Maminka.czChování a vztahy

„Do práce jsem jsem se brzy po porodu vrátila, protože ji mám ráda,“ říká advokátka Kateřina Surková

„Do práce jsem jsem se brzy po porodu vrátila, protože ji mám ráda,“ říká advokátka Kateřina  Surková
Trend, kdy se maminky vrací po porodu postupně do svého původního zaměstnání, je vidět čím dál více. Ne každá žena totiž zvládne být doma s dítětem dva nebo tři roky, což vůbec neznamená, že by své děťátko měla méně ráda než ostatní maminky. Prostě ji práce baví a naplňuje, a pokud jsou tomu okolnosti a zaměstnavatel nakloněni, není důvod neskloubit pracovní kariéru s mateřskou rolí. Jednou z takových žen je i Kateřina Surková, advokátka v mezinárodní advokátní kanceláři PwC Legal.

Klepněte pro větší obrázekS maminkou dvouletého chlapečka Marečka jsem si povídala o tom, co s sebou obnáší péče o rodinu a kariéra. Pro Kateřinu mám pochopení, sama pracuji (i když většinou z domova) a jsem zároveň maminkou tří malých synů, z nichž nejmladšímu je sedm měsíců.

Jak dlouho jste pracovala ve firmě před tím, než jste nastoupila na mateřskou dovolenou?

Pracuji v advokacii od ukončení školy v roce 2007, s roční přestávkou kvůli studiu LLM v Sydney. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v roce 2014, když se mi narodil syn Marek. Těhotenství probíhalo bez problémů, tak jsem mohla pracovat téměř až do dne porodu.

Jak dlouho jste byla doma s miminkem?

Se svým synem jsem doma stále, nicméně roli matky již nemám na plný úvazek. Pracovat jsem začala postupně. Když mu bylo asi půl roku, dohodla jsem se na spolupráci přibližně 10 hodin týdně. Na začátku jsem ještě hodně pracovala z domu, postupně jsem pak začala docházet více do kanceláře.

V pracovní kondici i na mateřské

Když byl synovi rok, zvýšila jsem spolupráci na 20 až 25 hodin týdně, což stále trvá. Má práce někdy vyžaduje, abych zůstala déle, takže pokud je třeba, mám období, kdy pracuji více a naopak období, kdy si můžu dovolit jít domů dříve nebo si vzít volno. Tohle je velká výhoda mého zaměstnání. Umožňuje mi, abych trávila čas se synem, když je nemocný nebo mě víc potřebuje. Já zase na oplátku považuji za samozřejmé, že v práci zůstanu (někdy i do noci), když se například finalizuje transakce.

Klepněte pro větší obrázek

Syn je doma zatím s chůvou, která pro nás představuje takovou náhradní babičku. Prarodiče jsou mladí a žijí na Moravě a můj partner je pracovně také velmi zaneprázdněný, proto jsme zvolili toto řešení. Musím říct, že jsme měli veliké štěstí, syn paní na hlídání zbožňuje a já v ní mám naprostou důvěru, takže se v pracovní době můžu soustředit opravdu jen na práci a nemusím mít obavy z toho, jak se má.

Bude to znít jako klišé, ale do práce jsem se rozhodla jít, protože ji mám ráda. Advokátní kancelář PwC Legal se mimo jiné specializuje na obchodní právo, což je oblast, která mě nejvíce baví. Druhým pozitivem je samozřejmě finanční příspěvek do rodinného rozpočtu, který každý rodič vřele uvítá.

 

Bude to znít jako klišé, ale do práce jsem se rozhodla jít, protože ji mám ráda.

 

Navíc dle mého názoru je pro advokáty důležité nevypadnout z pracovního procesu na dlouho. Právo je obor, který se neustále mění a držet s ním krok dá práci. Pokud bych se rozhodla být 3 roky mimo, měla bych značný handicap při svém návratu. Nic není samozřejmě nemožné – i dlouhá pauza se dá překonat, nicméně to může být o dost složitější než v jiných méně dynamických oborech.

Přečtěte si další články o mateřství a kariéře

Je pro vás vaše současná dvojrole náročná?

Za pravdu mi dá asi každá pracující maminka, když řeknu, že náročné to opravdu je. Prioritou pro mě je dělat svou práci dobře. Pro to, abych ji dělala dobře, mě musí zároveň také bavit.

Současně potřebuji nějakou míru naplnění a seberealizace i mimo starost o dítě, takže částečný úvazek je ideální řešení. Někdy ale nastane situace, kdy svádím vnitřní boj – na jedné straně přijdou výčitky, zda se dost věnuji svému dítěti, na straně druhé pochybnosti o tom, zda do své práce neinvestuji malé množství času.

Za pravdu mi dá asi každá pracující maminka, když řeknu, že skloubit kariéru a mateřství je opravdu náročné.

 

Myslím si, že tento „boj“ do určité míry svádí každá pracující maminka. V západní Evropě nastupují matky do práce ve většině případů dříve než my. Sama mám kamarádky ve Španělsku nebo Holandsku, kde si mohou nechat o dvouleté placené rodičovské dovolené jenom zdát. S pohledem do minulosti zjistíme, že i naše matky nastupovaly do práce mnohem dříve a často své děti dávaly do jeslí. Ostatně i já sama jsem tam chodila.

Jak váš zaměstnavatel vychází vstříc ženám na mateřské dovolené a jak konkrétně vyšel vstříc vám?

Obecně musím říct, že vidím aktivní snahu advokátní kanceláře PwC Legal dávat příležitost ke kariérnímu růstu i ženám. V otázce nastavení naší spolupráce mi vyšli v maximální možné míře vstříc. Pracuji od pondělí do čtvrtka vždy na 5 hodin denně. Tuto pracovní dobu jsem si vybrala sama. Podle mého názoru je důležité být v kanceláři souvisle, aby klient nepoznal, že po obědě odcházím k synovi.

Kdy jsem v kanceláři, tak si více méně volím sama – dle toho si koordinuji schůzky s klienty a když je třeba, dodělávám nějakou práci i večer z domu. Samozřejmě k naší profesi patří být stále na telefonu, což platí i pro mě.

Nástup do práce na mateřské - pohovor

Musím říci, že v práci se opravdu setkávám s lidským přístupem a pochopením. Například, když syn onemocněl, zůstala jsem s ním okamžitě doma. To vše bylo možné jen díky kolegiálnímu přístupu ostatních advokátů, kteří mě v danou chvíli zastoupili. Svou roli hraje i fakt, že je naše advokátní kancelář dostatečně velká.

Pokud bych spolupracovala s menší kanceláří, bylo by to jistě složitější. Přirozeně se najdou záležitosti, které nelze lehce delegovat a musím je udělat já osobně, ale vedení kanceláře mi poskytuje naprostou podporu a pomoc. Přístup, díky čemuž se dá, dle mého názoru, skloubit rodina i kariéra.

Ochota a vstřícnost pochází samozřejmě i z mé strany – pokud je třeba, abych pracovala více krátkodobě, snažím se to udělat, neboť si vážím nastavených podmínek, které mi zaměstnavatel umožňuje.

Je to všechno o vzájemné komunikaci, respektu a pochopení ze strany vedení a jiných advokátů. Na druhou stranu je na místě také pochopení z druhé strany – od žen, které si samy zvolily svou životní cestu a musí počítat s tím, že někdy zkrátka musí zabrat. To ale ví každá žena/matka.

Když v práci vychází ženám vstříc

Je nám jasné, že ne každý zaměstnavatel vychází ženám vstříc, například zkráceným úvazkem nebo možností práce z domova. Ve svém okolí mám spoustu kamarádek, které by rády pracovaly při rodičovské dovolené alespoň částečně, ale jejich zaměstnavatel na to neslyší. Pozitivní je, že firem, které si váží svých zaměstnankyň, přibývá.

Jednou z nich je, kromě mého zaměstnavatele CNInvest, právě PwC Legal. Ten se napříkald domlouvá se spolupracujícími advokátkami odcházejícími na mateřskou dovolenou, kdy se chtějí vrátit a zda s firmou budou chtít během rodičovské dovolené spolupracovat. Pro rodiče s dětmi na mateřské či rodičovské dovolené nabízí také službu Baby Office - upravenou zasedací místnost pro vyřízení nezbytných pracovních záležitostí.

A jak to máte vy? Umožňuje váš zaměstnavatel práci na částečný nebo zkrácený úvazek nebo o práci během rodičovské dovolené nechcete ani slyšet a naplno se věnujete jen dětem?

Návrat do práce: Jak to doma zvládnout
Jak si usnadnit návrat do práce?
Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Chování a vztahy, Po porodu, Zpátky do práce, Peníze a kariéra, Práce na mateřské, Práce, Plný úvazek, Advokátní kancelář, Kate, Brzy, Možnost práce, Sydney, Velká výhoda, Rada, Transakce, Pracovní proces, Rika, Ideální řešení, Řád, Částečný úvazek, Vstřícnost, Zkrácený úvazek, Množství času

Mohlo by vás zajímat
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou

Horoskopy

Střelec Máte mnoho plánů, jak strávit neděli v pohodě. Bohužel se však nesetkáte s kladnou odezvou. Mějte na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Štěpánka, Stefanie, Volfgang

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné