Maminka.czKoronavirus

Do škol se povinně vracejí roušky. Zatím v Praze. Jak je to ve školkách?

4. 9. 2020
Do škol se povinně vracejí roušky. Zatím v Praze. Jak je to ve školkách?
Nemocných koronavirem přibývá zatím nejrychleji, jejich počty stoupají tempem vyšším než na jaře. Hygienici proto přitvrzují v opatření - zatím padlo rozhodnutí, že se do pražských škol vrátí roušky. Jejich používání je zatím na rozhodnutí ředitelů škol.

Ve třídách ne, ve společných prostorách ano a do od 14. září. Tak zní momentální rozhodnutí o nošení roušek v pražských školách. Žáci a studenti by je tak měli začít nosit od pondělí přespříštího týdne. 

Ještě dříve, už ve středu 9. září se roušky budou muset povinně nosit v obchodech i obchodních centrech, restaurace budou muset zavírat nejpozději o půlnoci. 

Roušky ve školách: Kdo je musí mít a proč se to pořád mění?

Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," vysvětlila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Praha zůstává v takzvaném semaforu okresů v oranžové barvě. 

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Liší se nicméně požadavky školek například pokud jde o to, zda rodiče mohou nebo nemohou s dětmi do šaten či tříd. 

Restaurace, bary, kluby i nákupní centra

Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Hygienička také řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. „Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel,” uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař

Co na to školy?

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky. Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol původně chtěl už od 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ale premiér Babiš mu to zatrhl.

Hygienici nicméně už tehdy řekli, že roušky jsou spíše doporučeníhodné a některé školy je proto už zavedly. Šlo o iniciativu a odpovědnost konkrétních ředitelů škol. 

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!
Jak vyléčit dítě? Pozor na zaručené rady z diskusí na internetu, varuje lékárnice

 

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Koronavirus, Back to school, Školství, Školy, Student, Střední škola, domácí škola, Česká republika, Rouška, ANO, Hygienik, Společná prostora, Ředitel školy, Praha, Hygienička, Adam Vojtěch, Babiš, Používání

Mohlo by vás zajímat
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi

Horoskopy

Panna Nemáte problémy s komunikací, a díky tomu si vyšlapete cestičku k lepším profesním vyhlídkám. Kolegové…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kryštof, Christopher, Krištof

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné