Maminka.czMaminka v porodnici

Dnešní doba je uspěchaná, ale při porodu je nutné obrnit se trpělivostí, říká primář příbramské porodnice

Vanda Stöckbauerová 25.  1.  2024
V rámci seriálu Maminka v porodnici jsme si povídali s primářem příbramské porodnice MUDr. Petrem Chudáčkem. Jak se během jeho praxe změnilo české porodnictví? V čem je dobrý rajský plyn? A proč mít při sepisování porodních přání v záloze i plán B?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Začnu oblíbenou otázkou. Jak se podle vás změnilo české porodnictví?

Já jsem v praxi 29 let, takže od doby mého nástupu v roce 1995 se změnilo hodně. Myslím si, že hnutí za přirozený porod mělo velký dopad a změnily se přístup a chování mnoha porodníků i porodních asistentek. Řada porodních přání je už dnes standardní věc, kterou porodnice nabízí. Už je skoro zbytečné to vypisovat. Myslím si, že nejdůležitější je vzájemný dialog. My posloucháme těhotné ženy, ale ony by měly poslouchat i nás a společně bychom se měli domluvit na nějakém postupu. Když žena nechce určitou věc, měla by vědět, co chce. To je často zeď, na kterou narážíme. Když pacientka odmítá něco, co jí nabízíme, ale vlastně vůbec neví, proč to nechce a co vlastně chce... Vždy by to mělo být o dialogu.

VIDEO: Vyvolávaný porod: Jaké metody se používají a bolí víc, než porod přirozený? 

Když mluvíme o porodních přáních... Je něco, co v příbramské porodnici neakceptujete?

Vždycky jsem razil krédo, že se dokážeme se všemi domluvit. Ale přece jen tu máme nepodkročitelná minima, a to je vyšetření při příjmu do porodnice. Jsou to monitorování plodu kardiotokografem, monitorování ozev, protože moc dobře víme, že k fatálním komplikacím může dojít až ve druhé době porodní, kdy se v podstatě jenom poslouchají ozvy uchem. Takže aspoň chceme tu sondu přiložit a rozlišit, co je puls matky a co je puls dítěte. To je pro nás enormně důležité.

Myslíte, že moderní přístupy mají už ve všech porodnicích?

Myslím, že naprostá většina porodnic už mluví stejným nebo velmi podobným jazykem. Ale samozřejmě záleží na lidech. Hodně důležitý je duch celého týmu. Aby se konzultovaly věci, které se povedly, a i ty, které se nepovedly. A pak se nastavila určitá opatření. To je týmová práce a v porodnictví je velmi důležitá.

Jaký máte názor na ambulantní porody?  

Když je všechno v pořádku, tak z pohledu porodníka – proč ne? Ale je to spíš o novorozenci. A zase je potřeba poslouchat neonatologa a nechat si od něj říct, jestli by se po porodu nemělo počkat do rána aspoň 12 hodin nebo 24 hodin. A pak to přehodnotit. Ano, taky žena může po porodu začít krvácet, ale to pak většinou dojede zpět do nemocnice. Ale u dítěte je to těžší. Pro rodiče je těžké poznat, že vzniká zásadní problém, a pak jde o čas. A z pohledu rodičky je potřeba si uvědomit ještě jednu věc. Porodem novorozence to nekončí. Musí se porodit ještě placenta a tam někdy taky nastávají komplikace. Některé placenty nejsou úplně v pořádku. Můžou nastat komplikace z důvodů nemoci matky, vyššího věku, odlučování placenty, krvácení, jsou tam třeba nějaká rezidua, někdy to končí velmi vážným krvácením. I když se placenta porodila, stále se ještě může něco přihodit…

Jak se těhotné ženy mohou na porod připravit?

Myslím si, že je důležité, aby šly do toho s otevřenou hlavou, aby řekly svůj názor a přání, ale aby si nenastavily očekávání moc vysoko. Podobně jako v jiných situacích v životě, jakmile si nastaví očekávání strašně vysoko, nebudou spokojené. Když si řeknou "ano, chci porodit, chci mít zdravé miminko", tak je to lepší. Když nám ženy posílají sáhodlouhá přání k porodu potvrzená od právníka, tak to samo o sobě svědčí o tom, že to není úplně v pořádku. Jdou do toho a priori s averzí. Pak to nemůže být dobré. Je potřeba se domluvit o určitých věcech a poslouchat i druhou stranu. Už Michel Odent, průkopník přirozeného porodu, mluvil o tom, že žena u porodu musí úplně odstřihnout mozkovou kůru, že musí poslouchat své tělo. A v tomto je docela dobrý rajský plyn. Když to ženu bolí, je úzkostná nebo má strach, tak rajský plyn funguje velmi dobře.

Takže rajský plyn tu používáte. Máte s ním jen dobré zkušenosti?

Používáme ho hodně, je výborný na tu závěrečnou fázi, když už je pozdě nebo je zbytečné dávat epidurál. Funguje to právě na chvíle, kdy má žena velké bolesti. Velmi často tehdy, když rodičky zkusí rajský plyn, už na něm zůstanou a epidurál ani nechtějí. Dá se to použít potom i na rozsáhlejší šití porodních poranění.

Když jsme byli v porodnici v Chomutově, tak mi tam pan primář Zeman říkal, že rajský plyn nepoužívají, protože se při dýchání uvolňuje do okolí a jeho dlouhodobé expozici je vystaven personál…

My tu všude máme vzduchotechniku, to je další velký bonus. Na všech pokojích a ve všech prostorech, i na sálech, je vzduch odsáván, přivádí se čerstvý vzduch. Například v Británii se rajský plyn používal odpradávna v porodnictví, mají tam na něj i rozvody. Používá se i v pediatrii.

Maminka v porodnici Příbram: Individualizovaná péče, vaginální porody po císařských řezech, stravování formou bufetu

Asi také hodně záleží i na množství rajského plynu…

Ano, pro řadu lidí je to velmi příjemná věc. Někdy se stane, že to pak ženy nechtějí dát z ruky, že se jim to strašně líbí. A dokonce i partner u porodu to chce zkusit. To jsou pak úsměvné scény. Myslím, že to hodně pomůže na určité fáze porodu. Nemělo by to samozřejmě trvat 10 hodin, ale když to hodně bolí v závěru porodu... Nebo na nepříjemné šití po porodu. Takže pro tyto případy se toho určitě nebát. Zkusit to a překonat to prvotní točení hlavy. Ten nepříjemný nástup. A pak většinou to v naprosté většině sedne výborně, že není potřeba už používat cokoliv jiného. Ve směsi je 50 % kyslíku, takže i pro plod je to bezpečné. Ale není to levná věc, máme to samozřejmě za poplatek. Když si vzpomenu, jak jsem v porodnictví začínal, vidím ten obrovský rozdíl. Dříve třeba z deseti anesteziologů uměl píchnout epidurální analgezii jen jeden. A když tento lékař v noci nesloužil, tak se zkoušely na bolest různé poměrně silné analgetické směsi. A dávaly se paušálně. Rodičky byly úplně zbytečně utlumené. A mě jako mladého porodníka trápilo, jak ženy křičí bolestí, že jsem jim nedokázal pomoct. To se radikálně změnilo. Dnes umí epidurální analgezii aplikovat každý anesteziolog, je to běžná věc. Navíc máme k dispozici rajský plyn a další modernější léky. Je to úplně jinde...

Co v rámci psychické přípravy na porod ženám ještě pomáhá?

Jak už jsem zmínil, je důležité mít otevřenou hlavu. Když ženy píšou porodní přání, měly by mít v záloze i plán B. Já bych chtěla tohle, ale když to půjde a nebude tam komplikace, tak tohle. Zbytečně mi kardiotokograf nenatáčejte, když to nebude nutné... A psychicky se připravit na to, že porod zkrátka bolí… A třeba si říct: „Nebudu chtít nic na bolest, ale kdybych to náhodou nedávala, tak zkusím třeba rajský plyn a uvidím.“ To je důležité, lepší než si striktně říct, že „nic nechci“. A pak je stěžejní obrnit se trpělivostí. My jsme trpěliví, ale leckdy ten pár trpělivost ztrácí. Někdy rodička je utrápená a její manžel, který třeba 20 hodin nespí, taky. Najednou už by to chtěli mít za sebou, a my jsme pořád „nepříjemně trpěliví". To je další věc, kterou si musí každý uvědomit, že porod často trvá dlouho. Dneska je doba uspěchaná. Řada lidí nechce čekat, chtějí mít všechno hned. A tenhle přístup rozhodně nepatří do porodnice, tam se musí čekat.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Petr Chudáček
VIDEO: Rodící žena už je klientka, ne pacientka: Co jí v porodnici nabízejí navíc?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Rozhovor, Porodnice, Bolest, Placenta, Chomutov, Příbram, Trpělivost, Zeman, Velká Británie, Petr Chudáček, Porodnictví, Primář, Michel Odent, Přání, Plyn