Maminka.czČasopis Maminka

Dnešnímu cvičení nazdaaaar! Zdar! Tipy, jak vést děti ke zdravému pohybu

Tereza Víchová 23.  5.  2022
Pamatujete modré trenky a „jarmilky” na nohou? Možná to jsou úsměvné vzpomínky, ale oni ti pánové Tyrš a Fügner věděli, co dělají. Základní pohybová všestrannost je dodnes sokolskou doménou, jen má moderní kabátek. Přinášíme vám tipy, jak děti odmalička vést, aby se zdravě hýbaly.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Někteří rodiče doufají, že doma budou mít dalšího Jágra, Rosického nebo Šafářovou. Vybrat ten správný sport tak zkoušejí už ve věku čtyř let dítěte. Není výjimkou, že vám pak v nějakém oddíle řeknou: „Sedm? To už je k nám na začátky starý…“ Kolik těch Jágrů ale udělá třeba kotrmelec dozadu nebo přejde po kladině?

Pohyb je pro nás hračka

Novodobí sokolové se naštěstí nevzdali. Například Kateřina Pokorná, fyzioterapeutka a lektorka ústeckého Sokola, točí se svou dcerkou Magdalenkou na YouTube videa, kde společně ukazují, že zařadit pohyb do všedního dne je vlastně velká a přínosná legrace. No schválně, napadlo by vás cvičit při úklidu nebo čištění zubů? „Cvičením rozvíjíme základní pohybové dovednosti. U předškolních dětí se zlepšuje hrubá motorika, což je základní stavební kámen pro motoriku jemnou,“ vysvětluje Kateřina Pokorná. Jinak řečeno, jestli bude dítě v první třídě šikovné s tužkou, můžete ovlivnit třeba právě veselou a sportovní procházkou ze školky. Za nejdůležitější přitom považuje pravidelnost, rituály a režim. Stejná cesta ze školky každý den? Super, protože znáte všechny obrubníky a praskliny v chodníku, na kterých si zacvičíte.

Samozřejmě dbejte i na odpočinek, dítě by se nemělo přetěžovat. Cviky by měly být jednoduché na provedení. A co je do třetice zásadní? Děti by měly vidět sportovat i nás, rodiče. My jsme pro ně největší motivací. „Cviky, které zařadíme do běžného dne, mají vliv na celkové držení těla, hluboký stabilizační systém, zlepšují koordinaci, rovnováhu, postřeh,“ dodává lektorka. Co víc si přát? Pojďte do toho s námi!

premium

V článku také najdete

Oblékání formou zábavy

Hrátky s koštětem

Využijte cestu ze školy, na nákup, k babičce...

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz na zkoušku za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Děti a sport, Cvičení, Pohyb, Lego, Kateřina P, Zdar, Šafářová, YouTube, Tyrš, Jágr, Hračky, Obrubník, Tip
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy