Maminka.czPředškolák

Do soukromé nebo státní školky? Každá má své výhody i nevýhody

Do soukromé nebo státní školky? Každá má své výhody i nevýhody
Nevzali vám dítko do státní školky a přemýšlíte, jestli nevyužít služeb některé ze soukromých školek? Zvažujete všechna pro a proti, ale stále tápete? Přinášíme vám proto stručný přehled hlavních výhod jednotlivých předškolních zařízení a máme i pár rad, na co se při výběru školky zaměřit.

Seznam kapitol

1. Státní versus soukromé školky

Dostat v dnešní době dítě do mateřské školy je docela obtížné. Počet míst ve státních mateřských školách je totiž mnohem nižší, než je počet přihlašovaných dětí. Rodičům dětí, které nepřijmou do státní školky, tak nezbývá nic jiného, než se poohlídnout po nějaké soukromé. To může být pro mnohé rodiny docela oříšek, protože mnohé z nich jsou pro průměrně vydělávající rodiny finančně nedostupné.

Vybíráte školku? Podívejte se na žebříček těch nejlepších!

Většina školek dnes při zápisu postupuje podle bodového systému, při kterém bere v potaz potvrzení zaměstnavatele o nástupu do zaměstnání, trvalé bydliště ve spádové oblasti, nebo například i to, zda školku navštěvuje již starší sourozenec. Nejhorší pozici mají rodiče tříletých dětí, kteří mají doma mladšího sourozence, s nímž je matka na rodičovské dovolené a navíc ještě třeba nemají v místě školky přihlášený trvalý pobyt.

Hlavní výhoda soukromé školky?
Individuální přístup

Mezi hlavní a nesporné výhody soukromé školky je menší počet dětí na jednu učitelku, které se jim tak mohou věnovat individuálně. Většina soukromých školek navíc přijímá i děti mladší tří let.

„V soukromém vzdělávacím sektoru je kladem důraz na individuální přístup k dítěti. Tím, že je kapacita soukromých školek daleko menší, než u školek státních, je zde prostor pro to se dítěti věnovat dle jeho specifických potřeb. Dále zde má pedagog větší možnost lépe navázat vztah s dítětem i jeho rodinou. Péče o svěřené děti začíná vzájemnou důvěrou mezi rodiči a pedagogem.

Je zde maximálně eliminován stres dětí z neznáma. Většina soukromých školek nabízí tzv. adaptační program. Toto období slouží rodině a dítěti k postupnému zvyknutí na novou situaci. Dítě si zvyká na školičku, na pedagogy, na děti a na nový režim. Tento proces je zcela plynulý a nenásilný. Soukromá péče ve vzdělávání nabízí oběma stranám klidnější, vřelejší, otevřenější a rodinný přístup,“ říká ředitelka jeslí a školky Minísek Zuzana Borovková, která má bohaté pedagogické zkušenosti také ze státních i firemních školek.

K dalším výhodám soukromých školek patří delší pracovní doba, než je tomu u státních školek. Na druhou stranu je nutno podotknout, že většina soukromých školek oproti těm státním má otevírací dobu posunutou na pozdější hodinu, což nemusí všem vyhovovat.

Alternativní pedagogika

Soukromá zařízení jsou také více nakloněna alternativním pedagogickým formám výuky, ke kterým patří například metoda Marie Montessori nebo oblíbený vzdělávací program s názvem Začít spolu. V soukromých školkách je také kladen velký důraz na spolupráci s rodiči. Tyto školky pravidelně organizují různá tematická setkání s rodiči, která vedou k utužení a prohloubení vzájemných vztahů školek a rodičů, a tím vedou ke správné vzájemné péči o dítě.

Babička, nebo školka?

Předností soukromé školky je také fakt, že do soukromé školky je možno dítě přihlásit během celého roku, tedy ne jen v době řádného zápisu. Roli nehraje ani trvalé bydliště dítěte.  Soukromé školky nemají ve většině případů problém přijmout děti s hyperaktivitou, autismem nebo jinou psychickou anomálií, kvůli které by nemuselo být ve státní školce přijato.

A co firemní školky?

Alternativou soukromé školky jsou potom firemní školky. Těch u nás každoročně přibývá, zaměstnavatelé tak umožňují rodičům vrátit se brzy do zaměstnání. Ve firemních školkách dochází k ještě většímu prohloubení vzájemných vztahů rodičů a pedagogů, protože rodiče se většinou znají ze zaměstnání a školkou často společně žijí. 

Pro většinu rodičů je asi největší rozdíl v porovnání cen. Nejlépe jsou na tom státní školky. Následují firemní školky, kde záleží na firmě, kolik chce přispívat či investovat do školky svých zaměstnanců, zbytek si zaměstnanci doplácí. Snížené ceny občas bývají i ve formě firemních benefitů.

Soukromé školky se musí „uživit“ samy, proto jsou někdy ceny vyšší. Pohybují se zhruba od 6 000 Kč výše za plnou docházku. Hodně záleží na tom, jaké nabízejí doprovodné služby. Firemní i soukromou školku je možné zapsat do Rejstříku škol, kdy vznikne nárok na získání dotací, a tím se cena pro rodiče může značně snížit.

Podle čeho vybírat mateřskou školu?

Zuzana Borovková:  Zkušenosti získávala v soukromých jeslích a školkách s péčí a vzděláváním pro děti ve věku od 1,5 do 7 let (příprava dětí do základní školy). Pomáhala zakládat již čtyři nově vznikající školky a byla vedoucí kompletního provozu firemní školky. Absolvovala kurz Montessori pedagogiky. Nyní provozuje soukromé jesle a školku Minísek v Praze Libuši.

Při výběru vhodné mateřské školky by rodiče měli brát v potaz nejen dostupnost z místa bydliště, ale měli by zohlednit také další kritéria.

Zaměřit by se měli zejména na prostředí školky, zda je čisté a splňuje všechny hygienické a bezpečnostní normy schválené příslušnými úřady, ale třeba i to, jaký má interiér i exteriér, zda jsou prostory přizpůsobeny k pohybu dětí a zda má školka vlastní zahradu. Pokud je školka zapsána v Rejstříku škol, je státními úřady schválená a navíc kontrolována inspekcí.

Dalším důležitým aspektem je počet dětí na jednoho učitele. Rodiče si mohou také zjistit, kolik je dětí v jedné třídě. Tím se dá předběžně zjistit, zda bude mít personál možnost věnovat se dětem individuálně. Počet dětí na jednu učitelku záleží na každé školce, ale i věkové skupině dětí. Čím mladší děti, tím by se měl počet dětí na jednu učitelku snižovat. Snad nejdůležitějším aspektem je personál. Opět, zapsání v Rejstříku školek je lepší zárukou kvalifikovaného personálu. Ale z vlastní zkušenosti vím, že to leckdy nestačí. Je totiž potřeba, aby personál měl vztah k dětem, zkušenosti a hlavně, aby ho práce s dětmi bavila.

Školku vytvářejí učitelé, na nich závisí, jak bude vypadat prostředí i atmosféra. To samozřejmě při prvním setkání nezjistíte, ale je možné si o školce najít reference od jiných rodičů, jejichž děti školku navštěvují.

Dále doporučuji, zajímejte se o to, zda mají ve školce vypracovaný vzdělávací plán a jaké jsou cíle vývoje dítěte. Zda jsou cíle uzpůsobeny dané věkové skupině. Jaké používají metody vzdělávání a především potom, jaký mají přístup k dítěti. Mnoho napoví předložený program dne. Mělo by vás i zajímat, jak má školka zajištěno stravování a pitný režim. Zda budou mít děti vyváženou stravu, dostatek ovoce a zeleniny, vhodné pití po celý den.

S personálem školky prodiskutujte i cenové a smluvní podmínky. Zda má školka vstupní poplatek, jestli se vrací školné v případě nemoci a podobně. Některé soukromé školky mají v ceně školného započítané i další služby, například kroužky, výlety, divadla... Dávejte si ale pozor, mnoho školek toto účtuje průběžně, nad rámec školného. Je toho hodně, ale odměnou za dobrý výběr školky pro vaše dítě je každodenní pohoda v podobě toho, že se dítě do školky těší a leckdy se mu ani nechce domů.

 

Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Předškolák, Mateřská škola, Dobrý výběr, Rozpoznávání, Učební plán, Největší rozdíl, Školné, Pohyb dětí, Vzájemný vztah, Nový režim, Instituce, Poplatek, Příjemná atmosféra, Marie Montessori, Kaz, Vystudovaná učitelka, Nejdůležitější aspekt, Trvalé bydliště, Příslušný úřad, Velký počet, Pracovní doba, Velký důraz, Individuální přístup, Vzdělávací program

Mohlo by vás zajímat
Jak správně vybrat dioptrické brýle pro dítě?
Kopie Alžběty II.? Podívejte se, jak moc se princezna Charlotte podobá své prababičce!
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nejlepší kempy v Česku: Sem musíte vyrazit s dětmi!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Tátové podle zvěrokruhu. Raci jsou úžasně vnímaví, Býci děti uplácejí. Lvi se jimi chlubí
Po viróze hned zpátky do školky? Nepodceňujte čas na doléčení!

Horoskopy

Býk V rodině vládne harmonická atmosféra, nicméně se postaráte o malé pozdvižení. Zatoužíte totiž po změně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné