplňkem…
PMS je proti tomu slabý čajíček. O mé úplňkové přecitlivělosti ví už i naše roční fena labradora, která ji ale (jakožto jediný člen rodiny) kvituje celkem s nadšením – neustále ji totiž všelijak ňuchňám, svěřuju jí kdeco (dokonce i plány z pracovních porad!), jsem kontaktní víc než kdy jindy. O občasných slzách v jejím kožichu nemluvě, o migrénách, které přicházejí s úplňkem s železnou pravidelností, to platí jakbysmet. A kvalitní spánek za hluboké úplňkové noci? Opravdu nehrozí.
VIDEO: Na co si dávat pozor a co bychom neměli dělat během úplňků v roce 2023?
Protože jablka skutečně nepadají daleko od stromů, něco z mé citlivosti podědil i můj syn. Ten má radary zaměřené pro změnu na novoluní, což je zase opačná fáze měsíce. Neklid, přecitlivělost, buzení se v noci, celková otrávenost – to jsou zase jeho měsíční strasti. Ještě že absolutně nic o úplňku ani o novoluní neví náš táta…
„Pokud si maminky píšou spánkový deník, zjistí, že u dětí se několik dní před úplňkem i po něm spánek skutečně mění. Díky tomu vědí, že je to ‚externí‘ záležitost, která přejde. Stejné je to pak i s velkou úlevou při uspávání. Existují ale i děti, které během úplňku spí lépe než v jiné dny, nebo děti, které výrazněji reagují na novoluní,“ říká MUDr. Magdalena Danielová, neuroložka, která se zabývá dětským spánkem přes sedm let. Za tu dobu odpozorovala vlivy, které ho zhoršují. Správně – úplněk je jedním z nich.
Jak se spí při úplňku?
Jak zvládnout úplněk v dobré fyzické i psychické kondici?
Co může pomoct?
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se