Maminka.czČasopis Maminka

Dobrý den, bříško ven: Proč těhotné v bikinách někoho pohoršují?

Ivana Ašenbrenerová 22.  7.  2022
Být těhotná neznamená být nemocná. Vyrazit v létě k moři nebo k rybníku je naprosto normální. Chce to jen zdravý selský rozum a nedělat nic, co by mohlo uškodit vám nebo miminku. A mít odhalené bříško? Proč ne!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsem byla těhotná před mnoha lety já, ukazovat odhalené těhotné bříško nebylo zdaleka tak běžné. Dnes stačí otevřít Instagram a vykouknou na vás desítky těhotenských pupíků. Budoucí maminky se fotí, kdykoli je napadne, protože těhotenství považují za naprosto přirozené. Což taky je! Proč tedy nezahalená těhotenská břicha některé lidi pořád tak pohoršují?

Třeba paní Evu. Napsala nám do redakce, že jí producírování se s odhaleným břichem v bikinách ve vysokém stupni těhotenství nesmírně vadí. „Upřímně řečeno, není to až tak krásný pohled, i když si to některé nastávající matky myslí a dávají svůj stav ostentativně na odiv. Dnes, kdy máme možnost výběru v plážovém odívání, snad není problém zvolit plavky v celku, tankiny nebo koupací šaty. Hlavně z hlediska estetického a předně bezpečnostního bych se přimlouvala za ochranu matek, které nosí pod srdcem svoje dítě,“ napsala nám čtenářka.

Popravdě, ani nás nenapadlo, že by někoho mohlo tak moc pobuřovat odhalené těhotenské břicho. V čem se liší od toho netěhotenského? Že má strie nebo pigmentové skvrny? Nebo že s ním vypadáme „tlustě“?!

Video: Herečka Petra Hřebíčková o svém třetím těhotenství

Bikiny, nebo tankiny? Je to na vás!

Ne že bychom měly všechny náladu či povahu dávat nahý těhotný pupík na odiv. Každá jsme jiná. A je tak úplně v pořádku, že spousta žen předvádí svoje bříško klidně i v plavkách. Nebo prostě nepředvádí, ale neřeší ho. „Kdyby se řešila estetika, mohli by být vyloučeni i lidé s nadváhou nebo příliš odvážnými plavkami,“ říká vedoucí lékařka porodního oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně Pavla Brychtová. Zda tedy zvolíte tankiny, plavky v celku nebo odvážnější bikiny, je jen na vás. A je fuk, jestli jste přibrala deset kilo nebo dvacet. Je to vaše těhotenství a nikdo nemá právo vám do něj mluvit.

Jediné, co prostě v bikinách musíte, je dopřát pokožce více péče v podobě opalovacího krému a pozorovat, jestli se netvoří pigmentové skvrny nebo nežádoucí pihy. U plavek v celku myslete na to, že v těhotenství nepotřebujete stahovací plavky, ale plavky pro těhotné, které by měly být raději o jednu velikost větší, abyste zabránila tlaku na břicho (to je horší než mít bikiny a ukazovat světu holé břicho). Jestli jste ale sportovkyně a chodíte často plavat, rozhodně využijete speciální sportovní plavky v celku pro těhotné.

Slunce, seno a koupání

Existuje spousta mýtů o tom, zda může těhotná žena v létě na koupaliště nebo na pláž. Odpověď odborníků je: Proč by, panebože, nemohla? Jen musí splnit určitá bezpečnostní opatření, aby nedošlo k přehřátí organismu. A to platí, ať má jakékoli plavky. Ten kus látky nehraje vůbec žádnou roli. Pokud se ovšem jako těhotná vypravíte na pláž v pravé poledne, když slunce žhne nejvíc, je to nerozum tak jako tak a je jedno, co máte na sobě.

Jak říká gynekoložka Pavla Brychtová, stačí zapojit selský rozum: „Koupaliště v létě je jen na rozhodnutí a pocitech těhotné ženy. Určitě to není nebezpečné, to by těhotná nemohla vycházet z domu. Opalovat se klidně může, sama uvidí, jak bude její kůže reagovat. Je to individuální, určitě neplatí všeobecný zákaz slunění pro těhotné. Potvrzeno není ani větší riziko rakovinných nádorů. Pokud jde o koupání, pokud probíhá těhotenství fyziologicky, nevadí. Někdy spíše pro osobní pocit doporučujeme vaginální tampony s laktobacily nebo tea tree.“

GALERIE: Mámy v plavkách se nestydí ukázat. Každou z nich totiž zdobí milované děti

Pro všechny těhotné, a to v dvoudílných plavkách i v koupacích šatech, platí stejná doporučení: na slunce v létě ano, ale ne přes poledne. Dlouhodobý pobyt na přímém slunci, zvláště v prvním trimestru, může negativně ovlivnit vývoj plodu. Mažte se krémy s vysokým SPF nad 30 a na přímém slunci buďte co nejméně, maximálně deset minut. U moře pobývejte raději ve stínu a i v něm se chraňte, ultrafialové paprsky pronikají i přes mraky a odrážejí se od vodní hladiny. Dávejte pozor na to, jak se chová vaše pokožka – zda se neobjevují nějaké barevné skvrny či pihy. Pak je lepší se radši zahalit. Rozhodně ale ne kvůli tomu, abyste někoho svým břichem nepobuřovala. Opravdu žijeme ve 21. století!

Nahota na odiv

Klepněte pro větší obrázek
PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka, Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, Praha

Žijeme v době kultu dokonalého těla, ale také kultu dítěte. A k dítěti se dostaneme jen přes těhotenství a těhotenské břicho, kterému chybí vyrýsovaný pekáč buchet, které nemá často ani dokonalou odstínově sjednocenou kůži (ach, ty strie). A ten divně vystrčený pupík v pokročilém těhotenství, no, co tomu říkáte? A ještě si to bříško hrdě nosí, odhalené, nahaté. Přitom pan Vomáčka má taky břicho od hojného pití piva a také se ho nestydí ukázat a moc si neláme hlavu, zda se to hodí, či ne. Ale nad břichem pana Vomáčky se tak nějak nepozastavíme. To bříško paní Vomáčkové může být některým prudérnějším trnem v oku. Má ho schovat? Nebo se raději schovat na devět měsíců celá?

Možná pobuřuje samotný vznik bříška. Nebylo vypěstováno usilovným popíjením alkoholických nápojů. Za vznikem těhotenského bříška se skrývá sex. Tak proto ho schovat, pryč s ním a budeme se tvářit, že sex neexistuje. Nebo přijmeme fakt, že sexualita patří ke zdravému životu podobně jako dýchání a jídlo? Pojďme se už konečně smířit s faktem, že sex existuje, provozujeme ho, rozmnožujeme se jeho prostřednictvím a máme ho rádi.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Instagram, Móda, Slunce, Pláž, Moře, Plavky, Zlín, Petra Hřebíčková, Břicho, Bikiny, Bříško, Praha, Rybník, Vomáčka, Selský rozum, Magdalena Dostálová, Vomáčková, Seno, Oblečení a móda na Heureka.cz