Maminka.czTěhotenství

Dobroty, kterými prospějete miminku v bříšku

Dana Packová 22.  2.  2016
Vitaminy, stopové prvky, minerály a vlákninu byste i v těhotenství měla získávat především z pestré a zdravé potravy. Existují ovšem některé živiny, které nyní potřebujete ve zvýšené míře, a proto je možná namístě popřemýšlet o doplňcích stravy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Méně bílého pečiva a cukru, a naopak větší podíl celozrnného, ovesné vločky, maso, vejce, ořechy, semínka, mléko a kysané mléčné produkty, tepelně zpracované ryby, případně rybí tuk, sójové výrobky, luštěniny a spousta, spousta ovoce a zeleniny…

Ano, dobře víte, že je důležité stravovat se zdravě a vyváženě a do jídelníčku zařazovat potraviny, které jsou bohatým zdrojem vitaminů, stopových prvků, minerálů a vlákniny. Zvláště teď, když čekáte miminko, musíte dbát na to, aby vám a děťátku nechyběly některé potřebné látky.

Kyselina listová

„Doplňky stravy nemohou nahradit zdravé jídlo. Kyselina listová, zinek nebo železo se však z běžné stravy získávají jen obtížně, a proto je nezbytné, aby je budoucí maminka užívala ve formě doplňků,“ říká gynekolog Michal Uhlíř. Kyselina listová je pro vás mimořádně důležitá.

Patří mezi vitaminy skupiny B a pomáhá udržovat normální krvetvorbu, působí příznivě na funkci imunitního systému a na psychickou činnost, snižuje únavu a vyčerpání. Zásadní ovšem je, že se podílí na procesu dělení buněk plodu a podporuje růst zárodečných tkání, a to hlavně v oblasti nervové soustavy.

Její užívání tak významně snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu. „Nedostatek kyseliny listové se může podílet i na vzniku neplodnosti. Těhotným zase hrozí větší riziko potratu, odtržení placenty, vývojové vady dítěte a další vážné problémy,“ vysvětluje gynekolog Michal Uhlíř. Kyselina listová se vyskytuje v listové zelenině (špenát, brokolice, kapusta, chřest), ale vysoký obsah mají i ovesné vločky, luštěniny, sušené datle a fíky, kvasnice a játra. 

Blahodárné vitaminy 

Cítíte se nadměrně unavená nebo se nemůžete zbavit rýmy? Možná potřebujete zvýšit přísun dalšíchvitaminů skupiny B. 

Vitamin B1 je důležitý pro dobrou funkci nervového systému a pro udržení duševní rovnováhy. Vitamin B2 také přispívá k činnosti nervového systému i k udržení dobrého zraku, ovlivňuje stav pokožky a sliznic a tvorbu červených krvinek. Vitamin B6 podporuje imunitu, tvorbu červených krvinek a snižuje únavu. Konečně vitamin B12 je důležitý pro správnou funkci nervového systému, podílí se na procesu dělení buněk a přispívá k tvorbě červených krvinek.

Pokud do jídelníčku zařadíte obligátních pět porcí ovoce a zeleniny denně, neměl by vám chybět vitamin C, který podporuje vstřebávání železa a stimuluje tvorbu bílých krvinek. A nezapomínejte ani navitamin E, který má vliv na dělení buněk a tvorbu hormonů. Tělu ho dodáte v celozrnném pečivu či hlávkovém salátu. 

Vitamin A: Ano, ale s mírou 

„Áčko“ je důležité pro oči, pozitivně působí na sliznice, podporuje růst, vývoj, kvalitu i funkčnost kostí a krvetvorbu. V těhotenství je potřebné i pro správný vývoj plodu. Doporučená denní dávka je 1,1 miligramu, při jeho nadbytku může dojít k vývojovému poškození plodu.

„Pokud se těhotná žena stravuje vyváženě, není třeba se předávkování obávat. Při koupi doplňků by si ale měla pohlídat, jaké množství vitaminu A obsahují,“ radí Michal Uhlíř.

Železná máma 

V těhotenství a poté i během kojení potřebujete také více železa (až dvojnásobek) a zinku. „Těhotné ženy se často potýkají s nedostatkem těchto látek, a tak jim doporučujeme, aby je užívaly ve formě tablet. Můj osobní tip? Pro vylepšení krevního obrazu si občas dopřát kvalitní hovězí maso,“ radí doktor Michal Uhlíř.

Železo je součástí hemoglobinu, složky červených krvinek, která přenáší kyslík k buňkám. Na jeho vstřebávání pozitivně působí souběžné užívání vitaminu C. Zinek je zase stopový prvek nezbytný pro zdravý imunitní systém, metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, vitaminů a hormonů. Pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu a je důležitý pro normální vývoj pohlavních orgánů.

Pro dobrý krevní tlak

Také hořčík je v těhotenství nepostradatelný, protože umožňuje správný vývoj plodu a udržuje v rovnováze metabolismus matky. Tento stopový prvek zabraňuje poruchám srdečního rytmu a má žádoucí vliv i na vysoký krevní tlak. Příznivě působí proti svalovému napětí (třeba při tzv. tvrdnutí bříška), má protikřečový účinek. A v neposlední řadě u žen, které mají v těhotenství problémy se zácpou, může ovlivnit pravidelnost stolice.

Vápník je nutný pro činnost krevního oběhu a krevní srážlivost, podporuje činnost nervové soustavy maminky i dítěte. Snižuje také krevní tlak a je zásadní pro výstavbu kostry rostoucího plodu. Pokud ovšem žena trpí alergií na mléko nebo ho nemá dostatek z jiných zdrojů, měla by se poradit s lékařem a užívat vápník v tabletách. Blahodárně na krevní tlak působí ale i omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité i pro zdravý vývoj mozku dítěte. 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Časopis Maminka, Než otěhotníte, Tvrdnutí, Denní dávka, Bohatý zdroj, Svalové napětí, Hovězí maso, Miligram, Krevní srážlivost, Krevní obraz, Uhlíř, Dobro, Normální vývoj, Zdravé jídlo, Mimi, Stopový prvek, Osobní tip, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky