Maminka.czRecepty

Domácí chleba: jak založit kvásek a jak se o něj starat?

19. 3. 2020
Pravý chlebový kvásek nic nenahradí, díky němu je pečivo chutnější, lépe stravitelné a vydrží mnohem déle čerstvé než z kvásku z droždí, mléka a cukru. Jak založit chlebový kvas v pohodlí domova a nemuset ho složitě shánět?

Pro naše prababičky byl chlebový kvas samozřejmostí. Později ho ovšem nahradilo snadno dostupné droždí a kvásek, který vyžadoval průběžnou péči, postupně upadl v zapomnění. Nyní se díky zájmu o kvalitní pečivo opět vrací na výsluní. A nemusíte se pouštět jen do kvasového chleba, zkuste francouzské bagety s atraktivními bublinami ve střídce, koláčevánočku nebo třeba skořicové šneky. Neobejdete se bez něj ani při vaření pravého krkonošského kysela. Vyhrňte rukávy a pusťte se do toho, čeká vás 5 dní péče.

TADY JE JEDNODUCHÝ RECEPT NA CHLÉB ŠUMAVA

Kvásek si můžete jednoduše objednat v pekárně nebo najít prostřednictvím kváskové mapy na webové stránce pecempecen.cz jiného nadšeného pekaře, který bydlí poblíž a o kvásek se s vámi ochotně rozdělí. Pozor si dejte na mražený kvásek, který lze koupit v supermarketu. Je velká pravděpodobnost, že budou kvasinky již mrtvé, vy tak přijdete nejen o peníze, ale především o čas, který věnujete marné snaze kvásek „oživit”.

Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

Jak udělat domácí kvas?

Kvas si ale můžete připravit i sami doma, jen si to chce vzpomenout s předstihem, ne v den, kdy se chystáte chleba péct. Na přípravu tradičního chlebového kvasu potřebujete jen vodu a mouku. Ta by měla být celozrnná. A důležité je, aby obsahovala dostatek lepku. Z mouky, jako je rýžová, kukuřičná nebo třeba pohanková, kvásek nezaložíte. Kvas z žitné mouky se hodí spíš na chleba a slané pečení, je aromatický a dodá pečivu specifickou chlebově nakyslou příchuť. Na sladké pečení se pak víc hodí chuťově jemnější kvásek pšeničný nebo špaldový.

Krtkův dort děti milují. Připravíte ho doma i bez krabice, víme jak

Recept

1. den Potřebný poměr obou surovin je přibližně 1:1. Na 20 g mouky tak použijte 20 g vlažné vody. Záleží ale samozřejmě na savosti mouky, která se může trochu měnit. Směs vymíchejte do hladka, konzistenci by měla mít asi jako těsto na lívance, proto pokud je třeba, trochu vody přidejte. Pozor, příliš řídký kvásek by se brzy vyčerpal a do příštího „krmení“ by nemusel přežít. Kašičku nalijte do větší zavařovací sklenice, přikryjte fólií, do ní vidličkou udělejte pár dírek, aby k ní mohl proudit vzduch, a nechte ji čtyřiadvacet hodin v pokojové teplotě odpočívat. Obsah sklenice se začne přirozeně fermentovat.

2. den Opět přidejte stejné množství vody a mouky, vše dobře promíchejte, znovu překryjte fólií a nechte čtyřiadvacet hodin odpočívat na kuchyňské lince. Po nějaké době můžete spatřit v budoucím kvásku první bublinky.

3. den Zopakujte postup z druhého dne. Každou přibývající hodinou se bude kvásek probouzet k životu čím dál víc a zvětší svůj objem na dvojnásobek.

4. den Po uplynutí čtyřiadvaceti hodin je čas kvásek zkontrolovat, a to čichem. Měl by mít intenzivní nakyslou, ale příjemnou vůni. Pokud se vám bude zdát, že to ještě není ono, ještě jednou ho přikrmte, přikryjte a počkejte do dalšího dne.

5. den K hotovému kvásku přidejte už jen čajovou lžičku mouky a vody, zavíčkujte ho proděravěným víčkem a uložte do lednice.

Vyzkoušejte slaného beránka nebo neodolatelný mazanec a jidáše

Jak se o kvásek starat?

Při pečení si nikdy nezapomeňte z rozkvašeného kvasu odebrat dvě lžíce zpátky do sklenice a nakrmit je, aby vám zůstaly na příští pečení. Ovšem nejčastější příčinou loučení s mrtvým kváskem bývá zanedbání péče ve chvílích, kdy zrovna nepečete. Jako každý živý tvor potřebuje čas od času nakrmit. Někdo krmí kvásek jednou za tři až pět dnů, jiný jen jednou týdně. Zkušené pekařky tvrdí, že hladový kvásek začne na povrchu vytvářet tekutinu. Pokud jste na kvásek pozapomněli a podařilo se vám ho „vyhladovět“, vyndejte ho z lednice a nechte ho asi tři hodiny stát v pokojové teplotě, aby se aktivoval. Pak část kvasu odeberte a nechte jen množství rovnající se přibližně dvěma lžícím. Do něj opatrně vmíchejte asi dvě lžíce mouky a dvě lžíce vody, sklenici zavíčkujte a přikrmený kvásek zase uložte do lednice. 

 
Maminka ROKU 2021
Témata: Recepty, Jídelníček, Výživa a stravování, prababičky, Sklenice, Domácí chléb, Kvas, Chléb, Pečení, Lžíce, Pečivo, Mouka, Droždí, Kvásek, Savo

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Novorozenecký screening by mělo absolvovat každé dítě. Co všechno prozradí?
Tatínci u porodu: Intimní fotky ukazují, jaké jsou jejich první reakce
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Přiznejme si to. I rodiče občas dělají chyby! Poznáváte se?
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?

Horoskopy

Kozoroh Pokračujete v krasojízdě profesního úspěchu a nadřízený se na vás může ve všem spolehnout. Jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Marcela, Odeta, Marcelína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné