Maminka.czTěhotenství

Domácí práce, které v těhotenství raději přenechejte příteli!

Dagmar Ferahli Süsser 29.  4.  2012
Domácí práce, které v těhotenství raději přenechejte příteli!
Těhotenství je výjimečné období, ve kterém by se žena měla chovat trochu jinak, než doposud. To se týká i námahy spojené s vykonáváním domácích prací. Nelze s jistotou říci, které činnosti jsou pro těhotné ženy vhodné a které zcela zakázané. Naslouchejte svému tělu, samo vám napoví.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jestliže se cítíte dobře, můžete se bez obav věnovat obvyklým domácím pracím. Platí však, že je musíte provádět s rozmyslem. Nikdo po vás určitě nebude žádat všechno „ťip ťop“ vygruntované. Nejdůležitější je hlavně vaše tělesná a duševní pohoda, takže se rozhodně vyhněte těžkým domácím pracím. Pokud stále chodíte do zaměstnání, úklid nechejte až na víkend, kdy se o ně společně podělíte s partnerem.

Při práci buďte obezřetná, hlavně co se týká manipulace s věcmi ve výšce. Zcela přirozeně si s rostoucím bříškem budete připadat stále více nešikovná a unavená. Pokud třeba pečujete o zahrádku, nebo konáte jinou práci při zemi, provádějte ji raději v kleče, nikoliv ve dřepu. Na stírání podlahy je dobrým pomocníkem mop. Poloze v podřepu byste se měla vyhnout, protože tak dochází k tlaku na břicho a omezení krevního oběhu v nohou. Při nakupování si potraviny rovnoměrně rozložte do dvou tašek. Pro větší zásoby choďte s partnerem.

Čemu se vyhnout

  1. Nevhodné jsou těžké práce, při kterých žena zvedá těžká břemena
  2. Pozor na práce s chemickými látkami, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu (např. práce s barvami, ředidly, ale také dlouhodobý pobyt v zakouřených místnostech…).
  3. Dlouhodobé stání vede ke vzniku křečových žil a při celodenním sezení se zvyšuje riziko trombózy dolních končetin (proto žehlení raději nechte pro partnera)
  4. Věšení záclon
  5. Mytí skříní či oken
  6. Velké nákupy
  7. Řízení auta – dlouhé cesty

Základním předpokladem zdravého vývoje miminka je dostatek odpočinku a relaxace. Těhotenství je samo o sobě stavem, který může vyčerpávat a unavit. Proto se držte jednoduché zásady všeho s mírou a s přihlédnutím k vašemu momentálnímu zdravotnímu stavu či možnostem.

Témata: Těhotenství, přítel, Řád, Domácí, Mánie, Domácí práce, Dobrý pomocník, Dom, Duševní pohoda, Práce, Dlouhodobý pobyt