Maminka.czTěhotenství

Do kdy je vhodné v těhotenství pracovat?

14. 12. 2011
Do kdy je vhodné v těhotenství pracovat?
Většina budoucích maminek nastupuje na mateřskou dovolenou šest až osm týdnů před termínem porodu. Jestliže však gynekolog ženě stanoví rizikové těhotenství, odchází z práce daleko dříve.

Každá těhotná žena by měla – vykonává-li druh práce, který zvládne bez zvýšených fyzických či psychickým problémů a který neohrožuje její zdraví ani zdraví nenarozeného miminka – pracovat podle svých možností. V případě rizikového těhotenství nebo jiných zdravotních komplikací však může ošetřující lékař napsat nastávající mamince pracovní neschopnost, která potrvá až do nástupu na mateřskou dovolenou.

Poslední dva měsíce: Tělo dostává zabrat

Těhotná žena chodí zpravidla do práce do 32. až 34. týdne těhotenství. Poté nastupuje na mateřskou dovolenou. Právě v době od 32. týdne těhotenství dostávají pořádně zabrat svaly, páteř a klouby. Také oběhový a dýchací systém a některé další životně důležité orgány musejí podávat nejvyšší výkon. Poslední dva měsíce před termínem porodu jsou obdobím, kdy by si žena měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu – proto je právě podle lékařů namístě odchod na mateřskou.

Práce nevhodná pro těhulky

Jaká práce je nevhodná pro těhotné ženy? Především veškerá těžká práce, při které žena zvedá těžká břemena nebo se jinak výrazně fyzicky namáhá – například musí dlouho stát. Pro těhulky je také zcela nevhodná práce v provozu s chemickými látkami, které mohou ovlivnit vývoj plodu.

Čeho byste se měla, pokud jste těhotná, dále v práci vyvarovat? Měla byste v prvé řadě vědět, že zaměstnavatel vás nesmí přetěžovat prací přesčas. A navíc, je povinen vás seznámit s riziky v zaměstnání, které by mohly mít nepříznivý dopad na vaše těhotenství. Dále by měl provést všechna opatření, která by vedla ke snížení vaší fyzické a psychické námahy v práci.

Převedení na jinou práci

Jestliže jste dříve vykonávala práci, která je těhulkám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje vaše těhotenství, máte právo na dočasné přeřazení na jinou práci, která je pro vás momentálně vhodná. Jako těhotná máte mimo jiné také právo na přeřazení z noční práce na denní. Zaměstnavatel by vám měl navíc zaručit stejnou výši výdělku jako v práci předchozí.

Při převedení na jinou práci, za kterou byste případně dostávala nižší plat než v dosavadní práci, vám musí váš zaměstnavatel poskytnout rovněž vyrovnávací příspěvek podle předpisů o nemocenském pojištění.

Poskytnutí placeného volna

Co když váš zaměstnavatel nemá možnost převést vás na jinou, vhodnější práci? V tom případě máte nárok na poskytnutí placeného volna. Dochází totiž ke vzniku překážky v práci na straně zaměstnavatele, a těhotná zaměstnankyně má tak nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Kariéra, Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, Vyrovnávací příspěvek, Dýchací systém, Těhotná zaměstnankyně, Přeřazení, Noční práce, Nejvyšší výkon, Těžká práce

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?

Horoskopy

Lev Najednou zjistíte, že je toho na vás moc a s velkou radostí se vrháte do rodinných aktivit. Jen tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu