Maminka.czRodina

Domácí džungle

Veronika Kopová 13.  11.  2009
Domácí džungle
Květiny má v bytě, domě nebo na zahrádce snad úplně každý. Jsou stylovým prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu. Navíc při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění.

Zelený nešvar

Nejčastější a vůbec nejrozšířenější chybou při aranžování interiérové zeleně v obytných místnostech je roztříštěnost. Květiny jsou rozmístěny po celé místnosti: kromě parapetu je najdete i na komodách, skříňkách a vysokých skříních, převislé přepadávají z poliček, pnoucí se plazí po stěně a společně pokoj často doslova zahlcují. Kromě prostorové roztříštěnosti celkovému dojmu nepřidá ani tvarová, druhová nebo barevná různorodost.
Řešení je jednoduché: radikální redukce. Bez sentimentu se rozlučte se všemi rostlinami, které neprosperují. Dlouhé holé stonky bez listů, často ještě nevzhledně přivázané k tyčkám jako k mučednickým křížům, škůdcem nebo nemocí napadené rostliny musejí pryč! Zbylé květinky pak shromážděte na jediném místě a roztřiďte podle druhů. Z těch pak vytvořte úplně novou velkolepou kompozici!

TIP: Pokud je vám líto živořící rostlinky vyhodit, můžete je omladit rozmnožením, některým možná pomůže intenzivní regenerační kúra: zastřižení oschlých listů, zkrácení stonků, přihnojení a přesazení.

Atraktivní partičky

Ve skupinkách to společně sluší „spřízněným“ druhům: sukulentům, palmám, rostlinám s dekorativními listy nebo květy. Protože nejlépe vypadá lichý počet, aranžujte je vždy po třech, pěti nebo sedmi kusech. Na okenním parapetu postačí trojice pěkných exemplářů, ostatní skupiny přizpůsobte vždy velikosti prostoru, ve kterém mají vyniknout. Snažte se vytvořit vyvážené a harmonické aranžmá, které má přirozený optický střed – výraznou vzrostlejší rostlinu, které vytvoří ostatní atraktivní rámec. Drobnější rostliny proto stavte vždy na kraj, aby nepřišly o své „místo na slunci“. Pokud toužíte po elegantně učesané, geometrické až přísné kompozici, můžete vytvořit čtvercovou nebo obdélníkovou sestavu ze 2 x 2 nebo 2 x 3 květináčů. Na nízkých nábytkových solitérech, tedy na plochách dobře viditelných shora, vynikne jejich pečlivé uspořádání nejlépe.

TIP: Skupinka sukulentů: trávovitý kaktus + pryšec + echeverie + živý kámen + pachyfytum + kalocefalus + tlustice

Zamilované dvojice

Krása květin výborně vynikne znásobeně, ať už ve větších skupinách nebo ve dvojici.
Pokud se chcete vyhnout nejistotě při aranžování větší skupiny, držte krok s minimalistickým stylem moderního interiéru a aranžujte květiny vždy po dvou. Nejlépe vypadají dokonalí dvojníci, tj. exempláře stejného stáří a vzrůstu v identické nádobě. Jediným pravidlem úspěšné úpravy dvojice stejných květin je přiměřeně velká nádoba a minimální odstup rostlin zdůrazňující jejich podobnost. Proto párům obzvlášť sluší módní hranaté obaly. Co se týká druhu, nemusíte se nijak zvlášť omezovat. Pouze příliš rozložitá koruna nebo listy výrazně přesahující okraj nádoby mohou celkový dojem trochu kazit. Nejlépe vyznívají květiny s kompaktním vzhledem, které respektují půdorys nádoby. Pěkná je také většina kvetoucích druhů.

TIP:Guzmánie, vrisea, tilandsie, reo, orchidea, aloe, sansevieria (tchynin jazyk), cykas, nephrolepis, euphorbia

Sebevědomé solitéry

V současném velmi oblíbeném jednoduchém interiéru nacházejí uplatnění výrazné solitéry. Vyhovuje jim dostatek prostoru v moderních bytech i domech, kde si v těsné blízkosti prosklených stěn vychutnávají dostatek světla. Při vhodném umístění v rámci místnosti nejsou k přehlédnutí a silný optický účinek je adekvátní jejich často téměř monumentální velikosti. V místnosti svou krásou často konkurují výtvarným dílům nebo je dokonce částečně suplují. Kromě toho dokážou solitérní rostliny přirozeně zútulnit a oživit rozlehlé prostory, kam vnesou lidské měřítko. Nezbytnou nutností dokonalého efektu je ovšem výborný zdravotní stav květiny podmíněný vzornou a pravidelnou péčí. Nároky rostliny na frekvenci a způsob závlahy, množství světla a slunce, vlhkost a teplotu vzduchu je třeba bezvýhradně respektovat. Nic totiž nevypadá hůře než chřadnoucí „koště“ v hlavní roli dekorativního doplňku.

TIP: Vzrostlá toulitka nebo spatifylum, dracéna, zamiokulus, šeflera, fíkus, bambus, kroton, alokázie, phoenix, juka, beaucarnea (sloní noha)

Originální a atypická řešení

Pokud jste si nevybrali z předchozích nejběžnějších typů aranží květin v interiéru, nebojte se popustit uzdu fantazii a hledat vlastní řešení. Může být zcela atypické, nekonvenční a originální. Ve volném a dobře osvětleném rohu místnosti můžete vytvořit velkolepou kompozici mnoha květin evokujících zimní zahradu, soukromou džungli nebo dovolenou v tropech. Atmosféru pomohou doladit interiérové doplňky – nábytek, svítidla, rohože nebo kusové koberce. V centru místnosti se budou skvěle vyjímat skleněné nádoby naplněné barevnými kamínky nebo pískem v nepravidelných pruzích, ze kterých se vynoří shluk několika exotických orchidejí. Malý osvětlený skleník bude jistě ozdobou každého interiéru. Večer navíc nabídne příjemně intimní osvětlení, přitahující pozornost unavených očí přímo do zeleně! Kdo má v kuchyni dostatek světla zajištěného velkorysým francouzským oknem, může na něj pověsit speciální transparentní plastový kapsář zaplněný jedlými bylinkami.

TIP:Hned vedle vstupních dveří do bytu přivítá hosty i domácí malá skleněná zkumavka se sezonní dekorací: řezanou, sušenou květinou nebo zajímavě tvarovanou větvičkou. V rodinném domě samozřejmě může „uvítací zeleň“ vypadat značně velkoryseji a brát na sebe nesčetně podob.

Zelený pokoj

Květinovou výzdobu je vhodné řešit až po dokončení interiéru, přímo na míru jeho vzhledu a stylu. Starosvětský solidní interiér plný starožitných kousků přirozeně doplní osvědčené klasické druhy. Nejlépe působí jemné drobnolisté, něžně kvetoucí rostlinky, jako například fialka, azalka, brambořík, begonie, gardénie nebo miniaturní růže, ibišek, romantická hortenzie, odolná kolopejka (kalanchoe), uklidňující kapradiny, toulitka nebo spatifylum. V suchých vazbách se výborně vyjímá vřes, v závěsných nádobách bude okouzlující kolumnea. Zatímco orchideje, vzrostlý bambus, palmy nebo sukulenty budou výborně rezonovat s etnostylem, modernímu interiéru dodají exotický nádech a dojem luxusu. S jednoduchým interiérem budou rezonovat také všechny ostatní výrazné rostliny – s netypickými listy, zajímavým tvarem koruny nebo exotickými květy. Styl inspirovaný Dálným východem doplní nejlépe tradiční a na každodenní péči poněkud náročné bonsaje.

Dekorativní nádoba

Květník, respektive jeho obal, tvoří bezesporu druhou polovinu aranžérského úspěchu. Měl by ladit jak s rostlinou, tak s interiérem, který společně zdobí. Na předních příčkách oblíbenosti zůstávají již několik desítek let keramické obaly, které jsou k dispozici v mnoha různých provedeních. Kromě tradičně tvarovaných nádob umírněné barevnosti najdete v nabídce minimalistické krychle v decentně neutrálních odstínech studené palety. Jasně barevné květníky v interiéru výborně sehrají roli akcentu. Nejnovějším trendem jsou bohatě strukturované, prolamované nebo perforované obaly či věrné imitace jiných materiálů. Obzvlášť efektní jsou kovové odlesky včetně patiny zašlé mosazi nebo mědi. Mezi konkurenty keramiky patří akryláty a sklo, okouzlující svou částečnou transparencí nebo vysokým leskem. Velmi vyhledávané jsou také luxusní nerezové nádoby nebo dřevěné, ručně dlabané květníky, které výborně korunují exotický styl.

TIP: Hrubě ručně opracované monumentální nádoby nebo vázy ze dřeva, kovu a keramiky vnesou do interiéru příjemný vzruch a vytvoří s ním kontrast plný napětí!

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Neutrální odstín, Tchynin jazyk, Aranžování, Velká nádoba, Převis, Exotický nádech, Hortenzie, Minimální odstup, Phoenix, Nejnovější trend, Krychle, Okenní parapet, Dálný východ
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vajsejtlová Barbora
Děti
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství