Maminka.czGynekologie a porodnictví (poradna)

Do bazénu s břichem? Pozor na příliš teplou vodu a na vířivku, radí lékař

Simona Procházková 1.  5.  2019
O tom, že plavání je skvělé a přináší našemu tělu celou řadu (nejen) zdravotních benefitů, není třeba pochybovat. Jenže jak je to v případě nastávajících maminek? Co by si měly hlídat, kdy se mít na pozoru a čemu se v každém případě vyhnout? Poradí MUDr. Petr Holba z pražské kliniky GynCentrum.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dobrý den,

jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a ráda bych začala navštěvovat kurzy plavání a aquaaerobiku pro nastávající maminky. Vždycky jsem ráda a hodně sportovala a nechci zahálet a tloustnout jen proto, že čekám miminko. Je mi 29 let, jsem zdravá a netrápí mě žádné potíže kromě občasné migrény. Jóga ani pilates mě příliš nebaví a na běh si netroufám, bojím se otřesů, takže mi plavání připadá jako nejlepší možná volba. Partner i moje maminka mi to ale rozmlouvají, že mě někdo může v bazénu zranit nebo tam „chytnu“ nějakou infekci a způsobím si zbytečné problémy. Opravdu je čeho se bát? Je pro mě plavání bezpečné?

Eliška (29), Domažlice

Proč plavat v těhotenství? Lépe připravíte tělo na porod!

MUDr. Petr Holba z pražské kliniky GynCentrum:

Plavání obecně považujeme za sport, který je pro organismus nejvíce přínosný, a to neplatí jen pro těhotné nastávající maminky. Přirozený pohyb ve vodě uleví namáhaným kloubům i páteři, podporuje cirkulaci krevního oběhu, ale zároveň přitom nezatěžuje kardiovaskulární systém, pomáhá posilovat a zpevňovat svalstvo pánevního dna (čímž ho připravuje na zátěž související s porodem) a přirozeně podporuje správný rytmus dýchání, posiluje prsní i břišní svaly, napomáhá při správném držení těla (prevence bolestí zad) a rovněž působí jako prevence proti křečovým žilám.

I v případě, že těhotenství probíhá fyziologicky, bez jakýchkoli potíží a komplikací, měla by žena svůj záměr chodit plavat konzultovat s gynekologem. Je těžké vyjmenovat veškeré kontraindikace, pro které by se plavání měla raději vzdát. Můžou to být například problémy s krevním tlakem, akutní infekční onemocnění nebo kožní ekzémy. Vhodných alternativ k plavání moc není, sporty typu inline brusle nebo jízda na kole nedoporučuji kvůli riziku pádu.

Běhání venku, na běžeckém pásu nebo šlapání na rotopedu zase zdaleka ne každá maminka zvládne. Z dalších aktivit je tedy přípustná ještě těhotenská jóga a těhotenské cvičení pod odborným dohledem.

Sport v těhotenství? Určitě ano, ale s rozumem! Na tohle raději zapomeňte!

Vhodné jsou speciální tampóny!

Spousta nastávajících maminek se obává, že plavání v bazénu (případně v létě v řece nebo rybníku) zvyšuje riziko vzniku poševních infekcí nebo infekcí močového ústrojí. Není ale třeba přehnaného strachu, vaginální infekce jsou obecně v graviditě časté a rády se vracejí. Při dodržení základních hygienických opatření a troše opatrnosti bych přímou příčinu mezi plaváním v bazénech a rizikem nákazy infekcí nehledal.

Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme

Samozřejmě existují určitá „pravidla“, která je dobré dodržovat. Vždy je důležité cítit se ve vodě dobře a pohodlně, nekoupat se v příliš teplé vodě, nezůstávat dlouhou dobu ve vlhkých studených plavkách. Pro svůj lepší pocit a jistotu používá valná většina žen při návštěvě bazénu nebo plavání na veřejném koupališti probiotické tampony z lékárny nebo speciální tampony určené pro koupání, napuštěné čistým vazelínovým olejem. Dále bych upřednostnil koupání spíše ve slané vodě oproti chlorované a varuji před návštěvou jacuzzi (oblíbené vířivky) či vyhřívaných malých bazénků s uzavřenou cirkulací vody, kde se mohou bakterie obecně snadněji množit.

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Tipy a rady v těhotenství, Bazén, Vířivka, Maminka, Petr Holba, Teplá voda, Pilates, Slap, Domažlice, Vír, Plavání, Voda, Zdraví na Heureka.cz