Maminka.czVýchova

Dokážeme být v redakci off-line? A co na to naše děti?

wallČasopis Maminka 14.  12.  2020
Dokážeme být v redakci off-line? A co na to naše děti?
Jste někdy doma cíleně off-line a jak to vypadá? Jde to samo od sebe, nebo k tomu musíte děti hodně přesvědčovat? My v redakci jsme se bavily o tom samém – přečtěte si, jak to máme doma my.
Prosincové číslo časopisu Maminka se ve svém hlavnímu tématu věnuje tomu, proč a jak být alespoň občas z dosahu sociálních sítí a internetu. V článcích mimo jiné řešíme, proč to má smysl a co dělat v momentech, které jinak člověk stráví tím, že sleduje životy jiných lidí a vyhledává si věci, které k ničemu nepotřebuje vědět. 

Teď vyzkoušíme digitální tmu!

Zatím jsem byla off-line několikrát já, když jsem si zapomněla necíleně telefon. Ze začátku stres a pak naprostá pohoda a klid. Jen mě znervózňovalo, že se mi v případě potřeby nedovolá moje maminka, které je 74.
 
Nicméně jsi se s touto otázkou dost trefila, protože po třech měsících, uvězněných doma kvůli zlomenině nohy mého syna, distanční výuky, kdy to prostě bez techniky nešlo, jsme o minulém víkendu na procházce dospěli do fáze, že odteď, každou neděli (minimálně do Vánoc!) vyzkoušíme digitální tmu.
 
Upozorníme na to naše blízké, aby se o nás nestrachovali, maximálně jim ráno napíšeme SMS, že jsme v pořádku, a budeme odpojení všichni. Máme dost deskových her, stromeček už nám svítí, jediné, co nemáme, je vánoční cukroví. Plánů na výlety máme také dost, takže nic nebrání tomu to zrealizovat. O výsledku vás budu informovat v novém roce :), ale už teď se děsně těším na neděli!
 
Marta Laňková, artdirektorka, syn 9 let

Mobil u jídla? Nikdy!

Kdyby bylo jen na mně, zavedu doma u dveří „košíček na mobily“, do kterého by se po příchodu domů odevzdávaly. Hlavně pro manžela. Jenže vzhledem k povaze jeho práce to není realizovatelné, takže tohle mi asi neprojde…

Každopádně se snažím doma off-line být co nejvíc. Někdy to jde hůř, někdy líp. Kdy technologie absolutně netoleruju, to je v rámci společného stolování. Děti mají během odpoledne zábavu na tabletu povolenou v případě, že si splní úkoly do školy a nachystají tašku na druhý den. Pak mají hraní her dovolené na hodinku. Někdy je ale problém ji vůbec najít.

 Nebudu lhát, přesvědčit je, aby po hodině tablety odevzdaly, není vždycky snadné, ale snažím se být důsledná a vysvětlit jim, proč na tom trvám i to, že to z mé strany není jen rodičovská pruda. Asi to opravdu pochopí až jako dospělí, kdy se jim to, pevně doufám, otočí a začnou si čas, kdy můžou být off-line, užívat mnohem víc. Tak jako já teď.

Míša Láchová, redaktorka, děti Štěpík (8) a Miki (6)

Finále, jaké jste ještě neviděli! Reportáž z vyhlášení Maminky roku 2020

Dá se to zvládnout

Cíleně doma být off-line jsme nezkoušeli, ale občas na dovolené jsme off-line nedobrovolně a dá se to zvládnout. Děti se z toho nehroutí, i když ani neskáčou radostí.

Miroslava Léblová, grafička, děti 10 a 12 let

Nemám ráda, když dětem svítí obličej modře moc dlouho

 
Pro mě osobně není off-line stav vůbec problém. Minimálně o víkendu určitě – kolikrát ani nevím, kde jsem nechala mobil. Je pravda, že jsme se v kovidové době naučili jako rodina být on-line mnohem víc, někdy i tak, že připojení nestíhalo.
 
A na druhou stranu nás to naučilo být víc spolu, venku, u různých her doma, jen tak si povídat u svíčky, abychom si od obrazovek odpočinuli. Děti musí být na počítači tak jako tak, protože se u školy změnil i přístup k domácím úkolům – hodně jich je na různých platformách ve formě procvičování nebo různých her.
 
 
Je to fajn, doba se posouvá, ale nějak vnitřně s tím smířená nejsem. Nemám prostě ráda, když dětem svítí modře obličej moc často a dlouho. Naštěstí jsou holky fakt rozumné, rády si zahrají nějakou hru na mobilu nebo si pouští písničky, ale umí si to korigovat – mají dovolenou hodinu on-line zábavy denně a chválím je tady veřejně – vesměs to dodržují a radši jdou lítat ven, malují si, tvoří, čtou, ta mladší si hraje, někdy k tomu přemluví i starší ségru.
 
Co se mi na tomhle virtuálním propojení líbí, je to, že děti mohly a můžou dál být propojené se svými spolužáky a kamarády, vidět se a klidně si i po "síti" pohrát nebo spolu puberťácky absolvovat záchvaty smíchu, když už se nemůžou (nemohly) vidět naživo.
 
Lenka Čopáková, editorka časopisu Maminka, děti Helča (12) a Laďka (8)
 
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět

 

Jsou čím dál víc odbojnější!

Už jsme si tímhle bojem jednou prošli, v době, kdy dospívaly naše dneska už dospělé děti. Ale bylo ti jiné než dnes, protože sociální sítě nebyly zdaleka tak rozvinuté, youtubeři v podstatě neexistovali, a tak se náš největší boj vedl o čas strávený u seriálů. 

Dneska je to jiné. Naše dvě nejmladší děti sice ještě nechodí na sociální sítě, ale syn už koketuje právě s youtubery, dcera miluje všelijaká podivná videa a oba by byli schopní strávit mnoho času hraním her na mobilu nebo počítači. 
 
A oba jsou mnohem odbojnější než byli jejich starší sourozenci! Mají v ruce mimo jiné zbraň v podobě toho, že oba s mužem se živíme prací na webech a v on-line prostředí mobil v naší ruce mohou vidět od rána do večera. A vědí, že ne vždycky na něm skutečně pracujeme. 
 
Takže si občas musíme cíleně nařídit off-line čas, ideálně celou neděli. A dětem samozřejmě denní příděl on-line světa dávkujeme. 
 
Radka Wallerová, webeditorka (děti 23, 23, 21, 20, 9 a 5 let)


Jak díky skautingu děti lépe zvládají omezení kvůli viru? Vyzkoušejte to doma

Manuál k dítěti? Tady máte vtipný návod, jak se nikdy nestarat o miminko
Témata: Časopis Maminka, Rodina a vy, Rodina a vztahy, Rodina, Výchova, Nezapomínejte na sebe, On-line svět, Internet, Připojení, Mobil, Line, Lenka Čopáková, Step, Děti, Radka Třeštíková, Miroslava Léblová, Míša Láchová, Offline, Marta Laňková, Helča, SMS, Miki, Laďka, Zábava, Maminka
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod