Maminka.czKoronavirus

Do škol se povinně vracejí roušky. Zatím v Praze. Jak je to ve školkách?

wall 4.  9.  2020
Do škol se povinně vracejí roušky. Zatím v Praze. Jak je to ve školkách?
Nemocných koronavirem přibývá zatím nejrychleji, jejich počty stoupají tempem vyšším než na jaře. Hygienici proto přitvrzují v opatření - zatím padlo rozhodnutí, že se do pražských škol vrátí roušky. Jejich používání je zatím na rozhodnutí ředitelů škol.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve třídách ne, ve společných prostorách ano a do od 14. září. Tak zní momentální rozhodnutí o nošení roušek v pražských školách. Žáci a studenti by je tak měli začít nosit od pondělí přespříštího týdne. 

Ještě dříve, už ve středu 9. září se roušky budou muset povinně nosit v obchodech i obchodních centrech, restaurace budou muset zavírat nejpozději o půlnoci. 

Roušky ve školách: Kdo je musí mít a proč se to pořád mění?

Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," vysvětlila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Praha zůstává v takzvaném semaforu okresů v oranžové barvě. 

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Liší se nicméně požadavky školek například pokud jde o to, zda rodiče mohou nebo nemohou s dětmi do šaten či tříd. 

Restaurace, bary, kluby i nákupní centra

Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Hygienička také řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. „Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel,” uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař

Co na to školy?

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky. Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol původně chtěl už od 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ale premiér Babiš mu to zatrhl.

Hygienici nicméně už tehdy řekli, že roušky jsou spíše doporučeníhodné a některé školy je proto už zavedly. Šlo o iniciativu a odpovědnost konkrétních ředitelů škol. 

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!
Jak vyléčit dítě? Pozor na zaručené rady z diskusí na internetu, varuje lékárnice

 

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Školství, Domácí škola, Střední škola, Školy, Back to school, Student, Společná prostora, ANO, Ředitel školy, Hygienik, Rouška, Praha, Hygienička, Adam Vojtěch, Babiš, Česká republika, Používání
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Krejčíková, Leichtová, Abbasová... Které známé české maminky rodily doma?
Víchová Tereza
Domácí porod
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky