Domácí pokusy pro děti: Kouzlo se živočišným uhlím

redakce 17.  3.  2021
Aktivní uhlí se běžně prodává v lékárně, protože dokáže uzdravit bolavé bříško. Dneska si ale vyzkoušíme, jak pročistí limonádu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na pokus budeš potřebovat:

  • Aktivní uhlí
  • limonádu s výraznou barvou
  • trychtýř
  • savý papír
  • hmoždíř
  • průhlednou sklenici

Jak na to:

Klepněte pro větší obrázek

1. Ze savého papíru slož kornoutek.

Klepněte pro větší obrázek

2. Vlož ho do trychtýře.

Klepněte pro větší obrázek

3. V hmoždíři (nebo třeba kovovou lžící) nadrť několik tablet živočišného uhlí na co nejjemnější prášek a ten pak nasyp do kornoutku v trychtýři.

Klepněte pro větší obrázek

4. Trychtýř podrž nad průhlednou sklenicí a začni do něj lít barevnou limonádu.

Klepněte pro větší obrázek

5. Limonáda se přes aktivní uhlí tzv. přefiltruje. Do sklenice teče limonáda viditelně bledší, možná přímo bezbarvá.

Klepněte pro větší obrázek

6. Takto přefiltrovanou limonádu můžeš zkusit přes uhlí přefiltrovat znovu, její barva bude ještě světlejší.

Vyzkoušej!

Celý pokus můžete zopakovat také s vodou obarvenou inkoustem nebo nějakým jiným výrazným barvivem. Čím více živočišného uhlí použijete, tím lepší bude výsledek.

Už vím proč!

  • Aktivní uhlí, které v experimentu používáš, je zvláštní formou prvku uhlíku. Jeho částečky jsou protkány celou řadou drobných dutinek a záhybů. Jde tedy o velmi pórovitý materiál. Jeden gram této látky má povrch velký asi tisíc metrů čtverečních! Na povrchu tohoto materiálu navíc velmi dobře ulpívá celá řada jiných látek. Této vlastnosti se říká adsorpce.
  • Po přidání aktivního uhlí do limonády však barviva a jiné nesmírně malé „nečistoty“ přilnou na povrch uhlí. Navíc se dostanou do jeho jemných záhybů a dutinek. Takto uvězněný materiál pak zůstává na uhlí také v průběhu filtrace. A protože jsou částečky rozdrceného uhlí výrazně větší než mikroskopické otvory ve struktuře filtračního papíru, přes hustou síť celulózových vláken zkrátka neprojdou.
  • Adsorpčních vlastností aktivního uhlí se využívá právě při čištění různých látek a je jedno, zda jde o směsi kapalné nebo plynné. Nalezneš ho ve filtrech na pitnou vodu nebo třeba v plynových maskách. Jeho schopnosti vázat na sebe plynné či toxické částice se proto využívá také při střevních potížích, kdy jsou problematické látky adsorbované na povrchu aktivního uhlí odvedeny bezpečně z těla ven.
 

Vyrobeno ve spolupráci S IQlandií Liberec, Foto: Pavel Horák, Istock.cz, Ilustrace: Libor Drobný

Témata: Mateřídouška, pokus, domácí pokus, Libor Drobný, Dom, Limonáda, Domácí, Papír, Trychtýř, Látka, Liberec, Inkoust, Bříško, Přidání, Uhlí, Sklenice, Živo, Čtverec, Pavel Horák, Kouzlo, Hmoždíř