Maminka.czKoronavirus

Do škol se povinně vracejí roušky. Zatím v Praze. Jak je to ve školkách?

wall 4.  9.  2020
Nemocných koronavirem přibývá zatím nejrychleji, jejich počty stoupají tempem vyšším než na jaře. Hygienici proto přitvrzují v opatření - zatím padlo rozhodnutí, že se do pražských škol vrátí roušky. Jejich používání je zatím na rozhodnutí ředitelů škol.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve třídách ne, ve společných prostorách ano a do od 14. září. Tak zní momentální rozhodnutí o nošení roušek v pražských školách. Žáci a studenti by je tak měli začít nosit od pondělí přespříštího týdne. 

Ještě dříve, už ve středu 9. září se roušky budou muset povinně nosit v obchodech i obchodních centrech, restaurace budou muset zavírat nejpozději o půlnoci. 

Roušky ve školách: Kdo je musí mít a proč se to pořád mění?

Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," vysvětlila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Praha zůstává v takzvaném semaforu okresů v oranžové barvě. 

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Liší se nicméně požadavky školek například pokud jde o to, zda rodiče mohou nebo nemohou s dětmi do šaten či tříd. 

Restaurace, bary, kluby i nákupní centra

Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Hygienička také řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. „Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel,” uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař

Co na to školy?

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky. Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol původně chtěl už od 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ale premiér Babiš mu to zatrhl.

Hygienici nicméně už tehdy řekli, že roušky jsou spíše doporučeníhodné a některé školy je proto už zavedly. Šlo o iniciativu a odpovědnost konkrétních ředitelů škol. 

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!
Jak vyléčit dítě? Pozor na zaručené rady z diskusí na internetu, varuje lékárnice

 

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Domácí škola, Školství, Školy, Student, Střední škola, Back to school, Ředitel školy, Používání, Hygienička, Praha, Společná prostora, ANO, Hygienik, Babiš, Česká republika, Adam Vojtěch, Rouška
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky